Stare meble i nowa kuchnia?

19.06.2012

Czy możemy całkowicie zmienić aranżację  kuchni, odnawiając stare meble? Zmiana całkowitego wizerunku i kolorystyki wnętrza może odbyć się dużym nakładem pracy, ale z drugiej strony bez odpływu większej ilości pieniędzy z portfela. 

Dla wielu osób okazja, by wykorzystać meble, które stoją w kuchni dłuższy czas, wydaje się być atrakcyjna. Jak jednak sprawić, by kuchnia stała się nowa bez kupowania mebli? Przede wszystkim potrzebny jest pomysł i sporo wolnego czasu. Nie jest niespodzianką, że czasu potrzebujemy całkiem dużo, ale tak jest właściwie ze wszystkimi rzeczami, które postanawiamy zrobić samodzielnie. Z tym, że nie oszukujmy się – chodzenie do sklepów z meblami też pochłania dużo

odnawianie mebli

odnawianie mebli fot.sxc.hu

czasu, a ta żmudna ostatecznie czynność odpada nam w tym wypadku z harmonogramu. W każdej sytuacji jest jakiś plus.

Jak jednak zaprojektować kuchnię, by powalała na kolana? Przede wszystkim – kolorowo! Nie bójmy się eksperymentować i nieco poszaleć z kolorami i wzorami. Najlepiej, gdy mamy do czynienia z meblami pamiętającymi jeszcze system komunistyczny. Charakteryzowały się one z jednej strony dosyć monotonnym motywem kolorystycznym, ale z drugiej, często miały proste kształty, które dla osób chcących je nieco odmienić i unowocześnić swoją kuchnię często okazują się być prawdziwym błogosławieństwem.

Wraz z gospodarką wolnorynkową zaczęły się bowiem czasy udziwnień, atrakcyjnych kształtów, wzornictw, które jednak po dłuższym upływie czasu nie wyglądają zbyt okazale, a i możliwości ich aranżacji jest niestety niewiele. Dla osób, które jednak chcą trochę poeksperymentować, również takie meble nadają się do kolorowej renowacji.

artystyczne malowanie mebli kuchennych

artystyczne malowanie mebli kuchennych

Oprócz kolorów, które przede wszystkim powinny być wyraźne i mocne (raczej nie warto malować starych mebli w delikatne barwy, gdyż efekt może się okazać niezbyt porywający) warto pomyśleć również o wyrazistym i odważnym  dobraniu wzorów. W zależności od gustu mogą to być na przykład prążki czy okręgi wymalowane na naszych kuchennych meblach. Wszystko jak zwykle zależy od naszej wyobraźni.

Z drugiej strony nawet niczym nieograniczona fantazja pozwoli stworzyć kuchnię od nowa w sposób tworzący jedną całość. Jak to osiągnąć prostym zabiegiem? Wystarczy jednym z kolorów, które już zdobią nasze nowopomalowane meble, pomalować ściany. Stworzy to miłą dla oka harmonię, a drobne dodatki w postaci zegara ściennego, bukietów dobranych kolorystycznie kwiatów, dopełnią jeszcze nasze dzieło.

Często zdarza się, że zwolennicy nowoczesnego wzornictwa również mogą być zadowoleni z efektów. W dobie mody na nowoczesność również w kuchni, warto pochodzić trochę po sklepach meblowych. Nie po to oczywiście, by kupić coś nowego, ale by poszukać inspiracji. Szczególnie kolorystycznej. Proste połączenia kolorów – czarny z białym, odcieniami popielu, szarości i srebra, stworzą kuchnię nowej generacji – mimo że do jej budowy użyjemy starych mebli.

W zależności od ich stanu możemy zdecydować się ewentualnie na wymianę blatów. Duży wybór ich faktury, barw i wzornictwa pomogą nam przy mniejszym nakładzie pracy dokonać, można by powiedzieć, niemożliwego. W przypadku nowocześniejszego designu łatwiejszy będzie również dobór dodatków. Rewelacyjnie prezentują się tu na przykład sprzęty kuchenne inox. Przez dobre ich ustawienie, w różnych, najlepiej skrajnych momentach nie tylko podkreślimy nowoczesny charakter kuchni, ale również zamkniemy całość jedną klamrą kompozycyjną.

Przygotowanie mebli do malowania nie jest wbrew pozorom trudne. Wystarczy drobny papier ścierny do zmatowania powierzchni, a potem dokładne jej odtłuszczenie. Farb na rynku jest naprawdę dużo, lecz warto zainteresować się tymi z wyższej półki. Chociażby z tego powodu, że po pierwsze mają lepszą wydajność, po drugie są łatwiejsze do nakładania, a po trzecie po prostu lepiej wyglądają.

Efekt, który osiągniemy, będzie obkupiony sporą ilością pracy – to pewne. Pewne jest też to, że może na nas czekać czasami przykra niespodzianka – może się zepsuć zawias, mocowanie blatu czy inne z pozoru drobnostki, które jednak wymagać będą dalszej pracy. Jeśli jednak sobie z tym poradzimy, osiągniemy coś nie tylko rewelacyjnie wyglądającego, ale również niespotykanego w żadnym sklepie. Na pewno warto!

Więcej w kategorii: Kuchnia

Kuchnia w drewnie

nowoczesne drewniane wnętrze

Komponując wygląd pomieszczeń w naszym domu, staramy się zwykle dopasować stylem albo całe mieszkanie, albo…

więcej

Mała kuchnia

mała kuchnia

Współczesna pani domu, nie ma czasu na produkcję przetworów czy codzienne gotowanie wielodaniowych posiłków. Do…

więcej

Metraż kuchni

aranżacja duzej kuchni

Kuchnia to jedno z ważniejszych jeżeli nie najważniejszych pomieszczeń domu. Jest to miejsce, w którym…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>