Projekt kuchni

15.06.2012

Nie trzeba być architektem, by narysować projekt kuchni, tak jak nie trzeba być pisarzem, żeby napisać list. Wiadomo, że nasze dzieło nie będzie tak dokładne i piękne, jak profesjonalisty. Funkcję jednak będzie spełniało dokładnie tę samą. 

Pokaże nam na rysunku poglądowym, jak będzie wyglądała nasza kuchnia i czy ustawienie mebli i sprzętów, które sobie wymarzyliśmy będzie nie tylko ładnie wyglądało, ale również będzie idealne z praktycznego punktu widzenia.

Nie zawsze oczywiście da się wszystko przewidzieć, jednak wykonując prosty projekt kuchni na  trzech czy czterech kartkach brystolu a4, zyskamy pewność, że po zakupie mebli połowa z nich nie wpasuje albo, że na jednej ze ścian brakuje nam dosłownie pięciu centymetrów, żeby wcisnąć lodówkę. Dużo lepszym pomysłem, jest zaopatrzenie się w kilka przyrządów kreślarskich dostępnych zazwyczaj w każdym domu, wzięciu metrówki i jednego wieczoru przeznaczonego na rysowanie. Efekt może być naprawdę warty tego wszystkiego. Unikniemy wielu przykrych i denerwujących niespodzianek.

kuchnia

kuchnia fot. sxc.hu

Czego potrzebujemy by wykonać projekt kuchni?

Przede wszystkim kilka kartek a4 (najlepiej blok techniczny), dobrze zatemperowany ołówek, może być czarny cienkopis, linijka, metrówka, a także kilka kredek w odcieniach mebli, które sobie wymarzyliśmy. Takie przygotowanie pozwoli nam nie tylko oddać na kartce odpowiednie ustawienie mebli i sprzętów, ale również pozwoli nam wyobrazić sobie kolorystykę wnętrza. Do tego barwy jeszcze mocniej podziałają na naszą wyobraźnię.

projekt kuchni

projekt kuchni fot. sxc.hu

Najlepiej projekt kuchni,  wykonać w skali 1:20 – z tej skali korzystają profesjonalni architekci i studia aranżacyjne. Jeden metr rzeczywisty w naszej kuchni to 5 centymetrów na papierze. Warto u dołu strony szczególnie na początku umieścić sobie małą ściągę. Dla przykładu – szafka 80 cm będzie zajmowała na naszym planie 4 centymetry. Najważniejsze, by projekt wykonany był starannie, jednak nie musi charakteryzować się przesadną dbałością o szczegóły.

W zależności od tego, jaki rzut będziemy nanosić, należy przenieść na papier odpowiednie wymiar. Oczywiście tylko najważniejszych elementów – szerokość i szerokość ścian, położenie drzwi, okien, ich szerokość i wysokość, itp. Następnie należy nanieść najważniejsze elementy techniczne – przyłącze wodno-kanalizacyjne oraz elektryczne.  Jeśli oczywiście takie istnieją. Jeśli bowiem budujemy nowy dom, wtedy mamy naprawdę szerokie pole manewru i dopasujemy te elementy do naszych potrzeb.

Podczas przygotowania projektu warto pamiętać o wszystkich elementach kuchni, także o sprzętach dodatkowych – zmywarce, lodówce, okapie, mikrofalówce czy nawet tosterze. Nanosząc je na papierowy plan, będziemy wiedzieli, jak dużo gniazdek elektrycznych powinno się znajdować w naszej kuchni. Unikniemy później kombinacji z rozgałęźnikami czy – o zgrozo – przedłużaczami. Poza tym warto również zainteresować się dokładnym rozplanowaniem ustawienia mebli, gdyż jest to właściwie jeden z największych problemów podczas urządzania każdej kuchni.

Obecnie standardowe wymiary szafek kuchennych mają szerokość – 30, 40, 45, 50, 60, 80 i 90 cm.

Oczywiście, dostępne są również wymiary większe lub mniejsze, jednak korzystanie ze standardowych szerokości pozwala sporo zaoszczędzić przy zakupie mebli. Mając do wyboru szeroki wachlarz wymiarów – możemy, a raczej musimy, pobawić się w układanie puzzli na naszym schematycznym projekcie. Dokładne ułożenie pozwoli jednak szybko przekonać się o tym, jak ważny dla przyszłej kuchni jest dobry jej projekt.

Ważnym elementem jest tu również ergonomia, która pozwala wg niemal książkowych reguł ustawić meble i sprzęty tak, by wygodnie można było z nich korzystać. Należy w tym celu oczywiście zasięgnąć wiedzy, która dostępna jest w wielu specjalistycznych wydawnictwach dotyczących urządzania wnętrz. Warto przyswoić sobie tę wiedzę, by później korzystać z kuchni w wygodny sposób.

Więcej w kategorii: Kuchnia

Kuchnia w drewnie

nowoczesne drewniane wnętrze

Komponując wygląd pomieszczeń w naszym domu, staramy się zwykle dopasować stylem albo całe mieszkanie, albo…

więcej

Mała kuchnia

mała kuchnia

Współczesna pani domu, nie ma czasu na produkcję przetworów czy codzienne gotowanie wielodaniowych posiłków. Do…

więcej

Metraż kuchni

aranżacja duzej kuchni

Kuchnia to jedno z ważniejszych jeżeli nie najważniejszych pomieszczeń domu. Jest to miejsce, w którym…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>