Jak urządzić małą kuchnię

17.05.2012

Mała kuchnia stanowi zdecydowanie większy problem, niż aranżacja dużego pomieszczenia kuchennego. A im mniejsza tym jest trudniej. Jak zatem urządzić małą kuchnię, aby stała się ona funkcjonalnym pomieszczeniem?

Mała kuchnia, jej właściciele nie powinni się poddawać już na starcie. Nawet takie pomieszczenie można urządzić w sposób efektowny i funkcjonalny, a mały rozmiar wcale nie musi mieć znaczenia.

Na początek – najważniejsze jest wrażenie wizualne. W małych pomieszczeniach dosyć istotną kwestią jest minimalizmy i to, aby nie „zagracać” przestrzeni. Postarajmy się zatem tak zaplanować swoją kuchnię, aby jak najwięcej przedmiotów było pochowanych w szafkach, a nie porozstawianych np.: na kuchennym blacie. Dzięki temu prostemu zabiegowi optycznie powiększymy nasze pomieszczenie kuchenne.

Aranżacja kuchni

Aranżacja kuchni fot. Art of Home

Podobny efekt osiągniemy decydując się na jasne kolory mebli, ścian i podłogi oraz wybierając materiały, które odbijają światło np.: fronty szafek z płyty MDF na wysoki połysk, albo szklane ściany pomiędzy dolnym i górnymi szafkami.

Najbardziej standardowym rozwiązaniem w przypadku małych kuchni jest ich „otwarcie” na salon i stworzenie aneksu kuchennego. Plusem takiej aranżacji jest uzyskanie większej przestrzeni, ale niestety w ten sposób możemy sobie ograniczyć miejsce na zamontowanie szafek kuchennych, zarówno tych wiszących, jak i stojących.

W aranżacji małej kuchni bardzo istotny jest odpowiedni dobór szafek. Przede wszystkim nie mogą być one zamontowane od podłogi do samego sufitu, gdyż bardzo przytłacza to wizualnie wnętrze pomieszczenia. Wielu architektów zaleca nawet rezygnację z szafek wiszących i pozostawienie jedynie dolnych szafek, które dodatkowo wyposażone będą w same nóżki, bez cokołów. Taki zabieg sprawi, że będą optycznie sprawiać wrażenie „lżejszych”. Niezwykle istotne jest również samo wyposażanie szafek kuchennych.

Aranżacja małej kuchni

Aranżacja małej kuchni

Jak już wspomnieliśmy, mała kuchnia powinna posiadać miejsca, aby ukryć jak największą ilość przedmiotów. Zdecydujmy się zatem na zamontowanie koszy cargo, które są bardzo funkcjonalne i pojemne. Dobrze wykorzystajmy także przestrzenie w narożnikach, stosując specjalne, obrotowe kosze, które sięgają głęboko w narożne szafki. Na rynku dostępnych jest wiele różnych rozwiązań tego typu. Jeśli zależy nam, aby w kuchni znajdował się także stół do spożywania posiłków to w małej kuchni dobrym rozwiązaniem problemu będzie wybór składanego stołu, który rozstawimy jedynie na czas jedzenia.

Mała kuchnia i zbyt mało blatu? Jego powierzchnię w prosty sposób możemy powiększyć, instalując dodatkowy, wysuwany blat roboczy i wybierając jedno, a nie dwukomorowy zlewozmywak.

Bardzo ważny jest również dobór odpowiednich sprzętów AGD. Obecnie na rynku dostępne są chociażby piekarniki z mikrofalą. W ten sposób zamiast dwóch urządzeń potrzebujemy tylko jedno. Zdecydujmy się na mniejszą zmywarkę.

Planując małą kuchnię dokładnie zastanówmy się nad miejscem dla każdej rzeczy, nawet tak prozaicznej jak np.: płyn do mycia naczyń czy wieszak na papierowe ręczniki.

Więcej w kategorii: Kuchnia

Kuchnia w drewnie

nowoczesne drewniane wnętrze

Komponując wygląd pomieszczeń w naszym domu, staramy się zwykle dopasować stylem albo całe mieszkanie, albo…

więcej

Mała kuchnia

mała kuchnia

Współczesna pani domu, nie ma czasu na produkcję przetworów czy codzienne gotowanie wielodaniowych posiłków. Do…

więcej

Metraż kuchni

aranżacja duzej kuchni

Kuchnia to jedno z ważniejszych jeżeli nie najważniejszych pomieszczeń domu. Jest to miejsce, w którym…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>