Taras z drewna – olejowanie

22.06.2012

Taras to miejsce bardzo urokliwe, czas spędzony na nim powinien należeć do niezwykle przyjemnych. Zwłaszcza jeżeli jest to taras z drewna.

Drewno, jako materiał wykończeniowy, jest ciepłe, przyjazne dla zmysłów. Dzięki zastosowaniu go nasz taras nabiera  niepowtarzalnego klimatu, który świetnie pasuje do zieleni naszego przydomowego ogrodu. Jednakże oprócz uroku i odpowiedniego klimatu jaki daje taras z drewna jest to materiał niewątpliwie wymagający więcej naszej uwagi i dbałości.

taras z drewna

taras z drewna fot sxc.hu

A zwłaszcza, gdy jako materiał, służy ono nam do wykończenia tarasu. Należy zatem odpowiednio je zabezpieczyć przed różnymi czynnikami pogodowymi oraz zdarzeniami losowymi. Jednym ze świetnych rozwiązań może być system olejowania. Jest to bardzo skuteczna metoda zabezpieczenia. Dzięki niej nasz taras z drewna będzie odpowiednio zadbany i chroniony. W tej metodzie – i tego nie należy się obawiać – nie występuje efekt łuszczenia się powłoki nakładanej. Co prawda renowacja odbywa się stosunkowo często ale nie sprawia ona większych trudności. Olej, którym impregnujemy nasz taras z drewna, ma za zadanie odpowiednio drewno zabezpieczyć w ten sposób, że wnika ono w jego pory. Wówczas nie ma takiej możliwości, że  woda wniknie w jego głąb. Ta metoda zabezpieczenia tarasu z drewna daje nam pewną gwarancję, że materiał zachowa stabilność i naturalny kolor.

taras z drewna

taras z drewna fot sxc.hu

Gdy już mamy wszystkie niezbędne produkty do olejowania tarasy z drewna musimy uprzednio jeszcze odpowiednio go przygotować do tego zabiegu. Zanim przystąpimy do olejowania, musimy odpowiednio przygotować powierzchnię, którą będziemy impregnować. Drewno musi być oczywiście czyste i suche no i rzecz jasna w stanie surowym. Przeanalizujmy dla jasności poszczególne czynności jakie należy wykonać. Gdy nasz taras wykonany jest z drewna surowego wówczas należy lekko przeszlifować Jego powierzchnię, ot chociażby drobnoziarnistym papierem ściernym. Po tym zabiegu powierzchnię należy odpylić. Natomiast gdy mamy do czynienia z drewnem, które już było lakierowane wówczas należy je wycyklinować, aż do stanu surowego, po czym przeszlifować papierem ściernym oraz odpylić. W jaki Sposób nakładać preparat? Otóż, olej nakłada się z reguły pędzlem. Po wchłonięciu pokrywa się drewno drugą warstwą. Należy pamiętać o tym, że dla najwłaściwszego Jego użycia, produkt ten najlepiej pozostawić do wyschnięcia na około dobę.
W związku z powyższym nasuwa się pytanie, jaki olej najlepiej zastosować?
Czego użyć?

Na rynku dostępnych jest wiele produktów do ochrony tarasów oraz drewnianych elewacji. Są to produkty przeznaczone zazwyczaj do wszystkich gatunków drzew, nawet tych egzotycznych. Oleje powinny być odporne na działanie wody oraz promieni słonecznych. Ponad to kupując olej w sklepie warto zwrócić uwagę również na fakt, czy zabezpieczy on nam w odpowiedni sposób drewno na przykład przed plamami i czy pozwala drewnu oddychać.

Na rynku dostępne są również produkty o bardzo wysokiej odporności. Stosuje się je zazwyczaj na tarasach znajdujących się w pobliżu basenów, w strefie klimatycznej nadmorskiej. Co do samej częstotliwości pielęgnacji tarasu z drewna j Jego odnawiania to zależy to od wielu czynników. Między innymi są to warunki atmosferyczne i częstotliwość użytkowania. Pamiętać należy również o tym, żeby nie dopuszczać do całkowitego zdarcia warstwy ochronnej drewna, a jeżeli już to nastąpi natychmiast należy je zaimpregnować tak aby woda nie dostała się do wnętrza drewna. Drzewo takie rozpulchnia się pod wpływem wilgoci i próchnieje. Taras z drewna to piękna rzecz ale pod warunkiem, że o niego dbamy i właściwie go pielęgnujemy.

Więcej w kategorii: Balkon i taras

Podłoga na balkonie

podłoga z płytek na balkonie

Podłoga na balkonie pełni funkcję nie tylko estetyczną, ale powinna być również praktyczna, czyli łatwa…

więcej

Balkon w kwiatach

kwiaty na balkonie

Pięknie zadbany balkon w kwiatach jest wizytówką naszego mieszkania lub domu. Rośliny zdobią nasze wnętrza…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

One thought on “Balkon w kwiatach

  1. Taras jest miejscem spotkań czy wypoczynku, dlatego powinien byc ładny i oryginalny. Moimi faworytami na taras są dwa produkty z Bruk-Betu. Drewno ogrodowe i płyty panelowe z Kamienia ciosanego. Podoba mi się zwłaszcza realistyczny wygląd drewna i oryginalne kształty płyt panelowych.