Podłoga na balkonie

01.08.2015

Podłoga na balkonie pełni funkcję nie tylko estetyczną, ale powinna być również praktyczna, czyli łatwa w utrzymaniu i wytrzymała. 

Materiałów na podłogę jest bardzo dużo, zaczynając od dawniej robionego lastryka, przez naturalne kamienie, płytki po materiały z drewna. Ile materiałów, tylu zwolenników każdego z nich. Lastryka są dość praktyczne, wytrzymują długie lata, ich wadą jest dość kłopotliwe wykonanie i nie są zbyt ładne.

kamienne płyty na balkonie

kamienne płyty na balkonie fot. furniture.trendzona.com

Bardzo praktyczna a zarazem bardzo elegancko prezentuje się podłoga na balkonie z kamienia naturalnego. Kamieni, które można wykorzystać na podłogę na balkonie jest niemało np. marmur w kilku kolorach, piaskowiec, czy granit. Wszystko zależy co nam się podoba, a jeszcze bardziej na co możemy sobie pozwolić.  Niestety dla większości taka podłoga pozostają tylko w sferze marzeń ze względu na bardzo wysoką cenę, mimo, że taką podłogę robi się tylko raz, ponieważ jest ona praktycznie niezniszczalna.

Na podłodze na balkonie bardzo ładnie wygląda drewno. Podłoga taka może być wykonana z desek lub z mniejszych elementów, które w całości przypominają parkiet. Drewniana podłoga bardzo dobrze komponuje się z roślinami znajdującymi się na balkonie i podłogą w mieszkaniu, zwłaszcza gdy w salonie jest również podłoga drewniana. Porównując ją do podłogi z kamienia, nawet wizualnie daje uczucie ciepła i przytulności. Dużą zaletą drewnianej podłogi na balkoniej est możliwość chodzenia  po niej boso. Zarówno w upalne dni, nie nagrzewa się na tyle żeby parzyć stopy, jak i w chłodniejsze dni nie jest tak zimna jak podłoga kamienna. Jednak żeby drewno przez wiele lat nam służyło i wyglądało równie estetycznie jak na początku, musimy o nie należycie dbać i konserwować. Nie mamy tego problemu mając podłogę kamienną lub chociażby z terakoty.

podłoga z płytek na balkonie

podłoga z płytek na balkonie fot. furniture.trendzona.com

Przed wykonaniem drewnianej podłogi na balkonie musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań np. czy na balkonie jest odpowiedni spadek? Przy drewnianej podłodze musi być minimum 3% spadku, dzięki któremu woda nie będzie nam stała  na balkonie i niszczyła naszego drewna, tylko spłynie na zewnątrz. Drugie bardzo istotne pytanie – czy różnica poziomów między wyjściem na balkon i podłogą na balkonie jest odpowiednia, to znaczy czy po ułożeniu 4 –5 centymetrowych legarów nie okaże się, że podłoga na balkoniejest za wysoko. W tym przypadku rozwiązaniem mogą być drewniane podesty, które nie muszą być układane na legarach.

drewniana podłoga z gotowych elementów

drewniana podłoga z gotowych elementów fot. furniture.trendzona.com

Są to elementy najczęściej wykonane z drewna egzotycznego, z których praktycznie samemu w krótkim czasie można ułożyć podłogę. Kolejne pytanie nie mniej istotne, mianowicie czy istnieje prawdopodobieństwo, że po podłodze będzie się chodziło w butach, lub będą przebywały na niej zwierzęta? Jeżeli tak, nie ma sensu wydawać dużych pieniędzy na podłogę, która ładna będzie przez kilka tygodni, ponieważ żadne drewno nie zniesie kontaktu z piachem.  Trzeba również pamiętać, że cena drewna egzotycznego, z którego moglibyśmy wykonać podłogę na balkonie na polskim rynku jest również egzotyczna i nie każdego na nie stać. W ramach oszczędności można pokusić się o podłogę drewnianą z naszych rodzimych drzew. Przy wyborze drewna trzeba pamiętać, że na balkonie panują  trudne warunki takie jak promienie słoneczne, duża wilgotność i mróz, a zniosą to tylko bardzo twarde drewna oczywiście odpowiednio zabezpieczone.

Jeżeli nie odpowiadają nam z jakiegoś względu podłogi drewniane czy kamienne, pozostaje nam cały czas najpopularniejsza podłoga z płytek ceramicznych lub bardziej wytrzymałych płytek gresowych. Podłogi z płytek mają wielu zwolenników, głównym argumentem jest tu cena.  Przy wyborze płytek na podłogę balkonową musimy pamiętać, aby wybrać płytki odporne na mróz i taki sam wytrzymały klej. Ważne jest aby przy układaniu płytek na balkonie zachować również spadek, żeby woda zbyt długa się na nich nie zatrzymywała. Niebezpieczne jest to w okresach zimowych, kiedy na zmianę jest raz temperatura dodatnia, a raz temperatura ujemna. Prawidłowo ułożona podłoga z płytek  powinna być trwała i praktyczna. Jednak często słyszymy głosy, że po zimie podłoga na balkonie, która była wykonana z płytek nadaje się do remontu. Ale czy jest to wina samych płytek? Chyba raczej popełnionych błędów przy jej układaniu.

Więcej w kategorii: Balkon i taras

Podłoga na balkonie

podłoga z płytek na balkonie

Podłoga na balkonie pełni funkcję nie tylko estetyczną, ale powinna być również praktyczna, czyli łatwa…

więcej

Balkon w kwiatach

kwiaty na balkonie

Pięknie zadbany balkon w kwiatach jest wizytówką naszego mieszkania lub domu. Rośliny zdobią nasze wnętrza…

więcej

Dodaj komentarz

2 thoughts on “Balkon w kwiatach

  1. Taras jest miejscem spotkań czy wypoczynku, dlatego powinien byc ładny i oryginalny. Moimi faworytami na taras są dwa produkty z Bruk-Betu. Drewno ogrodowe i płyty panelowe z Kamienia ciosanego. Podoba mi się zwłaszcza realistyczny wygląd drewna i oryginalne kształty płyt panelowych.

  2. Ja mam taras z bangkirai, świetnie się sprawdza. Bałam się trochę o koszty, ale na deski-tarasowe.com wyszło znacznie taniej niż się spodziewałam. Taras w efekcie jest naprawdę piękny i wytrzymały.