Budowa tarasu drewnianego

17.05.2012

Jak większość prac budowlanych, również budowa tarasu drewnianego najlepiej jak będzie powierzona fachowcom. Bywa jednak, że nie mamy takiej możliwości i musimy podołać temu zadaniu sami. Oto podstawowe wskazówki dotyczące budowy tarasu z drewna.

Budowa tarasu powinna rozpocząć się od dokładnego określenia powierzchni i miejsca w którym będziemy stawiać taras, a następnie wybrać odpowiednie drewno. Oczywiście jest wiele kryteriów jego wyboru, poczynając od urody, barwy, wytrzymałości, łatwości w pielęgnacji, a kończąc na aktualnych trendach czy cenie. Obiektywnie patrząc najtańszymi deskami tarasowymi na rynku są deski ze świerku, najładniejszymi: deski z jesionu i cumaru, a najtrwalszymi z drewna egzotycznego np.: bangkirai. Warto pamiętać, że niezależnie od rodzaju wybranego drewna bardzo ważna jest jego odpowiednia impregnacja.

Taras drewniany

Taras drewniany

Do budowy tarasu najlepiej wybierać deski grube i wąskie. Ich maksymalna szerokość powinna wynosić 145/150 mm a grubość 21 mm. Warto przyjąć zasadę, że im twardsze drewno tarasowe, tym stosunek jego szerokości do grubości powinien być mniejszy.

Kolejnym etapem planowania budowy tarasu drewnianego powinna być decyzja czy będzie on budowany na betonowej wylewce czy też montowany na gruncie. Ważne jest tutaj umiejscowienie tarasu i to w jakiej relacji będzie się on znajdował do pozostałych elementów naszego budynku. Minimalna wysokość konstrukcji tarasowej, uwzględniająca legary tarasowe i deski, to 10 cm. Planując zatem taras drewniany na konstrukcji betonowej zadbajmy o to, by jego powierzchnia użytkowa nie kolidowała z innymi elementami budynku np.: nie blokowała nam możliwości otwierania okna tarasowego. Montując taras na wylewce betonowej najpierw mocujemy kątowniki i dopiero na nich instalujemy legary. W przypadku tarasu budowanego bezpośrednio na gruncie możemy to zrobić przy pomocy kotew wbijanych w ziemię. Wtedy legary mocujemy na kotwach. Uwaga! Pamiętajmy, że przy budowie tarasu bezpośrednio na gruncie trzeba uwzględnić tendencję podłoża do opadania. Dotyczy to szczególnie nowo postawionych budynków. Warto wtedy zabetonować kotwy, albo zamiast kotew ułożyć na gruncie betonowe płytki do których zamocujemy kątowniki, a następnie legary.

Budowa tarasu

Budowa tarasu fot. Dombal

Dokładnie zaplanujmy również kształt tarasu oraz ewentualne zejścia: stopnie, spadki, itp. Na tym etapie trzeba także zdecydować o układzie desek tarasowych. Czy będą one ułożone równolegle czy prostopadle do budynku. Musimy także uwzględnić odpowiedni spadek tarasu, aby umożliwić swobodny odpływ wody deszczowej. Tutaj ważne jest, żeby deski tarasowe układać „zgodnie z ryflem” tzn. tak, żeby wyżłobienia deski służyły jako odprowadzenie wody w kierunku zgodnym ze spadkiem tarasu.

Gdy zdecydujemy już w jaki sposób będą leżały nasze tarasowe deski (równolegle czy też prostopadle do budynku), musimy ustalić plan zamontowania legarów. Muszą one być układane w odstępie ok. 50 cm, bez względu czy taras montujemy na betonowej wylewce czy też bezpośrednio na gruncie. Legary trzeba odpowiednio wypoziomować, zachowując przyjęty spadek na odpływ wody deszczowej.

Po ułożeniu legarów przychodzi moment na mocowanie desek tarasowych. Przyjmuje się, iż powinny być one zainstalowane w odstępach ok. 4 mm, co pozwala na swobodną prace drewna. Deski standardowo mocuje się na dwa wkręty, co pół metra. Nie powinno się przycinać desek przed położeniem, ale dopiero po zamontowaniu wszystkich elementów tarasu, tak aby na koniec mieć pewność, iż wszystkie deski będą miały równą długość.

Powodzenia.

Więcej w kategorii: Balkon i taras

Podłoga na balkonie

podłoga z płytek na balkonie

Podłoga na balkonie pełni funkcję nie tylko estetyczną, ale powinna być również praktyczna, czyli łatwa…

więcej

Balkon w kwiatach

kwiaty na balkonie

Pięknie zadbany balkon w kwiatach jest wizytówką naszego mieszkania lub domu. Rośliny zdobią nasze wnętrza…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

One thought on “Balkon w kwiatach

  1. Taras jest miejscem spotkań czy wypoczynku, dlatego powinien byc ładny i oryginalny. Moimi faworytami na taras są dwa produkty z Bruk-Betu. Drewno ogrodowe i płyty panelowe z Kamienia ciosanego. Podoba mi się zwłaszcza realistyczny wygląd drewna i oryginalne kształty płyt panelowych.