Balkon w kwiatach

26.04.2013

Pięknie zadbany balkon w kwiatach jest wizytówką naszego mieszkania lub domu. Rośliny zdobią nasze wnętrza pod warunkiem, że są zadbane, to samo dotyczy kwiatów na balkonie, dlatego przy wyborze odpowiednich roślin trzeba się dobrze zastanowić. 

Tak jak moda w ubraniach czy butach co roku zmienia się również moda kwiatowa, a ogrodnicy prześcigają się w coraz to nowych odmianach. Aby mieć woda nie dostała się do wnętrza drewna. Drzewo takie rozpulchnia się pod wpływem wilgoci i próchnieje. Taras z drewna to piękna rzecz ale pod warunkiem, że o niego dbamy i właściwie go pielęgnujemy. piękny balkon w kwiatach przez długi czas  przy wyborze odpowiednich roślin należy kierować się  nie tylko modą ale również wziąć pod uwagę wymagania rośliny, która nam się podoba.

kwiaty na balkonie

kwiaty na balkonie fot. sxc.hu

Przed podjęciem tej decyzji musimy się zastanowić, ile czasu regularnie możemy poświęcać  na pielęgnację naszych kwiatów, czy mamy ochotę na eksperymentowanie z nowymi odmianami, czy wolimy tradycyjne i sprawdzone rośliny. Bardzo istotną rolę przy wyborze kwiatów odgrywa również usytuowanie balkonu i jego zadaszenie. Większość kwiatów balkonowych odporna jest na słońce, ale jednak nie wszystkie tak samo znoszą upały czy przesuszenie. Najbezpieczniejsze i sprawdzone są tradycyjne pelargonie, które zdobią balkony i okna od ponad 200 lat.

kwiaty na balkonie

kwiaty na balkonie fot. sxc.hu

Jeżeli balkon usytuowany jest od strony południowej pelargonie są niezastąpione, te kwiaty zniosą największe upały. Na rynku dostępnych jest bardzo dużo odmian pelargonii w różnych kolorach. Pięknie wyglądają pelargonie bluszczolistne, o płożących się łodygach, zawieszone wyżej tworzą gęstą kwietną zasłonę. Jeżeli balkon usytuowany jest od północnej strony dobrze jest wybrać rośliny typu begonia czy niecierpek. Dobranie doniczek, osłonek, stojaków i odpowiednie ich rozmieszczenie ma również duży wpływ na kondycję roślin i wygląd balkonu. Gdy balkon jest bardzo nasłoneczniony, rośliny powinny mieć większe doniczki, ponieważ woda z nagrzanego pojemnika wyparowuje bardzo szybko i może dojść do uszkodzenia korzeni.

surfinie na balkonie

surfinie na balkonie fot. sxc.hu

Na balkonach od południowej strony najlepiej sprawdzają się doniczki drewnianej dzisiaj już coraz rzadziej spotykane. Rośliny wiszące w doniczkach zawsze wyglądają efektownie, ale należy pamiętać że muszą być one zawieszone w zacisznym miejscu, ponieważ ziemia w wiszących donicach szybciej się wysusza, a wiatr jeszcze to przyspiesza, ponadto mocne podmuchy wiatru mogłyby uszkodzić kwiaty i liście. Aby nasz balkon w kwiatach długo nas cieszył należy pamiętać o regularnym podlewaniu najlepiej wieczorem lub rano, a w upalne dni nawet dwa razy dziennie. Dobrze jest żeby woda używana do podlewania trochę się odstała.

Balkon w kwiatach będzie dobrze wyglądał aż do przymrozków jeżeli będziemy pamiętali o nawożenie. Bardzo ważne jest aby rośliny kwitnące odpowiednio odżywić, ponieważ w ciągu kilku letnich tygodni wytwarzają tyle liści i kwiatów, że potrzebują dużo składników pokarmowych. Nawozić należy co dwa tygodnie, pamiętając żeby przed nawożeniem rośliny obficie podlać.  Można również stosować  nawozy  działające przez długi czas. Są one bardzo wygodne, składniki odżywcze powoli się rozpuszczają i systematycznie nawożą nasze kwiaty. Jeżeli chcemy mieć w przyszłym roku swoje sadzonki kwiatów, musimy o nich pomyśleć już teraz. Najlepszym okresem do ukorzeniania sadzonek jest sierpień i wrzesień. Z wierzchołków roślin ścina się pędy, mogą być zielone lub lekko zdrewniałe. Aby przyśpieszyć wytwarzanie korzeni można zastosować ukorzeniacz, bez trudu dostępny w sklepach ogrodniczych. Małe roślinki sadzimy do doniczek z piachem lub mieszanką piachu i torfu.

Tak przygotowane roślinki zostawiamy do wiosny, pamiętając by w okresie zimowym stały w jasnym i chłodnym pomieszczeniu, gdzie spokojnie przejdą okres spoczynku. Musimy pamiętać o podlewaniu jednak tylko tyle żeby ziemia w doniczce całkiem nie wyschła, ale nie może być zbyt mokra, ponieważ pobudzi to nasze roślinki i wyrosną długie wiotkie łodyżki. W marcu, kiedy nasz małe kwiatki budzą się do życia trzeba je poprzycinać, dzięki temu roślina się bardziej rozkrzewi i szybko wyrosną silniejsze liście i pędy na których pojawią się kwiaty. Wiosną nasze sadzonki trzeba przesadzić do nowej ziemi i koniecznie odżywić, aby miały siłę wydać kwiaty, które znowu udekorują nasz balkon. Wymaga to on nas trochę pracy, ale daje nam to satysfakcję i perspektywę pięknego balkonu w kwiatach.

Więcej w kategorii: Balkon i taras

Podłoga na balkonie

podłoga z płytek na balkonie

Podłoga na balkonie pełni funkcję nie tylko estetyczną, ale powinna być również praktyczna, czyli łatwa…

więcej

Balkon w kwiatach

kwiaty na balkonie

Pięknie zadbany balkon w kwiatach jest wizytówką naszego mieszkania lub domu. Rośliny zdobią nasze wnętrza…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

One thought on “Balkon w kwiatach

  1. Taras jest miejscem spotkań czy wypoczynku, dlatego powinien byc ładny i oryginalny. Moimi faworytami na taras są dwa produkty z Bruk-Betu. Drewno ogrodowe i płyty panelowe z Kamienia ciosanego. Podoba mi się zwłaszcza realistyczny wygląd drewna i oryginalne kształty płyt panelowych.