Tapeta do kuchni i łazienki – jak wybrać i ułożyć

24.07.2011

Tapeta z włókna szklanego idealnie zastąpić może tradycyjne płytki ceramiczne w kuchni czy w łazience, gdzie ściany są szczególnie narażone na działanie wilgoci.

Ściany w kuchni lub łazience są szczególnie narażone na działanie wilgoci. Z tego powodu najczęściej zabezpiecza się je płytkami ceramicznym. Jednak jest i inne wyjście. Można okleić je wodoodporną tapetą z włókna szklanego. Będzie szybciej, taniej i dużo bardziej oryginalnie.

Tapeta – na jaką ścianę można ją położyć?

Tapeta z włókna szklanego nadaje się do układani na ścianach nowych i starych nawet tych bardzo zniszczonych. Dobrze maskuje nierówności powierzchni, przy jej pomocy można nawet usunąć niewielkie pęknięcia. Tapeta z włókna szklanego może być stosowana w zasadzie na wszystkie powierzchnie tynki, beton, płyty gipsowo-kartonowe a nawet na inną tapetę.

Tapeta do kuchni

Tapeta do kuchni fot. Decorations

Tapeta do łazienki

Tapeta do łazienki fot. Decorations

 

 

 

 

 

 

 

Tapeta – właściwości

Tapeta z włókna szklanego jest odporna nie tyko na wilgoć, dobrze znosi ścieranie, nie są jej straszne zadrapania czy uderzenia. Stosuje się ją nie tylko dla ozdoby, ale też dla wzmocnienia ścian lub dla zamaskowanie nierówności czy pęknięć powierzchni. Jest to specyficzny rodzaj tapety, która wymaga os samego początku malowania, poza tym przykleja się ją rozprowadzając klej na ścianie a nie na tapecie. A kiedy znudzi nam się jej kolor, możemy ją przemalować i to wielokrotnie. Pomalowaną farbę możemy nawet ozdabiać dostępnymi w sklepach szablonami przy pomocy pędzla lub gąbki czy dekorować naklejkami.

Tapety z włókna szklanego – układanie krok po kroku

Zanim przystąpimy do tapetowania, usuwamy ze ściany bród, kurz i tłuszcz, o który nie trudno w normalnej kuchni. Następnie tapetowaną powierzchnię wyrównujemy masa szpachlową z zawartością substancji anty grzybiczych.

– Na tapetowaną powierzchnię nanosimy stalową szpachlą cienką warstwę masy szpachlowej. Jeśli ściana została wyrównana przy zastosowaniu płyt gipsowo-kartonowych, miejsca łączenia płyt wzmacniamy specjalną taśmą, gdy masa szpachlowa jest jeszcze wilgotna. Po wyschnięciu masy szpachlowej tj. po około 4-6h nanosimy jej drugą warstwę.

– Gdy druga warstwa jest już sucha gruntujemy ścianę farbą podkładową, która jest jednocześnie klejem do tej tapety. Farba powinna być rozcieńczona wodą w proporcjach 1:1. Po wyschnięciu zagruntowanej ściany, nanosimy drugą, grubą i już nierozcieńczoną warstwę farby.

– Przyklejamy tapetę zanim farba nie wyschnie i dociskamy ja dokładnie do podłoża specjalna szpachlą dociskową. Tapeta ma porowatą strukturę i po przyklejeniu, staje się wilgotna, bo nasiąka klejem-farbą. Po 30 min.

– Na jeszcze mokrą tapetę nanosimy powtórnie farbę podkładową, a po 8-12 h, po całkowitym wyschnięciu farby podkładowej malujemy tapetę farbą nawierzchniową w wybranym kolorze.

Więcej w kategorii: Kuchnia

Kuchnia w drewnie

nowoczesne drewniane wnętrze

Komponując wygląd pomieszczeń w naszym domu, staramy się zwykle dopasować stylem albo całe mieszkanie, albo…

więcej

Mała kuchnia

mała kuchnia

Współczesna pani domu, nie ma czasu na produkcję przetworów czy codzienne gotowanie wielodaniowych posiłków. Do…

więcej

Metraż kuchni

aranżacja duzej kuchni

Kuchnia to jedno z ważniejszych jeżeli nie najważniejszych pomieszczeń domu. Jest to miejsce, w którym…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>