Taras ogrodowy jest trendy?

27.05.2013

 

Taras ogrodowy to miejsce, w którym coraz częściej urządzamy wszelkiego rodzaju spotkania, zabawy oraz odpoczywamy. Na wygląd tarasu ma wpływ to jak on komponuje się z otoczeniem. Czy jest on idealnie urządzony i stanowi całość wraz z posesją i ogrodem czy odstaje od całej reszty? 

Dzisiejsze tarasy, projektowane przez architektów są trendy. Warto przyjrzeć się zatem tarasom pod kątem wykorzystywanych materiałów do budowy i stylizacji. Aby stworzyć swój, własny wymarzony taras ogrodowy, musimy zmierzyć się z ogromną ilością produktów, jakie oferuje nam rynek.

nowoczesny taras

nowoczesny taras

Mamy zatem do wyboru bogatą ofertę kolorów, rodzajów powierzchni zarówno kostek brukowych czy płyt tarasowych. Generalnie układanie płytek czy kostki na podłodze tarasu nie jest zajęciem zbyt skomplikowanym Wystarczy odrobina wyobraźni, samozaparcia i minimalnej wiedzy. Dostępne produkty można aranżować na wiele sposobów. Dzięki temu mamy okazję stworzyć niepowtarzalne wzory, czy kompozycje na przykład łącząc je z kamieniem naturalnym. Myśląc o tarasie musimy wziąć pod uwagę styl naszego domu czy mieszanki, tak aby całość komponowała się ze sobą i współgrała. Na przykład jeżeli mamy wnętrze nowoczesne to i nasz taras powinien odzwierciedlać ów charakter.

nowoczesny taras w stylu eko

nowoczesny taras w stylu eko fot. www.mylandscapes.co.uk

Domy nowoczesne mają z reguły surową, ascetyczną formę, proste kształty. Elementami wykorzystywanymi w tej aranżacji są stal i szkło. Mieszkania te są raczej w chłodnych barwach, stonowanych i nie wysuwających się na pierwszy plan. A zatem jakie mieszkanie taki taras. Taras ogrodowy urządzonynowocześnie powinien też posiadać te cechy. Dobrym rozwiązaniem zatem jest położenie tak zwanej płukanej kostki brukowej, która wygląda naturalnie idealnie pasuje do tego typu aranżacji. Można tutaj zastosować też betonowe, płukane płyty tarasowe, których popularność wciąż rośnie. One również idealnie pasują do tego typu stylów. Wszystkie przedstawione produkty są trwałe, odporne na ścieranie i warunki atmosferyczne, a więc idealnie nadają się na tarasy, balkony i werandy.

taras w stylu śródziemnomorskim

taras w stylu śródziemnomorskim fot. garden-designers.designofgarden.com

Taras ogrodowy będzie inaczej już wyglądał w domu o stylu na przykład rustykalnym lub śródziemnomorskim. Tam cechować go powinna naturalność. Kolorami takich stylów są pastele, a materiałem idealnie pasującym drewno. Na takie tarasy można położyć kostkę o powierzchni obijanej. Jest to kostka, która poprzez specjalną obróbkę wygląda jakby miała kilkadziesiąt już lat. Proces ten nazywa się postarzaniem. Kostki takie imitują wówczas starą nawierzchnię kamienną chociaż są nowe. Taras ogrodowy to miejsce wielu inspiracji. Bardzo ciekawym pomysłem, niosącym za sobą estetykę jest wykorzystanie produktów skóropodobnych oraz kamienia. Wszędzie, nieodzownie, króluje zasada, że im mniejsza powierzchnia, tym mniej używamy wzorów.

Również jeżeli chodzi o kolory to należy zachować ostrożność. Nasycone barwy kostki czy płyt takie jak żółty, czerwony, pomarańczowy nie współgrają z zielenią ogrodu. Taras ogrodowy najlepiej wygląda, gdy panuje w nim jednorodność kolorów, delikatnie przełamana innym kolorem lub jakimś materiałem. Niezwykle efektownie wyglądają tarasy, w których elementy dodatkowe wypełnia żwir, drobne kamienie, czy elementy z granitu. Coraz częściej na rynku pojawiają się też elementy niestandardowe używane do dekoracji czy aranżacji tarasów. Interesującym pomysłem jest na przykład zastosowanie podkładów kolejowych. Używamy je jako nasz budulec tarasu lub za pomocą nich wykonujemy ścieżki, rabaty itp. Możliwości aranżacyjnych jest bardzo dużo. Musimy tylko włączyć swoją wyobraźnię. Warto również śledzić magazyny, czytać w Internecie o różnych technikach wykonania, panujących trendach i sposobach aranżacyjnych, a na pewno znajdziemy coś wyjątkowego i akurat dla nas.

Więcej w kategorii: Balkon i taras

Podłoga na balkonie

podłoga z płytek na balkonie

Podłoga na balkonie pełni funkcję nie tylko estetyczną, ale powinna być również praktyczna, czyli łatwa…

więcej

Balkon w kwiatach

kwiaty na balkonie

Pięknie zadbany balkon w kwiatach jest wizytówką naszego mieszkania lub domu. Rośliny zdobią nasze wnętrza…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

One thought on “Balkon w kwiatach

  1. Taras jest miejscem spotkań czy wypoczynku, dlatego powinien byc ładny i oryginalny. Moimi faworytami na taras są dwa produkty z Bruk-Betu. Drewno ogrodowe i płyty panelowe z Kamienia ciosanego. Podoba mi się zwłaszcza realistyczny wygląd drewna i oryginalne kształty płyt panelowych.