Mała łazienka – wanna czy kabina prysznicowa

27.05.2012

Mała łazienka czy mała kuchnia w mieszkaniu, czasami zastanawiamy się głęboko, czym kierowali się architekci tych wielkich i tych trochę mniejszych bloków mieszkalnych, że tworzyli projekty zupełnie niedopasowane do życia ludzi.

Pół biedy, jeśli w dajmy na to mieszkaniu dwupokojowym miała mieszkać tylko jedna osoba – wtedy poprzez odpowiednią aranżacje wnętrza mogłaby stworzyć coś, w czym naprawdę wygodnie by się czuła. Na to ewentualnie była opcja. Jednak, gdy mamy do czynienia z sytuacją czteroosobowej rodziny w dwupokojowym mieszkaniu? Wtedy sprawa naprawdę się komplikuje.

Wanna w łazience

Wanna w łazience fot. Cersanit

Nie chodzi tu już tylko o samą wielkość pomieszczeń. Nie jest największym problemem to, że wspomniana powyżej rodzina ma do dyspozycji 40 metrów kwadratowych (przy sprzyjających warunkach). Największym utrapieniem są inne kwestie – nieustawność wnętrza, dziwne wnęki w ścianach, ślepa kuchnia (bez okna), przechodnie pokoje i wiele, wiele innych niedogodności, które potrafią naprawdę zmienić życie codzienne w koszmar. Tyle, że do takiego koszmaru człowiek musi się niestety przyzwyczaić.

Mała łazienka - aranżacja

Mała łazienka - aranżacja fot. Cersanit

Oprócz problemów z aranżacją i zagospodarowaniem kuchni, pokoju przechodniego czy wąskiego i zawiłego przedpokoju, dochodzi jeszcze jeden – i to chyba jeden z ważniejszych. Jak urządzić optymalnie małą łazienkę, której wymiary czasami nie przekraczają 4 metrów kwadratowych? Jest to prawdziwą sztuką – i niejeden może sobie z tą sztuką nie poradzić.

Najważniejszym elementem nie tylko małej, ale każdej wielkości łazienki, jest miejsce do mycia. Do wyboru mamy oczywiście kabinę prysznicową oraz wannę. Mimo tego, iż wydaje nam się, że wanna stanowi nieodzowny element każdej łazienki i bez niej nie można wyobrazić sobie życia, nawet nie zwracajmy na nią uwagi. Wstawienie wanny do małej łazienki na tyle ogranicza jej przestrzeń użytkową, że nie zostaje właściwie miejsca na nic innego. Nie mówiąc już o korzystaniu choćby z umywalki czy muszli klozetowej. Należy więc myśli o wannie przegonić z naszej głowy i zainteresować się przede wszystkim kabinami prysznicowymi.

Łazienka z kabiną prysznicową

Łazienka z kabiną prysznicową fot. Cersanit

Wiele osób, które dotychczas nie miały okazji korzystać z kabiny prysznicowej na co dzień trochę się jej boi. Wyobraża sobie, że musi to być strasznie niewygodne, nie można się położyć tak jak w wannie, a gdy spadnie nam mydło, to dopiero jest dramat, bo możemy przez przypadek rozwalić całą konstrukcję kabiny. Mimo tego, że te nieuzasadnione wątpliwości pozostają, trzeba sobie również powiedzieć, że korzystanie z prysznica to wielka oszczędność czasu i wody (czyli pieniędzy). Na jeden prysznic zużywamy średnio około 40-50 litrów wody. Na jedno napełnienie średniej wielkości wanny – około 150 litrów. Dużej natomiast – nawet około 300 litrów. Co zrobić w przypadku czteroosobowej rodziny? Oczywiście zainwestować w kabinę prysznicową.

Jej koszt waha się od 200 do ponad 1000 złotych. Wykonane są zazwyczaj ze szkła lub tworzyw sztucznych, mają drzwiczki otwierane lub obustronnie rozsuwane i szerokości 80 i 90 centymetrów. Mimo, że różnica jest niewielka – warto wygospodarować miejsce na większą kabinę. Naprawdę ułatwi to użytkowanie. Kabinami najmniejszymi – czyli 70 centymetrowymi, które czasami występują na rynku nie warto się interesować. Chyba, że jesteśmy naprawdę drobnej budowy i mamy trochę zdolności akrobatycznych. Ponadto dobranie brodzika często jest trudne.

Jeśli chodzi o brodziki, to możemy wybierać w szerokiej gamie produktów. Brodzik dobiera się do wielkości kabiny. Możemy zdecydować się na brodzik płytki lub głęboki (nawet 40 centymetrowy), który z powodzeniem może ułatwić nam na przykład kąpiel dziecka.

Wydaje się, że odpowiedzieliśmy sobie wspólnie na pytanie, na temat wyboru między prysznicem a wanną. Odpowiedź wydaje się być oczywista. Pamiętajmy jednak, że samo zamontowanie kabiny nie załatwia za nas wszystkiego. Musimy przede wszystkim pamiętać o odległościach, które zapewnią nam odpowiednio wygodne użytkowanie – minimum 60 centymetrów na wyjście z rozsuwanej kabiny, 30 centymetrów od umywalki i innych urządzeń armatury sanitarnej. Trzeba o tym pamiętać!

Więcej w kategorii: Łazienka

Stylowa łazienka

luksusowa łazienka w stylu glamur

Często zapominamy o tym, że poza nowoczesnością są jeszcze inne style aranżacji wnętrz. Stylowa łazienka,…

więcej

Niebieska łazienka

Błękitna nowoczesna łazienka z drewnianą podłogą

Marzy Ci się niebieska łazienka, której kolorystyka kojarzy Ci się nieodmiennie z wodą, tropikalnymi wyspami,…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

2 thoughts on “Niebieska łazienka

  1. Z baterią jest trudno, ale w przypadku ceramiki można zadbać o to, by sedes czy umywalka miały powłokę maxiclean. Wtedy i brud trudniej przywiera do takiej powierzchni natomiast czyści się lepiej, powłoka jest całkiem trwała, więc myślę, że warto podyktować zakup pod ten wynalazek.