Zabezpieczenia przed dziećmi w domu

01.10.2014

Zabezpieczenia przed dziećmi w domu pozwolą dzieciom przebywać z nami, bawić się i pomagać nam. Zwłaszcza gdy pojawia się dziecko mama spędza dużo czasu w kuchni a maluch wraz z nią. Dziecko uczy się przez zabawę i poznaje świat wszystkimi zmysłami.

Zabezpieczenia przed dziećmi - zabezpieczenie gniazda elektrycznego

Zabezpieczenia przed dziećmi - zabezpieczenie gniazda elektrycznego fot. CLIPPASAFE

Wspólne gotowanie może stać się dobrą zabawą. Nie możemy jednak zapominać o najważniejszym, a więc o bezpieczeństwie dziecka. Zagospodarujmy przestrzeń kuchenną tak, by dziecko mogło poznawać otoczenie i uczyć się samodzielności w kontrolowanych przez nas, bezpiecznych warunkach. Zatem konieczne są zabezpieczenia przed dziećmi nie tylko w kuchni, ale i w pozostałych pomieszczeniach.

Ciekawość świata jest podstawowym motorem poznawczym, nie wolno nam wiec jej hamować. Niestety dziecko nie wie również, jakie konsekwencje i zagrożenia, niesie za sobą jego ciekawość. Jeśli pozostawimy w zasięgu jego ręki kolorowe i niezabezpieczone pojemniki, dziecko na pewno zechce sprawdzić, co ciekawego kryje się w grzechoczącym jak zabawka pudełku. Jeśli zabraknie nam wyobraźni, konsekwencje mogą być katastrofalne!

Jakie zabezpieczenia przed dziećmi należy zastosować w domu ?

– Zabezpiecz przed dzieckiem wszelkie gorące urządzenia kuchenkę czy piekarnik. Zainstaluj blokadę na piekarnik by dziecko nie mogło poparzyć się przy jego otwieraniu. Zablokuj dziecku również dostęp do kuchenki, czajnika – wszystkiego, co może poparzyć.

– Jeśli masz zamiar kupić nową kuchenkę, wybierz urządzenie bez pokręteł lub takie, w którym są one zamontowane z boku lub z tyłu kuchenki.

– Uważaj, aby dziecko nie miało dostępu do kranu. Jeśli bez twojej wiedzy odkręci gorącą wodę może się poparzyć. Najlepiej zmień ustawienie termostatu na temperaturę nieprzekraczającą 50 st C.

– Meble powinny być na stałe przytwierdzone do podłogi, by nie przewróciły się na dziecko, które spróbuje się po nich wspinać.

– Ostre kanty mebli powinny być zabezpieczone. Dziecko może rozbić sobie o nie głowę.

– Krzesła i taborety, to dla dziecka sprzęty pomagające w dostaniu się do kuchenki, stołu i blatów a co za tym idzie, do niebezpiecznych przedmiotów takich jak noże i widelce czy szklanki z gorącą kawą. Krzesła i taborety lekkie i nieprzytwierdzone do podłogi mogą się przewrócić wraz z dzieckiem.

– Starannie zabezpiecz przed dzieckiem, dostęp do kosza na śmieci. W śmieciach znajdują się nie tylko nieczystości i zarazki, ale również zbite szkło i inne niebezpieczne resztki. W sprzedaży znajdziesz specjalne pasy do zamykania pokrywy śmietnika.

– Nie układaj na otwartych półkach szafek produktów spożywczych, środków czystości ani szklanych czy porcelanowych przedmiotów. Przedmioty te powinny się znaleźć w szafach zamykanych na klucz lub na wyższych półkach, do których dziecko nie ma dostępu.

– W wejściu do kuchni zamontuj bramkę lub płotek zabezpieczający. Dziecko nie powinno bez twojej wiedzy mieć dostępu do gazu czy kuchenki.

– Zabezpiecz dostęp do gniazdek i elektryczności, specjalne klapki ochronią gniazdka przed możliwością wetknięcia czegoś do nich.

– Szafki, szuflady i lodówka powinny mieć zamontowane specjalne blokady zabezpieczające przed możliwością otwierania ich bez twojej wiedzy, zwłaszcza, jeśli w szufladach znajdują się noże a w szafkach środki czystości czy lekarstwa. Drzwi mogą też przytrzasnąć dziecku palce.

– Myj dokładnie ręce mydłem, gdy dotykałaś surowych produktów, takich jak mięso czy jajka, zanim weźmiesz dziecko na ręce.

– Ostre narzędzia powinny zawsze znajdować się w zamkniętej szufladzie, jeśli ich używasz natychmiast odłóż je w miejsce niedostępne dla dziecka.

– Pamiętaj też o zabezpieczeniu okien i drzwi balkonowych, jeśli takie znajdują się w kuchni. Dziecko z łatwością przekręci klamkę. Wyposaż okna w specjalne zabezpieczenia, dzięki którym unikniesz wypadku.

Podsumowując, zabezpieczenia przed dziećmi nie zwalniają rodziców z obowiązku ich pilnowania, lecz w znacznym stopniu mogą uchronić dziecko przed niektórymi niebezpieczeństwami.

Więcej w kategorii: Kuchnia

Kuchnia w drewnie

nowoczesne drewniane wnętrze

Komponując wygląd pomieszczeń w naszym domu, staramy się zwykle dopasować stylem albo całe mieszkanie, albo…

więcej

Mała kuchnia

mała kuchnia

Współczesna pani domu, nie ma czasu na produkcję przetworów czy codzienne gotowanie wielodaniowych posiłków. Do…

więcej

Metraż kuchni

aranżacja duzej kuchni

Kuchnia to jedno z ważniejszych jeżeli nie najważniejszych pomieszczeń domu. Jest to miejsce, w którym…

więcej

Dodaj komentarz