Dobry dekarz, jak go znaleźć?

03.09.2014

Kiedy budujemy swój dom, wybranie dobrej i fachowej ekipy dekarskiej jest co najmniej tak samo ważne, jak odpowiedni projekt i dobre jakościowo materiały. Jak zatem znaleźć odpowiednich wykonawców?

prace dekarskie

prace dekarskie

Planując budowę, chcemy znaleźć ciekawy, a przy tym funkcjonalny projekt. Zwracamy uwagę na wybór najlepszych materiałów, bo dom to w końcu inwestycja na pokolenia. Aby te dwa elementy wpłynęły na bezpieczeństwo i komfort mieszkania, trzeba również zadbać o odpowiednie ich połączenie, czyli staranne wykonanie. Profesjonalny dekarz to klucz do dobrego, nie wymagającego napraw i długowiecznego dachu. Jeśli nie poświęcimy temu czasu przed rozpoczęciem tych robót, konsekwencje mogą być różne – od wydatków poniesionych na drobne poprawki, przez wysokie koszty wymiany całego pokrycia dachowego na nowe, aż po tragedię w postaci katastrofy budowlanej. Jedno jest pewne – skutki złego wyboru wykonawców będą dla nas kosztowne, trzeba więc zrobić wszystko, żeby tego typu wpadek budowlanych uniknąć. Mamy na to duży wpływ.

Krok 1: Poszukiwania
Jak wybrać właściwą ekipę? Metodą sprawdzoną jest zapytanie znajomych, przyjaciół którzy już korzystali z usług dekarzy, czy mają fachowca wartego polecenia. Kolejne rozwiązanie to popularne przeglądanie ofert w internecie lub w książkowych bazach firm. Można też zwrócić się o poradę do cechów rzemiosł lub stowarzyszeń dekarskich. Bez względu na to, jaki wybierzemy model poszukiwań, najważniejsze, co musimy zrobić, to bezwzględnie sprawdzić kwalifikacje wykonawców. Z powodu łatwej procedury zakładania działalności gospodarczej, jest na rynku wiele firm , które nie oferują fachowej usługi w tym zakresie. Firmy sezonowe, przypadkowe, w których brakuje wykwalifikowanej kadry dekarskiej. Niezorientowane, jak skomplikowanym procesem jest ułożenie pokrycia dachowego, stanowią dla inwestorów największe niebezpieczeństwo. Nie mają kwalifikacji,ale przyciągają klientów niskimi cenami i obietnicami bez pokrycia. Niestety większość osób daje się skusić obietnicą ni mniejszych wydatków, za co w konsekwencji płacą wysoką cenę. Wybór dekarzy nie może być podyktowany wyłącznie kosztami. Na budowę naszego, wymarzonego domu wydajemy przecież po kilkaset tysięcy – nie warto, żeby nasze marzenia legły w gruzach z powodu oszczędności mniejszej niż jeden procent tej sumy.

Krok 2: Weryfikacja
Jak zatem skutecznie sprawdzić, czy wybrana ekipa dekarzy zna się na swoim fachu? Są trzy elementy, które ułatwią zorientowanie się w ich kwalifikacjach: zrealizowane inwestycje, przynależność do organizacji zawodowych także dyplomy, certyfikaty szkoleniowe czy ewentualne nagrody. Rozmowę dobrze jest zacząć od pytania o doświadczenie i poprzednie budowy. Oczywiście wszystkie prace muszą być udokumentowane, wtedy można takie inwestycje sprawdzić. Ważnym wyznacznikiem kwalifikacji jest również przynależność do organizacji zrzeszających dekarzy. Istnieją różne regionalne i ogólnopolskie stowarzyszenia dekarzy oraz cieśli. Aby stać się ich członkiem, trzeba spełnić określone warunki – wykonać konkretną liczbę dachów, posiadać dyplom mistrzowski, być ubezpieczonym. Dekarz zrzeszony w stowarzyszeniu musi posiadać odpowiednie, udokumentowane kwalifikacje. Podobnie jest w przypadku ubezpieczenia – z obawy przed ryzykiem i kosztami, ubezpieczyciel podpisze z wykonawcą umowę tylko wtedy, jeśli pozytywnie zweryfikuje jego umiejętności. Dlatego wybierając dekarzy, trzeba zapytać, czy ich firma jest ubezpieczona i co takie ubezpieczenie obejmuje. Innym potwierdzeniem przygotowania dekarskiego jest posiadanie dyplomu mistrzowskiego, co inwestor może sprawdzić w księdze wieczystej Izby Rzemieślniczej. W wielu krajach wyłącznie dyplom mistrza przyznany przez Izbę Rzemieślniczą uprawnia do wykonywania zawodów takich jak dekarz, blacharz i cieśla. W Polsce jeszcze nie wprowadzono podobnych przepisów (obowiązywały w okresie międzywojennym, podobną ustawę uchwalił sejm poprzedniej kadencji, ale została odrzucona przez senat), więc ciężar wynajęcia ekipy z odpowiednią wiedzą spoczywa na inwestorze. Ponieważ wykształcenie kosztuje, firmy zatrudniające fachowców najczęściej nie są najtańsze na rynku, ale tylko długie i poparte praktyką przygotowanie do pracy daje gwarancję poprawnego wykonania tak skomplikowanego elementu, jakim jest dach.

