Balkon – nasz mały ogród

20.03.2014

Balkon bardzo często jest pierwszym wrażeniem o naszym mieszkaniu. Może być mylny, ale niezwykle rzadko się tak dzieje.

Czy potrafimy sobie wyobrazić zaniedbany balkon, którego właściciel ma bardzo stylowe mieszkanie, albo na odwrót- mieszkanie w nieładzie, a balkon kwitnący i wiecznie zielony? Chyba trudno o takie połączenie. Mówi się, że kto nie kocha roślin, nie kocha ludzi i w tym powiedzeniu jest odrobina prawdy. Rośliny to żywe organizmy i jeśli już decydujemy się na ich hodowlę dbajmy o nie, nie pozwólmy im umrzeć w suszy i chwastach.

Pomysły na aranżację balkonu

Pomysły na aranżację balkonu fot. urbangardensweb.com

Balkon jest częścią naszego mieszkania i możemy mu nadać różne funkcje. Jego wadą zwykle jest mała przestrzeń, zaleta natomiast możliwość korzystania ze świeżego powietrza i na tym się skupmy. Lato to okres gorących dni i ciepłych nocy, korzystajmy z tego w przyjemnej atmosferze i zaaranżujmy swój kawałek nieba by służył nam jak najdłużej i jak najlepiej. Najczęstszą obawą, która demotywuje nas do urządzenia balkonu jest strach przed zalaniem. Również na to są sposoby- można zabudować balkon szklanymi oknami i zamykać je na czas deszczu, można również zamontować na balkonie markizę, która ochroni nas przed ulewami i osłoni rośliny, które zamierzamy hodować.

Pomysły na aranżację balkonu

Pomysły na aranżację balkonu fot. urbangardensweb.com

Zanim zaczniemy organizować przestrzeń zastanówmy się nad tym czy nasz balkon będzie pełnił funkcje domowej altany, pokoju klubowego czy po prostu przytulnego kącika przyrody. Głównym problemem jest to, że urządzenie balkonu uniemożliwia jego szerokość, przez co nie możemy wstawić na niego stołu czy krzesełek. Jeśli tak się dzieje- zrezygnujmy ze standardowych mebli i kupmy składane krzesła i mini stoliczek, lub zamówmy u stolarza mebelki pod wymiar, wtedy będziemy mieć cos oryginalnego i jedynego w swoim rodzaju. Na większych powierzchniach zamiast krzeseł i stołu polecane są otwierane skrzynie. Takie gadżety świetnie sprawdzają się do przechowywania w środku różnych przedmiotów, które nie znalazły swojego miejsca w domu, a jednocześnie bardzo ładnie komponują się z każdą przestrzenią.

Pomysły na aranżację balkonu

Pomysły na aranżację balkonu fot. urbangardensweb.com

Utarło się już, że jeśli balkon to tylko wiszące skrzynki z kwiatami. Skrzynki owszem, ale powieśmy ich dużo i zasadźmy w nich bujną roślinność tak by zadziwiała przechodnia, przyciągała wzrok. Bardzo modnym rozwiązaniem jest powieszenie dwóch linii kwiatów w skrzynkach, im więcej zieleni tym weselej, tym przyjemniej. Na posadzce wewnątrz balkonu bardzo dobrze sprawdzają się drzewka iglaste. Takie rośliny nie wymagają zwykle dużej uwagi ani pielęgnacji. Są idealnym rozwiązaniem dla leniwych zapominalskich, którzy raz na jakiś czas przypominają sobie o podlewaniu kwiatów.

Coraz częściej furorę robią karłowate odmiany drzew lub krzewów owocowych hodowanych na balkonach. Ich owoce często nie smakują tak dobrze jak te kupowane na targowych straganach, ale bardzo efektownie zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz wyglądają drzewka pomarańczowe, cytrynowe, krzaczki poziomkowe, truskawkowe czy pnące w górę pomidorki koktajlowe.

Istotne znaczenie dla nastroju projektowanego kącika na balkonie ma podłoga. Szeroka gama wykładzin pozwoli nam wybrać taką, która będzie pasowała do naszej aranżacji. Jeśli zamierzamy chodzić po balkonie boso pokuśmy się o wyłożenie wykładziny dywanowej lub wręcz dywanu, lecz wybierzmy taki, który nie wchłania wilgoci i szybko wysycha. Do naszego bujnego ogródka na pewno będzie pasować sztuczna trawa. Taką wykładzinę, możemy zamówić w niemalże każdym sklepie dywanowym. Trawka jest wykonana ze sztucznego tworzywa, woda po niej spływa i doskonale imituje prawdziwą zieleń. Jednak nie da się po niej chodzić boso, chyba że jesteśmy fakirem.

Więcej w kategorii: Balkon i taras

Podłoga na balkonie

podłoga z płytek na balkonie

Podłoga na balkonie pełni funkcję nie tylko estetyczną, ale powinna być również praktyczna, czyli łatwa…

więcej

Balkon w kwiatach

kwiaty na balkonie

Pięknie zadbany balkon w kwiatach jest wizytówką naszego mieszkania lub domu. Rośliny zdobią nasze wnętrza…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

One thought on “Balkon w kwiatach

  1. Taras jest miejscem spotkań czy wypoczynku, dlatego powinien byc ładny i oryginalny. Moimi faworytami na taras są dwa produkty z Bruk-Betu. Drewno ogrodowe i płyty panelowe z Kamienia ciosanego. Podoba mi się zwłaszcza realistyczny wygląd drewna i oryginalne kształty płyt panelowych.