Mała łazienka na poddaszu

14.05.2012

Mała łazienka na poddaszu w trakcie jej urządzania może przysporzyć kilku problemów. Poddasze, co do zasady stanowi powierzchnię trudną do aranżacji. Skosy na ścianach, elementy konstrukcyjne podtrzymujące strop, a często także brak dostępu światła dziennego, to tylko kilka trudności, które możemy napotkać. Poświęćmy jednak kilka chwil na planowanie i zamieńmy utrudnienia w największe atuty naszego pomieszczenia.

Mała łazienka na poddaszu

Mała łazienka na poddaszu fot. Velux

To prawda, że łazienka na poddaszu nie jest sprawą prostą, aby była dobrze zaaranżowana. Szczególnie, jeśli do dyspozycji mamy niewielki metraż pomieszczenia. Nie zmienia to jednak faktu, iż odpowiednio przygotowany plan remontu pozwoli nam stworzyć nawet w małej łazience funkcjonalne wnętrze, które będzie fantastycznym miejsce relaksu. Tym, co najbardziej zmniejsza nam powierzchnię łazienki na poddaszu są skosy na ścianach i poziome belki podtrzymujące dach. Żeby zniwelować ten efekt powinniśmy zastanowić się jak w najbardziej funkcjonalny sposób rozmieścić wszystkie elementy w łazience. W miejscach najbardziej dostępnych zamontujmy zatem meble i armaturę służącą nam do codziennego użytku. Lustro i umywalkę najlepiej umieścić na długich, prostych ścianach, a pozostałe elementy, jak: sedes, wanna czy bidet, mogą być umieszczone w mniej użytkowej przestrzeni np.: pod skosami przy niewysokich ściankach kolankowych.

Poddasze z łazienką

Poddasze z łazienką fot. Velux

Tworząc plan aranżacji małej łazienki na poddaszu weźmy pod uwagę fakt, że w małym pomieszczeniu naprawdę liczy się każdy centymetr, dlatego też warto wykorzystać całą dostępną przestrzeń – także skosy, które będą świetnym miejscem na zamontowanie chociażby półek na ręczniki albo kosza na brudną bieliznę. Dodatkowo, aby zaoszczędzić powierzchnię zrezygnujmy z instalowania w łazience urządzeń, które nie są używane na co dzień. Jeśli jest taka możliwość to pralkę czy schowek na detergenty umieśćmy w innym pomieszczeniu.

Urządzając małą łazienkę na poddaszu starannie zastanówmy się również nad doborem odpowiedniej armatury sanitarnej. Wybierzmy taką której wielkość i kształt będą pasowały do naszego wnętrza, a przede wszystkim nie zmniejszą, chociażby optycznie, jego powierzchni. W niewielkich pomieszczeniach najbardziej funkcjonalne są półokrągłe, narożne kabiny prysznicowe z rozsuwanymi drzwiami, które zajmują stosunkowo niewiele miejsca. Modele z otwieranymi drzwiami potrzebują już więcej przestrzeni, aby można je było swobodnie otwierać, a montaż wanny jest opcją dosyć ryzykowną w łazience na poddaszu i wymaga naprawdę dobrego przemyślenia i starannego doboru. Pamiętajmy, że wanna w małej łazience zabiera cenną dla nas przestrzeń pomieszczenia i swoimi gabarytami może utrudnić korzystanie z niego.

Łazienka na poddaszu

Łazienka na poddaszu fot. Velux

Dobrym rozwiązaniem w małej łazience na poddaszu jest montaż tzw. instalacji podtynkowych. Dzięki nim ukryjemy pod ścianami lub sufitem wszystkie zbędne elementy hydrauliczne. Najlepszym przykładem jest tutaj montaż odpływu od brodzika w podłodze, co pozwala na rezygnację z tradycyjnego brodzika, który zabiera powierzchnię i samodzielne wyznaczenie przestrzeni kąpielowej, np.: przy wykorzystaniu szklanych ścian. Takie rozwiązanie pozwoli nam optycznie powiększy pomieszczenie.

 Mała łazienka na poddaszu wiąże się z częstym problemem jakim jest brak dostępu światła dziennego lub jego znaczne ograniczenie. Ważne jest zatem, aby na etapie planowania uwzględnić w projekcie kilka rodzajów oświetlenia w tym pomieszczeniu. Najczęściej główne źródło światła, umieszczamy oczywiście tradycyjnie w suficie. Może to być np.: rząd lampek halogenowych z możliwością regulacji kąta padania światła, które równomiernie doświetlą całą przestrzeń. Dodatkowo, warto rozważyć zamontowanie oświetlenia w kabinie prysznicowej oraz podświetlenia półek czy lustra nad umywalką. Do małego pomieszczenia łazienkowego na poddaszu najlepiej nadają się także płytki ceramiczne w jasnych odcieniach (bieli, beżu lub błękitu), które odbijając światło optycznie powiększą naszą łazienkę i sprawią, że będzie ona bardziej przestronna.

Pamiętajmy, podczas zagospodarowywania małej łazienki na poddaszu, że ważny jest w niej każdy centymetr powierzchni i nie należy przytłaczać wnętrza zbyt wieloma przedmiotami. Aby nasza łazienka była funkcjonalna postawmy na minimalizm.

Więcej w kategorii: Łazienka

Stylowa łazienka

luksusowa łazienka w stylu glamur

Często zapominamy o tym, że poza nowoczesnością są jeszcze inne style aranżacji wnętrz. Stylowa łazienka,…

więcej

Niebieska łazienka

Błękitna nowoczesna łazienka z drewnianą podłogą

Marzy Ci się niebieska łazienka, której kolorystyka kojarzy Ci się nieodmiennie z wodą, tropikalnymi wyspami,…

więcej

Dodaj komentarz

2 thoughts on “Niebieska łazienka

  1. Z baterią jest trudno, ale w przypadku ceramiki można zadbać o to, by sedes czy umywalka miały powłokę maxiclean. Wtedy i brud trudniej przywiera do takiej powierzchni natomiast czyści się lepiej, powłoka jest całkiem trwała, więc myślę, że warto podyktować zakup pod ten wynalazek.