Solidny taras – jak to zrobić?

27.06.2012

Taras to niewątpliwie jedno z moich ulubionych miejsc. Uwielbiam na nim przesiadywać, czytać, marzyć, pić poranną kawę. Jednakże innym często może on kojarzyć się z goła odmiennie.  Czasami sama myśl o tym, jak wykonać solidny taras  spędza niejednemu sen z powiek.

Aby mieć solidny taras należy zadbać o  niego należycie i odpowiednio go wykończyć. Według mnie najpiękniejsze są tarasy drewniane. Posiadają one ten swój urok, czar i klimat. Taras drewniany, oprócz tego, że piękny może być również postrzegany jako solidny taras.  To, że drewno jest materiałem miękkim, wcale nie oznacza, ze wykonany z niego taras będzie przez krótki okres czasu piękny i nie nacieszymy się nim długo.

drewniany taras

drewniany taras fot. www.alphaenvirons.com

Drewno odpowiednio zabezpieczone posłuży nam na lata. Nasz rynek oferuje nam wiele artykułów do budowy tarasu. Bardzo łatwo znajdziemy zatem drewno na taras, niezbędne akcesoria do Jego budowy oraz dokonamy za to płatności. Dzisiejsze deski tarasowe są trwałe, doskonale zabezpieczone. Ponadto są przyjazne dzieciom i środowisku, gdyż stanowią materiał naturalny, ekologiczny. Inne produkty takie jak meble, donice czy płotki drewniane, również są dostępne w tej wersji.

połaczenie płytek i drewna

połączenie płytek i drewna fot. www.mylandscapes.co.uk

Solidny taras, który wykonujemy z drewna musi mieć fundamenty. Jest to podstawa, od której zaczynamy nasze prace. Zespół konstrukcji drewnianych, które są osadzone na fundamentach stanowi podstawę czyli szkielet naszego obiektu. Następnym elementem prac jest wykonanie podłogi. Podłogę przymocujemy do szkieletu. Aby nasz taras zyskał miano solidny taras, to najlepiej wykonując go z drewna wybrać gatunki trwałe i odporne takie jak drewno egzotyczne: tatajoba, mamba. Gdy wykorzystujemy nasze krajowe gatunki drewna to wybierzmy dąb (jest niestety drogi), olchę lub modrzew. Niemniej wszystkie gatunki drewna potrzebują zaimpregnowania za pomocą specjalistycznego oleju.

połączenie drewna i płytek na tarasie

połączenie drewna i płytek na tarasie fot. www.mylandscapes.co.uk

Aby mieć solidny taras w swoim domu możemy wykonać go z betonu. Taki taras na pewno będzie służył nam przez długie lata. O ile w tarasie drewnianym wszystkie Jego elementy są drewniane, jedynie konstrukcja bywa czasami stalowa, tutaj prac jest o tyle więcej, że trzeba pomyśleć także o odpowiednich płytkach na podłogę tarasową. Płytki na taras są różne w zależności od potrzeb. Ponieważ maja one znajdować się na zewnątrz, a więc narażone są na różnego rodzaju czynniki oddziaływające, to musimy wybrać je z uwagą i najlepiej jak tylko potrafimy. Najlepsze na rynku, według mnie, są oczywiście płytki gresowe.  Są one wykonane ze zmielonego kwarcu, skaleni i z kaolinu. Gres jest bardzo odporną płytką zarówno na ścieranie jak i mróz. Jest jednorodny w swej budowie, co sprawia, że uszkodzone powierzchnie nie zmieniają barwy. Jest to wielki atut tego materiału.  Gres możemy dostać w  różnych kolorach, fakturze gładkiej lub chropowatej. Solidny tarascechuje między innymi jakość Jego wykonania, a płytka gresowa poniekąd nam to gwarantuje.

nowoczesne tarasy

nowoczesne tarasy fot. www.mylandscapes.co.uk

Kolejnym materiałem na podłogę tarasową może być klinkier. Są to gliniane płytki, które wypalane są w dużej temperaturze. Jest on dość twardy, odporny na ścieranie oraz mróz. Klinkier występuje w kilku kolorach. Tradycyjnie ma kolor rudy, brązowy lub czerwony. Novum w ostatnich latach jest Jego odmiana szkliwiona, która ma dowolny kolor. Na podłogę tarasową możemy również położyć terakotę. Terakota to nic innego jak płytki wykonane z  gliny. Są one szkliwione, a barwiona jest tylko warstwa wierzchnia. Terakota jest mnie odporna od swoich poprzedników, ponieważ pęka pod wpływem mocniejszego uderzenia oraz bardziej się ściera. Raczej nie jest to materiał odporny na mróz. Za to kusi ogromem kolorów, faktury gładkiej lub chropowatej.

Materiałem na taras może być również kamień. Nadaje się do tych celów granit, piaskowiec lub sjenit. Kamienie te cechuje odporność na ścieranie i wpływ pogody. Najmniej odpornym z tej grupy jest jednak piaskowiec, który ulega ścieraniu i zielenieje z czasem, gdyż zaczyna porastać glonami. Mam nadzieję, że powyższe informacje, przedstawione pokrótce, chociaż w niewielkim stopniu pozwolą się na coś zdecydować przy wyborze elementów budowy czy aranżacji tarasu. Bo przecież o solidny taras nam chodzi. Taras na lata. Nikt z nas nie chce przecież co roku wymieniać jakiś elementów, które uległy uszkodzeniu.

Więcej w kategorii: Balkon i taras

Podłoga na balkonie

podłoga z płytek na balkonie

Podłoga na balkonie pełni funkcję nie tylko estetyczną, ale powinna być również praktyczna, czyli łatwa…

więcej

Balkon w kwiatach

kwiaty na balkonie

Pięknie zadbany balkon w kwiatach jest wizytówką naszego mieszkania lub domu. Rośliny zdobią nasze wnętrza…

więcej

Dodaj komentarz

2 thoughts on “Balkon w kwiatach

  1. Taras jest miejscem spotkań czy wypoczynku, dlatego powinien byc ładny i oryginalny. Moimi faworytami na taras są dwa produkty z Bruk-Betu. Drewno ogrodowe i płyty panelowe z Kamienia ciosanego. Podoba mi się zwłaszcza realistyczny wygląd drewna i oryginalne kształty płyt panelowych.

  2. Ja mam taras z bangkirai, świetnie się sprawdza. Bałam się trochę o koszty, ale na deski-tarasowe.com wyszło znacznie taniej niż się spodziewałam. Taras w efekcie jest naprawdę piękny i wytrzymały.