Wyjście na taras z salonu

04.05.2012

Jak zaprojektować i wykonać dobre połączenie pomiędzy salonem a tarasem? Nie jest to trudne, jednak wymaga od nas trochę wyczucia i oczywiście kilku chwil spędzonych nad projektem, a później nad gołymi ścianami z wpatrywaniem się w pustą dziurę na drzwi balkonowe oraz na pustą posadzkę.

Czy warto tracić czas na te wszystkie rzeczy? Wydaje się, że tak, chociaż mało ludzi przykłada do tego wagę. Między innymi wydaje im się, że wystarczy wstawić standardowe drzwi balkonowe i sprawa załatwiona – to, co się stanie później wydaje się już mniej ważne. Czy jest tak naprawdę?

Wyjście na taras z salonu

Wyjście na taras z salonu

Oczywiście, że nie, ponieważ to niedopatrzenie i swego rodzaju ignorancja powoduje później utrudnienia w użytkowaniu. Mniej tarasu, a więcej problemów w przypadku salonu. Niezależnie od tego, jak dobrze jest zaprojektowany.

Podstawą dobrego urządzenia salonu pod wyjście na taras jest odpowiednie dobranie nawierzchni posadzkowej. Mamy oczywiście do wyboru dwie podstawowe – drewnianą i ceramiczną. Dwie zupełnie różne, ale dwie najpopularniejsze i najczęściej układane właśnie w salonie. O ile w innych pokojach często spotykane są choćby panele podłogowe salon, jako z zasady reprezentacyjne pomieszczenie w domu, musi świadczyć o naszej klasie i guście. I chociaż możemy być ludzkim szczytem bezguścia i braku klasy, w salonie i tak za wszelką cenę będziemy starać się położyć drewnianą podłogę. Ewentualnie wysokiej klasy płytki ceramiczne.

Czy jednak układanie drewnianej podłogi – desek, parkietu czy mozaiki jest dobrym wyborem jeśli z salonu mamy wyjście bezpośrednio na taras? Ciężko odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie, bo wybór drewna mamy naprawdę szeroki. Poczynając od gatunku drewna, przez klasę jakości i ścieralności, aż po grubości kończąc. Wszystko to ma ogromny wpływ na to, czy drewno w naszym salonie spełni nasze oczekiwania. Ale dlaczego właściwie mamy co do tego wątpliwości? Z bardzo prostego powodu.

Taras czy nam się to podoba czy nie, taras narażony jest na zabrudzenia spowodowane przez różne czynniki – wiatr, wilgoć, kurz i inne, które na twardych płytkach ułożonych na tarasie oczywiście nic nam nie przeszkadzają, ale na parkiecie mogą spowodować małą tragedię. Niezależnie właściwie od tego, na jaki parkiet się zdecydujemy. Nawet najtwardsza odmiana drewna, największa grubość, najtwardszy lakier nie pozwoli nam być w pełni bezpiecznymi. Zawsze może się pojawić ziarenko piasku, które jest największym wrogiem naszej drewnianej podłogi. Gdy dojdzie do zarysowań, nawet tych najmniejszych (a potem coraz większych) podłoga nie tylko szybko stanie się matowa, ale jeszcze może mieć tendencje do pochłaniania wilgoci. Nie tylko tej przyniesionej przez przypadek z tarasu, ale tej unoszącej się w powietrzu. Pamiętajmy, że z reguły wilgotność powietrza wynosi ok. 50%. A wilgoć drewnu nie służy i za wszelką cenę powinniśmy się o tę kwestię troszczyć.

Wynika z tego, że dużo łatwiejszą metodą jest ułożenie na posadzce terakoty. Obecnie wybór jest tak szeroki – w kwestii faktury płytki, kolorystki czy kształtu – że każdy znajdzie na pewno coś dla siebie. Wystarczy najbardziej popularna trzecia klasa ścieralności, by uznać, że taki rodzaj płytek będzie odpowiedni. Dalej wszystko zależy od naszych wymagań i dbałości o walor estetyczny. Warto jednak głęboko zastanowić się na zakupem płytek o wysokim połysku – z reguły mogą w bezpośrednim sąsiedztwie wyjścia na taras nieco zmatowieć, a i trudno utrzymać je w porządku. A pamiętajmy, że choćbyśmy dbali niemal idealnie o czystość – zmieniali przed wyjściem obuwie itp. – zawsze jesteśmy narażeni na choćby delikatne wejście brudu do domu. Niestety nie da się właściwie tego uniknąć.

Jeśli jednak bardzo lubimy drewno, wtedy nie pozostaje nam nic innego, jak połączyć je z terakotą w naszym salonie. W zależności od kształtu pomieszczenia możemy wykorzystać to połączenie, by nie tylko polepszyć wartości użytkowe pomieszczenia, ale jeszcze urozmaicić nieco plan podłogi. Połączenie drewna z płytkami ceramicznymi często wygląda naprawdę bardzo dobrze. Ale wybór oczywiście musi podjąć sami.

Więcej w kategorii: Balkon i taras

Podłoga na balkonie

podłoga z płytek na balkonie

Podłoga na balkonie pełni funkcję nie tylko estetyczną, ale powinna być również praktyczna, czyli łatwa…

więcej

Balkon w kwiatach

kwiaty na balkonie

Pięknie zadbany balkon w kwiatach jest wizytówką naszego mieszkania lub domu. Rośliny zdobią nasze wnętrza…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

One thought on “Balkon w kwiatach

  1. Taras jest miejscem spotkań czy wypoczynku, dlatego powinien byc ładny i oryginalny. Moimi faworytami na taras są dwa produkty z Bruk-Betu. Drewno ogrodowe i płyty panelowe z Kamienia ciosanego. Podoba mi się zwłaszcza realistyczny wygląd drewna i oryginalne kształty płyt panelowych.