Łazienka na poddaszu – jak urządzić

22.03.2012

łazienka na poddaszu spełnia bardzo jasno określoną funkcję. Ze względu na położenie w niedalekiej odległości od sypialni używana jest wyłącznie przez domowników.

Aranżacja łazienka na poddaszu

Aranżacja łazienka na poddaszu fot. Sanplast

Dla wielu osób, które mieszkały kiedykolwiek w mieszkaniu w bloku, największym problemem i zarazem utrapieniem były rozmiary wszystkich jego pomieszczeń.

Wszechobecna ciasnota, problemy z aranżacją wnętrza, problemy z funkcjonalnością zawsze były największym bodźcem do budowy domu. Domu, w którym powierzchnia użytkowa z reguły będzie o wiele za duża niż ta rzeczywiście potrzebna. Jednak duże pomieszczenia dadzą się łatwo urządzić. O ile oczywiście mamy w zanadrzu sporo pieniędzy na wypełnienie kilkunastometrowych pomieszczeń.

Przy projektowaniu domu wiele naszych marzeń może stać się rzeczywistymi. Marzenia te najczęściej, jak już zostało wyżej wspomniane, dotyczą wielkości, ale także i rozmieszczenia pomieszczeń. Wiadome jest, że wszystko staramy się przemyśleć jak najdokładniej, by później nie było przykrych niespodzianek. Dlatego też większość osób budujących piętrowy dom dzieli jego obszar niewidzialną linią na część publiczną i część prywatną.

Łazienka na poddaszu

Łazienka na poddaszu

Piętro, które najczęściej jest poddaszem użytkowym, jest z reguły częścią prywatną. Znajdują się tu sypialnie, garderoba, ale także i duża łazienka – z wanną, bidetem, klozetem, umywalką i wszystkim tym, co w małej toalecie na dole raz, że by się nie zmieściło, a dwa, że nie byłoby potrzebne.

Tego typu łazienka na poddaszu spełnia bardzo jasno określoną funkcję. Ze względu na położenie w niedalekiej odległości od sypialni używana jest wyłącznie przez domowników (chyba, że mamy na piętrze jeszcze pokój gościnny). Możemy urządzić ją więc na wiele sposobów, korzystając z inspiracji zaczerpniętych ze wszystkich możliwych aspektów życia – choćby podróży, filmów, książek czy też nawet muzyki, sztuki czy też architektury. Ciężko jest w formie tekstowej przedstawić konkretne inspiracje aranżacyjne, które mogą być wykorzystane w łazience. Najważniejszą jednak wskazówką jest szukanie inspiracji, w miejscach, w których teoretycznie ciężko coś znaleźć.

Nie bójmy się eksperymentować z formą, ale pamiętajmy też o funkcji. Łazienka na poddaszu, w części prywatnej, sypialnej musi być naszym azylem, gdzie będziemy miło spędzać czas. Jeśli lubimy długie kąpiele w towarzystwie – kupmy wannę dwuosobową, jeśli lubimy wypić w wannie lampkę szampana czy wina – postawmy w niej mały barek. A jeśli lubimy posłuchać muzyki – warto zainteresować się zamontowaniem sprzętu grającego oraz muzyki przy każdym z narożników łazienki (dobrze swoją funkcję spełniają zestawy kina domowego, które należy zabezpieczyć przed wilgocią).

Ciekawym rozwiązaniem w łazience na poddaszu, które pozwoli nam jeszcze lepiej się zrelaksować podczas kąpieli jest nie tylko zapewnienie sobie w wannie towarzystwa, kropelki alkoholu czy muzyki. Nie bójmy się postawić na jeszcze większą ekstrawagancję. Jeśli mamy taką możliwość, bo łazienka jest w trakcie urządzania albo – co jeszcze lepsze w tym przypadku – projekt domu jest dopiero przygotowywany, kupmy okno połaciowe o dużej wysokości. Umiejscowienie pod kątem nad samą wanną da nam możliwość obserwowania gwiaździstego nieba podczas kąpieli. Czy tanim kosztem nie można uzyskać choćby odrobiny niemal filmowego luksusu? Oczywiście, że można, trzeba tylko użyć trochę wyobraźni.

Z reguły również bardzo dobrym rozwiązaniem poprawiającym bardzo mikroklimat w dużej łazience są rośliny. Warto przy okazji tworzenia zielonego królestwa w tym, jakże intymnym pomieszczeniu, postawić na odrobinę egzotyki. Pamiętajmy, że rośliny, które w środowisku naturalnym rosną w klimacie wilgotnym i ciepłym, bardzo dobrze adoptują się w pomieszczeniach o dużej wilgotności – czyli na przykład w łazienkach. Najlepszym wyborem, którego można dokonać ze względu na ogromną łatwość w utrzymaniu jest zakup palmy kokosowej lub drzew owoców cytrusowych, które mogą wyrastać z pestek. Jedne o czym trzeba pamiętać, to dobry dostęp do słońca, który umożliwi rośliną szybki wzrost i rozwój.

Główną radą, którą można przekazać w projektowaniu dużej łazienki na poddaszu jest oczywiście to, że musi ona być przede wszystkim naszym azylem i miejscem do relaksu. Nawet jeśli nie mamy zbyt dużo wolnego czasu – choćby piętnaście minut spędzonych w kąpieli będzie dla nas prawdziwym błogosławieństwem.

Więcej w kategorii: Łazienka

Stylowa łazienka

luksusowa łazienka w stylu glamur

Często zapominamy o tym, że poza nowoczesnością są jeszcze inne style aranżacji wnętrz. Stylowa łazienka,…

więcej

Niebieska łazienka

Błękitna nowoczesna łazienka z drewnianą podłogą

Marzy Ci się niebieska łazienka, której kolorystyka kojarzy Ci się nieodmiennie z wodą, tropikalnymi wyspami,…

więcej

Dodaj komentarz

2 thoughts on “Niebieska łazienka

  1. Z baterią jest trudno, ale w przypadku ceramiki można zadbać o to, by sedes czy umywalka miały powłokę maxiclean. Wtedy i brud trudniej przywiera do takiej powierzchni natomiast czyści się lepiej, powłoka jest całkiem trwała, więc myślę, że warto podyktować zakup pod ten wynalazek.