Ogródek na oknie, czyli kuchnia i zioła

20.02.2011

Ogródek w kuchni, jakie zioła możemy w nim uprawiać? Czy wszystkie rodzaje się do tego nadają?

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę jak ważną rolę odgrywają rośliny w domu. Przede wszystkim oczyszczają one powietrze z toksyn oraz nawilżają je.

Zioła w doniczkach

Zioła w doniczkach fot. B.J. Flora direct B.V

W takim wnętrzu panuje zatem odpowiednia temperatura i wilgotność. Dodatkowym atutem jest oczywiście ich atrakcyjność. Upiększają one nasze wnętrza, pięknie wyglądają oczarowując swymi kolorami i kształtami.

W kuchni ich uprawianie nie zawsze się sprawdza. Tam bowiem, jak nigdzie indziej, panują warunki nie zawsze dla nich odpowiednie. W kuchni zatem potrzebujemy roślin praktycznych.

Co sprawdzi się w kuchni? W tym pomieszczeniu, zamiast ozdobnych roślin liściastych, ustawmy doniczki z ziołami. To będzie taki nasz domowy ogródek. Będzie on pięknie dekorował naszą kuchnię, spełniał rolę roślin zielonych, a dodatkowo będziemy mieć zawsze świeże zioła i przyprawy. No i jeszcze jeden walor takiego rozwiązania. To przepiękny zapach unoszący się w powietrzu.

Estragon

Estragon fot. B.J. Flora direct B.V

Ogródek w kuchni, jakie zioła możemy w nim uprawiać? Czy wszystkie rodzaje się do tego nadają? Powiedzmy tak, że większość ziół z łatwością wyhodujemy w warunkach domowych. Mogą to być rośliny jednoroczne takie jak: bazylia, majeranek, cząber. Niektórzy z nas mogą wybrać także rośliny wieloletnie. Będą to rozmaryn, mięta, melisa, oregano, tymianek, kolendra, estragon czy szczypiorek. Takie rozwiązanie w kuchni najbardziej mi się podoba. Niezwykle uroczo wygląda to pomieszczenie z takim ogródkiem ziołowym.

Taki ogródek na oknie można założyć na różne sposoby. Mogą to być gotowe, zakupione sadzonki lub wysiew z nasion, ale ten sposób jest już bardziej skomplikowany. Najdogodniejszą okresem na zakładanie ogródka jest przełom marca i kwietnia. W sklepie ogrodniczym jest wówczas bardzo dużo przeróżnych sadzonek ziół gotowych do hodowania w domu. W domu takie sadzonki najlepiej jest przesadzić do dużej donicy z dziurami na dnie, do odpływu wody. Na dnie takiej donicy uprzednio wysypujemy żwir do drenażu. Następnie idzie warstwa torfu. Przesadzone rośliny muszą przejść tak zwany okres aklimatyzacji i adaptacji. Trwa on dwa tygodnie. Kilka gałązek po przesadzeniu może zwiędnąć.  Jednakże jest to rzecz normalna. Wie to każdy uprawiający rośliny w domu. Po upływie okresu adaptacyjnego ziołowy ogródek możemy spokojnie wystawić na słońce, aby nam pięknie się rozrósł i rozkwitł. O jednym pamiętajmy przy zakładaniu takiego ogródka. Sadzonki sprzedawane w hipermarketach  hodowane są zazwyczaj na nawozach sztucznych. Dlatego lepiej jest zapłacić ciut więcej w sklepie ogrodniczym i cieszyć się roślinami lepszej jakości.

Taki ogródek zielnik można założyć również samodzielnie z nasion. Zioła należy siać na początku marca. Po wyhodowaniu sadzonek postępujemy dalej tak samo jak z sadzonkami zakupionymi w sklepie. Takie rośliny jak każde należy odpowiednio pielęgnować i dbać o nie. Do wzrostu potrzebują miejsc nasłonecznionych, lekko przewiewnych. W mieszkaniu najlepiej sprawdzają się do tego miejsca od południowej strony. Nie zapominajmy o podlewaniu naszych roślin. Zioła podlewamy codziennie w małych ilościach.

Częstym błędem w hodowli ziół jest obrywanie ich wierzchołków do celów gastronomicznych. Powoduje to obumieranie roślin. Do spożycia obrywamy zatem duże liście z dolnych partii gałązek rośliny. Tak prawidłowo hodowana i pielęgnowana roślina będzie nam się pięknie rozrastać i upiększać naszą kuchnię kolorami i zapachami płynącymi z ziół. Właściwa aranżacja z kuchni z zastosowaniem zielnika może przynieść naprawdę oszałamiające efekty dekoratorskie. Dlatego warto rozważyć założenie takiej hodowli w swoim domu, aby móc się cieszyć Jego wszystkimi urokami wizualnymi, zapachowymi i smakowymi.

Więcej w kategorii: Kuchnia

Kuchnia w drewnie

nowoczesne drewniane wnętrze

Komponując wygląd pomieszczeń w naszym domu, staramy się zwykle dopasować stylem albo całe mieszkanie, albo…

więcej

Mała kuchnia

mała kuchnia

Współczesna pani domu, nie ma czasu na produkcję przetworów czy codzienne gotowanie wielodaniowych posiłków. Do…

więcej

Metraż kuchni

aranżacja duzej kuchni

Kuchnia to jedno z ważniejszych jeżeli nie najważniejszych pomieszczeń domu. Jest to miejsce, w którym…

więcej

Dodaj komentarz