Drzwi na taras

18.03.2012

Dom dobrze skomunikowany z ogrodem zapewnia stały kontakt z przyrodą. Istnieje wiele rodzajów drzwi na taras, warto wybrać jednak te najbardziej funkcjonalne, a zarazem trwałe i ładne.

Drzwi balkonowe dwuskrzydłowe

Drzwi balkonowe dwuskrzydłowe fot. Oknoplast

Wybór dotyczy nie tylko materiału szyby czy okucia, ale również rozlicznych rozwiązań technologicznych umożliwiających różne udogodnienia.

Naszą listę otwierają drzwi pojedyncze. To najprostsze rozwiązanie. Otwierają się podobnie jak okna jednoskrzydłowe. Maksymalna szerokość skrzydła drzwiowego wynosi w tym wypadku 160 cm, natomiast wysokość 240 cm. Drzwi balkonowe można dodatkowo wyposażyć w zatrzask ze specjalnym pochwytem po zewnętrznej stronie skrzydła, blokadę antyzatrzaskową i ogranicznik otwarcia. Drzwi jednoskrzydłowe stanowią dobre rozwiązanie w wąskich pomieszczeniach. Należy pamiętać tylko o określeniu strony, na którą będą się otwierały, bowiem klamka nie może uderzać w ścianę, a skrzydło nie powinno ograniczać światła otworu. Jeśli decydujemy się na ten typ drzwi rozwieralnych, kwestią problematyczną może być zamykanie drzwi po wyjściu na taras. Może się zdarzyć, że rozbujane wiatrem otwarte skrzydło zamknie nam drogę z tarasu do domu i uniemożliwi ponowne dostanie się do pomieszczenia. Świetnym rozwiązaniem w tej sytuacji jest wyposażenie drzwi w zatrzask balkonowy, dzięki któremu bez najmniejszego problemu, za pomocą lekkiego pchnięcia skrzydła możemy przymknąć i ponownie otworzyć drzwi.

Do wyboru mamy również drzwi dwuskrzydłowe. Można je wybrać w wersji ze stałym lub ruchomym słupkiem. Stały słupek wzmacnia konstrukcję drzwi i umożliwia niezależne otwieranie się skrzydeł. Znacznie wygodniejszą opcją są drzwi ze słupkiem ruchomym, wtedy bowiem każde skrzydło może mieć okucie z inną funkcją.

Coraz popularniejsze z kolei są dziś drzwi przesuwne. Otwierają się one i zamykają, poruszając się wzdłuż linii prostej ściany. Mogą się chować w specjalnej kasecie i wtedy znikają zupełnie w ścianie albo odsuwać się na ścianę pozostając na widoku. Sprawdzają się one doskonale przy dużych przeszkleniach i nie ograniczają opcji aranżacyjnych. Można je zamontować na każdym etapie budowy domu. Skrzydło drzwiowe po otwarciu lekko się unosi i płynnie przesuwa w bok po prowadnicy, którą montuje się na ścianie nad otworem drzwiowym bądź do sufitu. Waga skrzydła może dochodzić do 300 kg.

Drzwi balkonowe przesuwne

Drzwi balkonowe przesuwne fot. Oknoplast

Drzwi przesuwne mogą występować również w wariancie uchylno – przesuwanym. Z wyglądu przypomina on zwykłe drzwi przesuwne, natomiast daje możliwość otwierania każdego ze skrzydeł. Jedno jest skrzydłem uchylnym i przesuwnym, a drugie otwiera się podobnie jak tradycyjne drzwi jednoskrzydłowe. Ta opcja drzwi balkonowych umożliwia stworzenie mniejszego przeszklenia.

Kolejnym typem są drzwi składane. Łączą one wiele zalet pozostałych typów drzwi balkonowych. Można nimi przeszklić całą ścianę, poruszają się one po szynie, która może mieć długość do 6 m.Składają się niczym harmonijka, co daje dużo miejsca w świetle otworu przy całkowitym ich otwarciu. Nawet w bardzo szerokim otworze drzwiowym złożona harmonijka nie zajmuje więcej miejsca niż drzwi dwuskrzydłowe, natomiast prześwit łączący pomieszczenie z tarasem jest szeroki i całkowicie odsłonięty. Dostępne są warianty składające się od trzech do siedmiu skrzydeł. Ciąg tych skrzydeł może zostać zakończony skrzydłem uchylno-rozwiernym co umożliwi wygodne wietrzenie bez konieczności składania całej harmonijki.

Więcej w kategorii: Balkon i taras

Podłoga na balkonie

podłoga z płytek na balkonie

Podłoga na balkonie pełni funkcję nie tylko estetyczną, ale powinna być również praktyczna, czyli łatwa…

więcej

Balkon w kwiatach

kwiaty na balkonie

Pięknie zadbany balkon w kwiatach jest wizytówką naszego mieszkania lub domu. Rośliny zdobią nasze wnętrza…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

One thought on “Balkon w kwiatach

  1. Taras jest miejscem spotkań czy wypoczynku, dlatego powinien byc ładny i oryginalny. Moimi faworytami na taras są dwa produkty z Bruk-Betu. Drewno ogrodowe i płyty panelowe z Kamienia ciosanego. Podoba mi się zwłaszcza realistyczny wygląd drewna i oryginalne kształty płyt panelowych.