Kuchnia otwarta

26.06.2012

Urządzając każde z pomieszczeń naszego mieszkania, musimy pamiętać, aby zwrócić uwagę na wiele istotnych czynników, od których będzie zależało nasze codzienne funkcjonowanie. Kuchnia otwarta to idealne rozwiązanie dla małych metraży.

Metraż, fundusze, rozmieszczenie drzwi i okien stanowią elementy pomieszczeń, które w zależności od typu wnętrza, mocno nas ograniczają albo dają pole do popisu dla naszej wyobraźni, pomysłów i konceptów. Skupiając się na jednym z najważniejszych pokoi, jakim jest kuchnia, powinniśmy wziąć pod uwagę warunki, jakie stawia nam pomieszczenie. Urządzając kuchnię, warto na początku ustalić, jaki typ pomieszczenia najbardziej się do niej nadaje: kuchnia otwartalub zamknięta.  Każdy z nich określają inne wady czy zalety, które powinniśmy gruntowanie zanalizować.  Jak najlepiej dopasować kuchnię do mieszkania oraz naszych preferencji?

kuchnia otwarta na pokój fot. dufnerconstruction.com

kuchnia otwarta na pokój fot. dufnerconstruction.com

Kuchnia otwarta to idealne rozwiązanie dla małych metraży. Możemy wykorzystać więcej miejsca z dodatkowego pokoju, wyposażyć wnętrze o niezbędne urządzenie lub dodatkową szafkę.  Otwierając kuchnię na salon czy jadalne zwiększamy optycznie objętość wnętrza, co automatycznie zwiększy nasz komfort, gdy w będziemy w niej przebywa. Atut każdego domu to przestronna kuchnia, która zapewnia funkcjonalność domownikom.  Taki typ pomieszczeń, jaki reprezentuje kuchnia otwarta kuchni pasuje również do mieszkań osób towarzyskich, które lubią spędzać czas z innymi, gawędząc i gotując razem z rodziną, przyjaciółmi lub partnerem.  Powiększy się, zatem powierzchnia miejsca, w których można przebywać jednocześnie, nie zawadzając przy tym o siebie. Wspólna zabawa podczas przygotowywania posiłków na pewno uatrakcyjni rodzinie niejeden wieczór, a będzie ona możliwa za pomocą sporego metrażu kuchni, który zostanie zapewniony przy wyborze otwartego typu pomieszczenia.

kuchnia otwarta na pokój

kuchnia otwarta na pokój fot. dufnerconstruction.com

Kuchnia otwarta sprawdzi się, jeżeli stać nas na ładne, dobrej, jakości meble, których wyeksponowanie zwiększy estetykę pomieszczenia i które dodadzą estetyki połączonemu pomieszczeniu. Ponadto, aby otoczenia pokoju (jadalni albo salonu) nie gryzło się z kuchennym wyglądem otwartej na niego kuchni, warto dobrać takie wyposażenie, które współgra z pokojem.  Jeżeli wybierzemy typ kuchni otwartej, dodatkowym atutem będzie możliwość utworzenia na środku pokoju wyspy z szafek, które pełnić będą funkcję stołu i blatu do przygotowywania posiłków.  Zapewni to nie tylko uzyskanie większej powierzchni na przygotowywanie posiłków, ale także pozwoli pozbyć się stołu. Do wyboru kuchni otwartej może również przyczynić się fakt, że przenoszenie posiłków z kuchni do jadalni czy innych pomieszczeń znacznie się ułatwi, a brudne szklanki nie będą zawadzały w salonie.

kuchnia otwarta

kuchnia otwarta na pokój fot. getgreenhome.com

Kuchnia otwarta nie jest dobrym wyborem, jeżeli drażnią nas łatwo przenoszące się zapachy aromatycznych potraw, jak zapach oleju po smażeniu ryby, bigos czy rosół. Takie zapachy łatwo przenikają tkaniny, włosy, przez co sprawiają, że świeżo oczyszczona sofa albo dywan, szybko straci swój przyjemny zapach. Ponadto kuchnia otwarta wymaga utrzymywania stałego porządku, aby zachować estetykę nie tylko kuchni, ale także i pomieszczeń, na jakie jest ‘otwarta’. Kuchnia zamknięta to najlepszy i najbardziej trafny wybór dla osób ceniących sobie zamknięte przestrzenie i możliwość odizolowania się od codziennego zgiełku. Gdy powierzchnia kuchni nas zadowala i nie musimy jej optycznie powiększać, sprzyja to zastosowaniu w mieszkaniu kuchni zamkniętej.

Kuchnia zamknięta stwarza atmosferę intymności, nie czujemy się obserwowani przez innych domowników. Jeżeli posiadamy małe dziecko, najbezpieczniejsza opcją, będzie wybrać model kuchni zamkniętej, ze względu na ograniczenie dostępu do ostrych narzędzi i niebezpiecznych urządzeń.

Kolejnym czynnikiem, który przemawia za wyborem kuchni zamkniętej jest zmniejszenia hałasu wywoływanego przez różnego typu urządzenia.  Jeżeli drażni nas buczenie lodówki, albo szczęk zmywarki nie warto, kuchnia otwarta nie będzie trafnym pomysłem.  Próby zrelaksowania się w salonie spełzną na niczym.

Więcej w kategorii: Kuchnia

Kuchnia w drewnie

nowoczesne drewniane wnętrze

Komponując wygląd pomieszczeń w naszym domu, staramy się zwykle dopasować stylem albo całe mieszkanie, albo…

więcej

Mała kuchnia

mała kuchnia

Współczesna pani domu, nie ma czasu na produkcję przetworów czy codzienne gotowanie wielodaniowych posiłków. Do…

więcej

Metraż kuchni

aranżacja duzej kuchni

Kuchnia to jedno z ważniejszych jeżeli nie najważniejszych pomieszczeń domu. Jest to miejsce, w którym…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>