prace dekarskie

prace dekarskie

Krok 3: Podpisanie umowy
Jeśli już znajdziemy firmę wykonawczą i pozytywnie zweryfikujemy przygotowanie oraz kwalifikacje dekarzy, musimy pamiętać o podpisaniu z nimi umowy. Wprawdzie ustne porozumienie też jest obowiązujące, ale przy ewentualnych sporach ciężko udowodnić jego ustalenia w sądzie. Dlatego najlepiej umowę z ekipą dekarską spisać. Jest to pewniejsza podstawa do wpłacenia zaliczki, ewentualnych reklamacji czy jakichkolwiek innych roszczeń wobec dekarzy. Umowa powinna jasno określać zakres prac i całkowity koszt usługi, ponieważ zdarza się, że firmy podają inwestorom na wstępie atrakcyjnie niską cenę, ale w trakcie prac okazuje się, że obejmowała ona tylko niektóre elementy usługi. Najlepszym rozwiązaniem jest ustalenie ceny ryczałtowej za kompleksowe zadanie, wykonane zgodnie z projektem lub z ustaleniami z inwestorem, projektantem i kierownikiem budowy, potwierdzone odpowiednimi zapisami.

Dekarze z doświadczeniem twierdzą, że to właśnie dach jest tą partią domu, gdzie popełnianych jest najwięcej błędów wykonawczych. Dlatego też komplet dokumentacji jest bardzo istotny, a wręcz niezbędny w razie konieczności usuwania ewentualnych usterek lub dochodzenia roszczeń przed sądem.

ZDANIEM EKSPERTA

Za złą decyzję przyjdzie nam słono zapłacić…

W mojej pracy spotykam się niestety z błędami wykonawczymi. Zatrudnienie niewykwalifikowanych dekarzy często kończy się na przykład wadliwym przybiciem łat. Taki błąd da się naprawić, ale inwestor może wydać na to sumę nawet trzykrotnie wyższą niż pierwotne koszty ułożenia dachu.

Orientacyjne ceny netto robót naprawczych na dachu o powierzchni ok. 200 m² z wadliwie przybitymi łatami:
Ekspertyza dachu wykonana przez biegłego sądowego: 1000 – 1500 PLN
Demontaż wadliwie wykonanego pokrycia dachowego: 6000 – 7000 PLN
Ponowne wykonanie prac ciesielskich (odbicie i przybicie łat): 2000 – 3000 PLN
Segregacja zdjętej dachówki: 1000 – 2000 PLN
Zakup nowej dachówki (ok. 10%) i obróbek dachowych: 500 – 1000 PLN
Ułożenie dachu: 6000 – 7000 PLN

Razem: od 16 500 do 21 500 PLN

Ryszard Homan, firma Röben Polska

Krok 4: Obserwacja przed rozpoczęciem prac
Przed rozpoczęciem prac warto zwrócić uwagę na fakt, jak wyposażony jest dekarz. Wtedy mamy jeszcze czas na dokonanie zmiany ekipy. Zwróćmy uwagę, czy wykonawcy przyjechali na plac budowy odpowiednio dużym, opisanym samochodem oraz jakie narzędzia przywieźli. Poza wiedzą, która jest oczywiście najważniejsza, to właśnie narzędzia są drugim sposobem zweryfikowania stopnia przygotowania ekipy. Dobry dekarz powinien dysponować narzędziami tradycyjnymi, elektronarzędziami, sprzętem do transportu dachówek na dach (np. wyciągiem lub windą) oraz rusztowaniem.

