Kuchnia minimalistyczna

26.06.2012

Styl w jakim zostanie wykonana kuchnia zależy od gustu, funduszy i metrażu jakim dysponuje jej właściciel. Kuchnia minimalistyczna jest bardzo ściśle powiązana z kuchnia norweską. Świadczą o tym surowość, brak detali oraz jednolitość powierzchni obecnych w pomieszczeniu. 

Sklepy proponują bogate w oferty katalogi, tworząc sekcje ze względu na różne podziały: względem ceny,  materiału z jakiego wykonane są mebla oraz ze względu na ich styl. A ten może być przeróżny, wiele klientów posiada bowiem wybredne gusta.

minimalistyczna kuchnia

minimalistyczna kuchnia fot. www.kitchendelux.com

Nie ma się co dziwić w tej materii, remont to zazwyczaj kosztowny wydatek oraz zmiana, której dokonujemy raz na parę lat. Dlatego precyzja, dobre zastanowienie się i przegłosowanie wszystkich za i przeciw to stosowane zachowanie w kwestii przeprowadzania remontu. Wracając jednak do kategorii na jakie sklepy dzielą swe produkty. Jednym z nich jest styl w jakim zaprojektowano dane meble. Bardzo często, dana sekcja zależy od ilości i jakości elementów w niej zawartych.

Jedną z tych właśnie sekcji jest wyposażenie do kuchni minimalistycznych.  Główną cechą jaką charakteryzuje się kuchnia minimalistyczna jest niewyróżnianie się żadnego z elementów w pomieszczeniu oraz jednolitość jej wnętrza. Wrażenie prostoty,  jednolitość powierzchni i tekstury, brak ostrych kantów wszystko to dokładnie odzwierciedla kuchnię w stylu minimalistycznym. Skupiając się jednak na najważniejszych punktach, została utworzona poniższa lista. Wszystkie drobne elementy albo ozdoby nie pasujące stylem do nowoczesnego wnętrza, które nie są częściami urządzeń elektrycznych albo lodówek są   zbędne. Odpadają więc ozdobne firanki, obrusy i serwetki. Ma być prosto, przejrzyście i    estetycznie. Nie jest to więc rozwiązanie dla osób kochających detale, lecz dla ludzi przywiązujących uwagę do najmniejszego detalu. Dobrym wyborem będą  szafki zaprojektowane bez uchwytów, otwierane za   pomocą przyciskania w odpowiednim miejscu, żaluzje oraz różnego typu meble wtapiające się w tło otoczenia.

minimalistyczna kuchnia

minimalizm w kuchni fot.freshome.com

Dominują stonowane kolory typu biel, szarość, czerń oraz przybrudzone odcienie żywych barw. Obowiązuje zasada jednolitości (najlepiej koloru, ale niekoniecznie) mebli, czyli na wszystkie elementy nie pochodzące z zestawu patrzymy niechętnym okiem. Jeżeli kuchnia ma być bardziej w stylu norweskim, obowiązkowa jest obecność bieli.

nowoczesna kuchnia minimalistyczna

nowoczesna kuchnia minimalistyczna fot. www.fopple.com

Kuchnia minimalistyczna powinna być wyposażona w urządzenia, które spełniają wiele funkcji naraz. Doskonale sprawdzi się płyta indukcyjna zamiast tradycyjnej kuchenki oraz różnego rodzaju rozwiązania zapewniające jednolitość zastosowanych powierzchni oraz łatwe wkomponowanie się elementu do ogólnego schematu pomieszczenia. Szafki powinny być proste w czyszczeniu, aby jak najprościej i najkrócej można było uzyskać ład i porządek. Nawet krzywo postawiona waza wygląda niekorzystnie. Pamiętajmy aby blaty szafek były wykonane z dobrych materiałów. Najlepiej zakupić zlew ze stali nierdzewnej. Zestaw mebli w kuchni powinien tworzyć wrażenie tzw. „gładkiej ściany”. Ascetyczność wnętrza spotęguje ukrycie zmywarki pod frontem jednej z szafek kuchennych.

Kuchnia minimalistyczna wymaga owalnych lub prostych kształtów, żadnych krzywych rogów i zakończeń. Tworzywo z jakiego wykonane są meble i inne części wyposażenia kuchni minimalistycznej są niezwykle ważnymi elementami odbioru pomieszczenia względem estetycznym. Najlepiej jest dobrać drogie lecz dobrej jakości tworzywa, które będą stanowiły gwarancję prestiżu pomieszczenia. Idealnym dla różnego rodzaju półek zawieszonych na ścianie, będzie szkło, które jak kameleon dopasowuje się do koloru ściany i pogłębi wrażenie minimalizmu wnętrza. Jak widać powyżej, zastosowanie kuchni minimalistycznej w swoim mieszkaniu, wiąże się ze spełnieniem szeregu wymogów, aby uczynić aranżację udaną. Lecz kuchnia minimalistyczna to nie styl dla każdego lecz dla wybranych, którzy odnaleźli sens piękna w prostocie.

Więcej w kategorii: Kuchnia

Kuchnia w drewnie

nowoczesne drewniane wnętrze

Komponując wygląd pomieszczeń w naszym domu, staramy się zwykle dopasować stylem albo całe mieszkanie, albo…

więcej

Mała kuchnia

mała kuchnia

Współczesna pani domu, nie ma czasu na produkcję przetworów czy codzienne gotowanie wielodaniowych posiłków. Do…

więcej

Metraż kuchni

aranżacja duzej kuchni

Kuchnia to jedno z ważniejszych jeżeli nie najważniejszych pomieszczeń domu. Jest to miejsce, w którym…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>