Rośliny w łazience

11.06.2012

Rośliny wprowadzają do każdego wnętrza poczucie harmonii spokoju i naturalności. Rozświetlają przy tym każdą aranżację głęboką zielenią, a podczas zakwitania,  potrafią zmienić pomieszczenie nie do poznania. W rośliny łazience mogą być doskonałym urozmaiceniem, a nawet wprowadzić nieco klimatu tropikalnego. Czy nie jest miło poleżeć w wannie, gdy tuż obok nas rośnie choćby palma kokosowa?

Z pozoru niesprzyjające warunki mogą się okazać dobre dla niektórych roślin. Trzeba jednak pamiętać, że klimat panujący w łazience może bardzo zmienny, jednak sprzyjający. Niezależnie od tego, czy w łazience jest prysznic czy wanna, wilgotność i temperatura jest często bardzo wysoka. Po kąpieli natomiast pomieszczenie się wychładza, a wilgotność spada.

rośliny w łazience

rośliny w łazience fot. morguefile.com

Niemniej jednak takie uwarunkowania pozwalają rośliną nie tylko pobierać z powietrza wystarczającą ilość wilgoci, ale także zabezpieczyć się przed wysokimi temperaturami. Temperatury niższe są natomiast dla roślin idealnym miejscem do rozwoju.

Najważniejszym elementem, który zadecyduje o naszym sukcesie w aranżacji pełnej zieleni łazienki nie jest temperatura czy wilgotność powietrza, ale światło. W łazience z oknem sprawa jest oczywiście prostsza, ponieważ rośliny ustawimy na parapecie i właściwie same przystosują się do panujących warunków oświetleniowych. Naszą jedyną ingerencją może być tylko ich przekręcanie tak, by nie odchylały się do słońca za mocno i były regularnie naświetlone.

W przypadku, gdy w łazience nie mamy okna sprawa wydaje się być już bardziej skomplikowana. Nieprawdą jest, że rośliny lubiące zacienione miejsca, nie poradzą sobie bez światła. W grę wchodzi albo światło słoneczne, które w tym przypadku naturalnie nie wchodzi w grę, albo światło sztuczne, które nie jest niestety darmowe.

Nie wystarczy bowiem włączyć zwykłej żarówki zostawić na dwie godziny dziennie. Rośliny potrzebują codziennego

rośliny w łazience

rośliny w łazience fot. sxc.hu

naświetlania i to od 10 do 12 godzin! Nie wystarczy też żarówka. Źródłem światła musi być świetlówka, której światło będzie jak najbardziej zbliżone do słonecznego. Jeśli już cieszymy się, że kwestię oświetlenia sztucznego możemy uznać za zamkniętą, to za wczesny jest nasz optymizm. Źródeł światła musi być aż trzy. Roślina musi być oświetlona od góry, od spodu i z boku, by nie doszło do odkształceń albo gubienia liści rosnących na niższych partiach. W niektórych przypadkach może pomóc zastosowanie jasnych płytek odbijających światło, jednak należy o tym myśleć, już w fazie planowania budowy łazienki.

Jakie rośliny powinniśmy wybrać do naszej łazienki? To oczywiste – te lubiące wilgoć. Wśród popularnych odmian należy wspomnieć między innymi:  begonię, bluszcz, dizygotekę, dracenę, filodendron, kroton, sitowie smukłe, czy też wszystkie odmiany popularnej paproci.

Warto również poeksperymentować z tropikalnymi roślinami. Wilgoć lubią choćby palmy kokosowe, które przy dobrym oświetleniu oraz częstym korzystaniu z wanny lub prysznicu (duża wilgotność) potrafią w ciągu dwóch lat osiągnąć nawet dwa metry wysokości.

Oprócz roślin duże możliwości aranżacyjne daje także zastosowanie różnokolorowych doniczek. Mnogość kształtów i barw da nam możliwość idealnego dobrania pod pozostałego wystroju łazienki. Nie powinniśmy jednak bać się szaleństw – zwykła doniczka może być nie tylko pojemnikiem na kwiaty, ale także samą w sobie ozdobą naszej łazienki.

Wszystkie opisane powyżej elementy można stosować w każdych łazienkach niezależnie od wielkości. Nie ma również różnicy, czy będziemy mieli do czynienia ze światłem naturalnym czy sztucznym. W każdym wypadku przy odrobinie chęci stworzymy prawdziwie zielone królestwo, w którym relaks wannie będzie przypominał odpoczynek w tropikach.

Więcej w kategorii: Łazienka

Stylowa łazienka

luksusowa łazienka w stylu glamur

Często zapominamy o tym, że poza nowoczesnością są jeszcze inne style aranżacji wnętrz. Stylowa łazienka,…

więcej

Niebieska łazienka

Błękitna nowoczesna łazienka z drewnianą podłogą

Marzy Ci się niebieska łazienka, której kolorystyka kojarzy Ci się nieodmiennie z wodą, tropikalnymi wyspami,…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

2 thoughts on “Niebieska łazienka

  1. Z baterią jest trudno, ale w przypadku ceramiki można zadbać o to, by sedes czy umywalka miały powłokę maxiclean. Wtedy i brud trudniej przywiera do takiej powierzchni natomiast czyści się lepiej, powłoka jest całkiem trwała, więc myślę, że warto podyktować zakup pod ten wynalazek.