Rusztowanie nie jest konieczne do prac dekarskich, ale jest zdecydowanie zalecane. Przede wszystkim zapewnia większe bezpieczeństwo osób pracujących na dachu, a także znajdujących się w pobliżu, gdy np. coś spadnie. Co więcej, ustawienie rusztowania znacznie ułatwia i przyspiesza wykonanie okapu czy zamontowanie rynny. Inny potrzebny sprzęt to: wyciąg, winda lub dźwig do transportu dachówki, narzędzia tradycyjne, takie jak miarki, ołówki czy nożyce do blachy, a także elektronarzędzia, m.in. do cięcia dachówek. Sprzęt nie jest jedynym wyznacznikiem kwalifikacji, ale niewątpliwie stanowi istotną wskazówkę, że firma ceni jakość wykonania i ma już doświadczenie w pracy na dachu. Warto też przyglądać się postępom prac dekarskich. Jeśli pojawią się wątpliwości, czy wszystko jest poprawnie wykonane, inwestor może zwrócić się np. do zrzeszenia dekarzy z prośbą o wydanie opinii. Taka ekspertyza to wydatek, który się opłaca, ponieważ zapewni nam spokój, a jeśli zajdzie taka potrzeba, umożliwi szybkie wyeliminowanie błędów wykonawczych.

Krok 5: Po zakończeniu budowy
Zamknięcie prac dekarskich i całej budowy nie oznacza końca współpracy z wykonawcami. Dekarze udzielają bowiem trzyletniej gwarancji na ułożony przez siebie dach. Możliwe jest wydłużenie okresu gwarancyjnego, pod warunkiem, że raz w roku inwestor zatroszczy się o przegląd dachu. Pamiętajmy, że trzyletnia gwarancja dekarska czy trzydziestoletnia gwarancja na dachówki udzielana przez ich producenta, nie oznacza, że przez cały ten okres nie musimy poświęcać dachowi żadnej uwagi. Tak jak dbamy o wnętrza czy samochód, tak trzeba dbać o dach – sprawdzać jego stan po wszelkich dodatkowych pracach, np. montażu anteny, a także robić regularne przeglądy. Jest to jedyny sposób na zapewnienie sobie i swojej rodzinie spokoju oraz bezpieczeństwa.

WARTO WIEDZIEĆ

Tytuły kwalifikacji zawodowych

Aby przystąpić do egzaminu czeladniczego, należy mieć ukończone gimnazjum lub zasadniczą szkołę zawodową w zawodzie dekarz lub blacharz, przepracować 3 lata w zawodzie (nie dotyczy absolwentów szkół zawodowych w w/w zawodach).

Egzamin składa się z dwóch części:

teoretycznej – pisemnej (testowej) oraz ustnej
praktycznej – samodzielne wykonanie 3 zadań (3 dni po 8 godzin)

Aby przystąpić do egzaminu mistrzowskiego należy posiadać tytuł czeladnika lub robotnika wykwalifikowanego w zawodzie dekarz, mieć ukończoną co najmniej szkołę zawodową, przepracować 6 lat w zawodzie.

Egzamin składa się z dwóch części:

teoretycznej – pisemnej (testowej) oraz ustnej
praktycznej – samodzielne wykonanie 3 zadań (3 dni po 8 godzin)

Nie bójmy się więc pytać o tytuły, dyplomy, szkoły, przynależność do izb rzemieślniczych i cechów – stanowią one potwierdzenie umiejętności niezbędnych do wykonywania pracy dekarza.
Dekarz nie może uczyć się sztuki budowlanej na dachu, kosztem inwestora!

źródło: Röben Polska

Więcej w kategorii: Dach i poddasze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>