Jakie kieliszki do białego wina?

11.10.2013

 

Aby wydobyć aromat wina do każdego rodzaju powinno się używać innych kieliszków. Jakie kieliszki są właściwe by wydobyć delikatny aromat białego wina?
kieliszki do białego wina

Różnica między białym a czerwony winem

Do każdego rodzaju wina powinno się używać innych kieliszków. Nie jest to podyktowane modą lub zwyczajem, lecz bukietem wina i jego osobliwymi wartościami, takimi jak wiek wina i jakość nasłonecznienia w danym roku. Przykładowo wino czerwone ma intensywny aromat, stąd wymaga dużych i szerokich kieliszków, które wydobędą ich aromat.

Na zdjęciu kieliszek do białego wina firmy Iittala, z kolekcji Senta teraz 25% taniej w sklepie HOME&friends.

Zatem, jakie kieliszki są odpowiednie do białego wina?

Właśnie, zupełnie inny rodzaj kieliszków używa się do wina białego. Jest ono najczęściej bardziej subtelne, stąd jego bukiet lepiej będzie wydobywany przy zastosowaniu mniejszych kieliszków, o węższym kielichu. Taki kształt pomoże skondensować niezwykły aromat.

kieliszki do białego wina

Więcej o kieliszkach do białego wina

Kieliszki do białego wina z uwagi na mniejszą pojemność i mniejszą średnicę, lepiej utrzymują niską temperaturę wina. Do każdego kieliszka powinno się wlewać około ¾ jego zawartości.

Najczęściej w sprzedaży mamy dwa podstawowe rodzaje kieliszków do białego wina. Najbardziej popularne są kieliszki z długą nóżką i bardzo smukłą czaszą. Nieco zwężające się ku górze naczynie pozwala na delektowanie się zapachem wina, który dociera do nosa zanim jego walory zostaną docenione przez język i podniebienie.

Na zdjęciu kieliszek do białego wina firmy Iittala, z kolekcji Essence dostępny w promocji wiosennej 25% taniej w sklepie HOME&friends.

A jakie kieliszki są odpowiednie do rocznikowego wina

Drugi rodzaj kieliszków przeznaczony jest do starszego białego wina, które wymaga więcej przestrzeni. Ten typ kieliszków charakteryzuje się krótszą nóżkę i delikatnie szerszym kielichem, niż typowe kieliszki do białego wina. Pojemność takiego kieliszka powinna oscylować w granicach od 110 do 150 ml.

Autor: Beata Nowak

Więcej w kategorii: Wyposażenie wnętrz

Dodaj komentarz