Jak urządzić małą łazienkę

30.05.2012

Mała łazienka –  jak zagospodarować małą łazienkę, na którą najczęściej jesteśmy skazani mieszkając w blokach z poprzedniej epoki. Nie będzie to artykuł o tym, jak zbudować sobie w nowym domu małą łazienkę, lecz o czymś zupełnie innym.

Jest to na pierwszy rzut oka mała różnica – tak czy owak mówilibyśmy o małych łazienkach. Z tym, że w nowym domu możemy robić wszystko, na co tylko mamy ochotę. Możemy wydzielić większą łazienkę z przedpokoju, a nawet umieścić wannę w salonie. W mieszkaniu w bloku mimo, że teoretycznie jest to wykonalne (dla chcącego nic trudnego), raczej niewiele osób się na to zdecyduje.

Aranżacja łazienki

Aranżacja łazienki fot. Ceramika Paradyż

Stąd też pomysł na przedstawienie Państwu kilku elementów, na które należy zwrócić uwagę przy wyposażaniu małej łazienki. Sporą część pomocnych w tej tematyce znajdziecie Państwo w kolejnym artykule z tej serii, traktującym o wyborze pomiędzy wanną a prysznicem. Nie będzie to wielką niespodzianką, jeśli zdradzimy, że prysznic w przypadku łazienki o niewielkiej powierzchni użytkowej będzie lepszym wyborem.

Mała łazienka

Mała łazienka

Poza tym zaoszczędzimy średnio kilkaset złotych rocznie na wodzie, a i czas, który potrzebny będzie na prysznic ograniczony będzie do minimum. Będziemy mogli zająć się więc wieloma innymi, bardzo przyjemnymi czynnościami.

Niemniej jednak, jeśli zdecydowaliśmy się już na kabinę prysznicową z odpowiednim brodzikiem (polecamy raczej kabiny 90 cm i głębszy brodzik, szczególnie wygodny dla małych dzieci) pomyślmy jeszcze o innych sprzętach i elementach armatury sanitarnej, które będziemy musieli jakoś w naszej łazience zmieścić. Przede wszystkim najważniejsze są dwa elementy – umywalka i muszla klozetowa (najczęściej tzw. kompakt WC). Należy pamiętać, że odległości między kolejnymi sprzętami muszą być zachowane.

Tak na przykład na wyjście z prysznica musimy mieć minimalnie 60 centymetrów, chociaż sugeruje się, by było to co najmniej 80 cm. Między muszlą klozetową, a ścianką kabiny musi być co najmniej 30 centymetrów, a podobną wartość musimy zachować między umywalką a muszlą. Przypominamy, że są to naprawdę minimalne wartości, typowe raczej dla małej łazienki. Jeszcze mniejsze od podanych wartości mogą zamienić codzienne użytkowanie łazienki w prawdziwą męczarnię. Warto więc tego uniknąć. Oczywiście w miarę możliwości.

Aranżacja małej łazienki

Aranżacja małej łazienki

W miarę możliwości możemy sobie czasami pozwolić na pralkę w łazience. I mamy w tym momencie ogromne szczęście, gdyż pralka jest jednym z takich elementów, które ciężko ustawić w innych pomieszczeniach. Pralki oczywiście mają różne rozmiary, jednak w przypadku małej łazienki najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie pralka ładowana od góry. Tego typu pralki w niczym nie ustępują pralkom klasycznym, pakowanym od przodu, a zajmują dużo mniej miejsca. W przypadku pralki, ale także innych urządzeń elektrycznych w małej łazience warto zainteresować się zakupem elektrycznych gniazdek hermetycznych, chroniących przed zachlapaniem wodą. A o to w małej łazience nietrudno.

Na co powinniśmy również zwrócić uwagę – na drobniejsze szczegóły, które jednak pomogą nam wygodniej korzystać z małej łazienki.
Należy mieć świadomość, że mała łazienka szybciej cała zaparuje, przez co po wyjściu z prysznica nie będziemy mogli przejrzeć się w lustrze. Istnieje na to sposób.

Przede wszystkim trzeba zapewnić wentylację, czyli odpowiedni wyciąg powietrza z łazienki – na przykład za pomocą elektrycznego włączanego automatycznie wentylatorka. Poza tym na rynku można kupić specjalne maty elektryczne zapobiegające parowaniu lustra. Są wygodne w użyciu i bardzo dobrze spełniają swoją rolę.

Oczywiście powyższy artykuł to tylko „dotknięcie” tematu. Wszystkie rzeczy, jak to zwykle bywa, wychodzą podczas codziennego użytkowaniu. Korzystając jednak z naszych rad – najważniejsze elementy na pewno dobrze wybierzemy i umiejscowimy. Reszta to naprawdę drobne szczegóły.

Więcej w kategorii: Łazienka

Stylowa łazienka

luksusowa łazienka w stylu glamur

Często zapominamy o tym, że poza nowoczesnością są jeszcze inne style aranżacji wnętrz. Stylowa łazienka,…

więcej

Niebieska łazienka

Błękitna nowoczesna łazienka z drewnianą podłogą

Marzy Ci się niebieska łazienka, której kolorystyka kojarzy Ci się nieodmiennie z wodą, tropikalnymi wyspami,…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

2 thoughts on “Niebieska łazienka

  1. Z baterią jest trudno, ale w przypadku ceramiki można zadbać o to, by sedes czy umywalka miały powłokę maxiclean. Wtedy i brud trudniej przywiera do takiej powierzchni natomiast czyści się lepiej, powłoka jest całkiem trwała, więc myślę, że warto podyktować zakup pod ten wynalazek.