Łazienka, jak czyścić baterie łazienkowe?

22.08.2013

Nowe baterie łazienkowe cieszą do momentu, kiedy tracą blask, są poplamione i pełne zacieków. Aby długo wyglądały jak nowe należy je odpowiednio i regularnie pielęgnować.

Baterie łazienkowe wykonywane są przeważnie z mosiądzu. Pokrywa się je warstwą chromu ze środkiem nabłyszczającym, nakładanym na warstwę niklu. Obie powłoki metali są wrażliwe na szorowanie i tarcie. Nie należy czyścić ich silnymi środkami chemicznymi, bowiem powoduje to powstawanie na ich powierzchni trwałych odbarwień.

Bateria umywalkowa

Bateria umywalkowa fot. Roca

Bateria umywalkowa

Bateria umywalkowa fot. Roca

 

 

 

 

 

 

Najlepiej baterie czyścić środkami naturalnymi, gładką tkaniną z dodatkiem mydła w płynie. Myjmy baterie łazienkowe regularnie, nawet co dwa- trzy dni. Systematyczna pielęgnacja baterii łazienkowych zapobiegnie powstawaniu trwałych zabrudzeń, a to zmniejszy ryzyko uszkodzenia armatury.

Gdy zawiodą standardowe metody czyszczenia baterii łazienkowych?

Sięgnijmy po mocniejszy środek czyszczący. Można użyć lekko alkalicznego preparatu, pamiętając, aby uprzednio go rozcieńczyć, a po jego zastosowaniu obficie spłukać jego pozostałości wodą i starannie wytrzeć baterię do sucha. Nie można tych etapów pominąć, grozi to bowiem ciemnymi plamami, odbarwieniami, czy wypalonymi warstwami chromu. Często popełnianym błędem jest ułatwianie sobie pracy poprzez używania tego samego środka do mycia baterii łazienkowej, co do czyszczenia innych elementów łazienki. Do pielęgnacji baterii używajmy nierysujących powierzchni płynów albo mleczek. Dozwolone są tylko substancje, które nie zawierają w swoim składzie proszku, wybielaczy, rozpuszczalników, alkoholu czy kwasów fosforowych. Zrezygnujmy także ze stosowania środków do czyszczenia glazury i usuwania kamienia. Zawierają one bowiem związki chromu i chlor, które mogą trwale zniszczyć powierzchnie baterii. Chrom obecny jest także w np. dezodorantach i antyperspirantach.

Nie przestrzeganie zasad pielęgnacji baterii łazienkowych może doprowadzić do zdarcia, wypalenia warstwy chromu, czego niestety nie da się ani zamaskować, ani załatać. Możemy albo przyzwyczaić się do uszkodzonej baterii, albo wymienić ją na nową. Pamiętajmy, aby zawsze obchodzić się z bateriami z dużą ostrożnością i koniecznie zapoznać się z informacjami dotyczącymi bezpiecznych sposobów czyszczenia, podanych przez producenta.

Więcej w kategorii: Łazienka

Stylowa łazienka

luksusowa łazienka w stylu glamur

Często zapominamy o tym, że poza nowoczesnością są jeszcze inne style aranżacji wnętrz. Stylowa łazienka,…

więcej

Niebieska łazienka

Błękitna nowoczesna łazienka z drewnianą podłogą

Marzy Ci się niebieska łazienka, której kolorystyka kojarzy Ci się nieodmiennie z wodą, tropikalnymi wyspami,…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

2 thoughts on “Niebieska łazienka

  1. Z baterią jest trudno, ale w przypadku ceramiki można zadbać o to, by sedes czy umywalka miały powłokę maxiclean. Wtedy i brud trudniej przywiera do takiej powierzchni natomiast czyści się lepiej, powłoka jest całkiem trwała, więc myślę, że warto podyktować zakup pod ten wynalazek.