Kuchnia – jak urządzić nowoczesną kuchnię?

17.06.2011

Nasza kuchnia, każdy z nas ma pomysł na swoją wymarzoną aranżację. Kiedyś kuchnie to były pomieszczenia najczęściej małe i traktowane jako miejsca tylko i wyłącznie do robienia posiłków.

Aranżacja kuchni

Aranżacja kuchni fot.Art of Home

Były one najczęściej zamykane i nie komponowały się z resztą naszego mieszkania. Traktowano je jako tylko miejsce do pracy. Leżały tam najczęściej garnki jedne na drugim oraz inne rzeczy na wierzchu gdyż nie było gdzie ich pochować. Nawet, gdy kuchnia była wysprzątana nie dawało to wyglądu. Były one nieustawne, a i bywało tak, że nie było w niej okna. Również rynek mebli kuchennych nie był zachwycający, gdyż meble były bardzo niskiego standardu, a i sprzęt AGD nie był oszałamiający.

Współczesna kuchnia daje inne standardy o nowym układzie przestrzennym. Nawet, gdy jest ona mniejsza, jak w blokach, to ma całkiem inny wygląd i wizerunek. Jest inna i komponuje się do reszty mieszkania blokowego czy domu. Poza tym sprzęt AGD, meble oraz ich materiał i wykonanie jest na wysokim standardzie. Możemy ją zaplanować jak nam się podoba, ponieważ dostaniemy meble różnego kształtu czy różnej wielkości, co daje duże pole manewru. By dobrze się czuć w takiej kuchni musimy dobrze się zastanowić jak połączyć ze sobą różne elementy by połączona całość miała efekt.Trzeba sobie zdać sprawę z tego, że zaprojektowanie takiej kuchni nie jest łatwym zadaniem. Wymaga to od nas wcześniejszego zaplanowania każdego miejsca, zagospodarowania jej, tak więc przed przystąpieniem do kupienia mebli musimy dokładnie wszystko pomierzyć i rozstawić. Jest to bardzo ważne, a wszystko po to, aby czuć się w niej dobrze i swobodnie, a co za tym idzie spokojnie przygotowywać różnego rodzaju pyszności i smakołyki.

Oświetlenie podszafkowe

Oświetlenie podszafkowe fot. APD

Pamiętajmy też, że kuchnia powinna posiadać wygodne krzesła czy stołki, na których będziemy mogli zjeść wygodnie posiłek, wypić kawę czy herbatę. Pamiętajmy, że nie tylko estetyka i wygląd, ale także przestrzenność pozwalająca na swobodny ruch. Gdy nie jesteśmy pewni czy wszystko nam wyjdzie i będzie pasować zawsze możemy poprosić firmy, które zajmują się projektowaniem pomieszczeń. Możemy również zapytać o wybór mebli, których jest ogromna ilości na rynku, o zróżnicowanej jakości. Producenci mebli najczęściej polecają kuchnie modułowe w kolorze białym, czerwonym lub czarnym. W nowoczesnej kuchni nie ma już miejsca na niepotrzebne półki czy szafki. Kształty i fakturę kuchni kształtują dzisiaj szafki, które są prostymi, nieskomplikowanymi figurami oraz poziomy, które są najczęściej w tej aranżacji.

Bardzo ważnymi elementami w naszej kuchni, która będzie tworzyć całość jest kolorystyka ścian oraz oświetlenie. Kolor ścian jest wyborem nas samych. Tylko pamiętajmy, że powinien być dobrany do koloru szafek. Oświetlenie natomiast będzie dopełnieniem kompozycji. Pamiętajmy o oświetleniu miejsc takich jak blat, stół czy miejsca, w których będziemy gotować, oraz o oświetleniu dekoracyjnym, na przykład o lampkach halogenowych, które montujemy na wiszących szafkach, co podkreśla całość w jednaj linii czy halogeny, które montujemy wewnątrz w szafkach, które są przeszklone, co da jeszcze piękniejszy efekt.

Podsumowując, kuchnia powinna być odzwierciedleniem naszych zwyczajów i upodobań, ponieważ spędzamy w niej sporo czasu dziennie. Zrobienie nowoczesnej kuchni wiąże się z dużym kosztem finansowym, ale to inwestycja w nasze samopoczucie. A kiedy będziemy do niej zachodzić, z duża większą przyjemnością będziemy podchodzić do gotowania czy przyrządzania posiłków, które za pewne również będą lepiej smakować. Zwłaszcza dla kobiet, wystrój kuchni jest bardzo ważny. Chociaż ostatnimi czasy coraz popularniejsze stało się gotowanie przez mężczyzn. Dzisiaj widok mężczyzny gotującego w kuchni, zamiast kobiety, już nikogo nie dziwi.

Więcej w kategorii: Kuchnia

Kuchnia w drewnie

nowoczesne drewniane wnętrze

Komponując wygląd pomieszczeń w naszym domu, staramy się zwykle dopasować stylem albo całe mieszkanie, albo…

więcej

Mała kuchnia

mała kuchnia

Współczesna pani domu, nie ma czasu na produkcję przetworów czy codzienne gotowanie wielodaniowych posiłków. Do…

więcej

Metraż kuchni

aranżacja duzej kuchni

Kuchnia to jedno z ważniejszych jeżeli nie najważniejszych pomieszczeń domu. Jest to miejsce, w którym…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>