Samodzielny montaż kabiny prysznicowej

25.11.2011

Kilka rad i wskazówek, które pomogą przeprowadzić samodzielny montaż kabiny prysznicowej.

Najczęściej nasza łazienka nie jest wielkości pozwalającej na nazwanie jej pokojem kąpielowym. Zamiast wanny musimy zadowolić się wiec kabiną prysznicową. Większość firm sprzedaje je wraz z wszystkimi akcesoriami koniecznymi do montażu i instrukcją. Jesteśmy więc w stanie sami zainstalować taką kabinę.

Kabina prysznicowa

Kabina prysznicowa fot. Sanitec Koło

Wybierając kabinę prysznicową pamiętajmy, by była ona dopasowana wielkością i kształtem do brodzika. Najlepiej wybierać brodzik i kabinę tej samej firmy. Montaż kabiny zaczynamy po osadzeniu brodzika, podłączeniu go do odpływu i sprawdzeniu poziomicą czy jest właściwie osadzony.

Montaż kabiny krok 1

Wymierzamy i dokładnie zaznaczamy na ścianie miejsca, w których zamontujemy ścienne profile montażowe kabiny. W tym celu najlepiej jest narysować na ścianie, pionowe linie od brodzika do sufitu i sprawdzić prawidłowość ich wyznaczenia, przy pomocy poziomicy. Następnie odmierzamy odległość równą grubości profilu od narysowanych pionowych linii, w kierunku do wewnątrz kabiny i w tych miejscach zaznaczamy na ścianie punkty i rysujemy pionowe linie równoległe do poprzednio wyznaczonych. Znowu sprawdzamy poziomicą prawidłowość ich narysowania. W ten sposób powstały miejsca, w których przymocujemy listwy montażowe.

Montaż kabiny krok 2

Następnie przygotowujemy profile ścienne, które w przekroju mają kształt litery C i umożliwiają zamocowanie uszczelek zapobiegających wyciekaniu wody poza kabinę.

Montaż kabiny krok 3

Każdy profil powinien posiadać otwory na wkręty. By wyznaczyć miejsca w ścianie, w których należy wywiercić dziury na te wkręty, najlepiej przyłożyć profile do ściany i zaznaczyć otwory przy pomocy ołówka. W wyznaczonych miejscach wiercimy otwory na kołki rozporowe, wbijamy kołki w ścianę, podkładamy pod profil uszczelki z zakupionego zestawu i przykręcamy wkrętami profile ściany.

Montaż kabiny krok 4

Łączymy elementy kabiny, ścianki boczne z dwoma profilami poziomymi (górnym i dolnym). Używamy do tego wkrętów, które zakupiliśmy wraz z kompletem montażowym. Nasuwamy uszczelkę na dolny profil kabiny i ustawiamy konstrukcję na brodziku, wciskając jej boki w pionowe listwy montażowe. Jeśli konstrukcja została wykonana prawidłowo powinna „trzymać pion”.

Montaż kabiny krok 5

Przymocowujemy konstrukcję kabiny skręcając górne narożniki kabiny z pionowymi listwami montażowymi, za pomocą elementów mocujących- kątownika, nakładki i krótkiej śruby. Połączenie kabiny z brodzikiem i ścianą uszczelniamy silikonem sanitarnym.

Montaż kabiny krok 6

Na przymocowanej konstrukcji montujemy drzwi, tak by przymocowane do nich rolki jezdne weszły w prowadnicę górnego profilu. Aby drzwiczki weszły w szynę ślizgową, należy poruszać pokrętłami usytuowanymi na dole po wewnętrznej stronie drzwi kabiny. Jeżeli drzwi nie przesuwają się swobodnie, korygujemy to za pomocą śruby mocującej rolki (klucz do śrub jest w zestawie).

Montaż kabiny krok 7

Po wyregulowaniu położenia i przesuwania się drzwi, na śrubę instalujemy osłonę.

Więcej w kategorii: Łazienka

Stylowa łazienka

luksusowa łazienka w stylu glamur

Często zapominamy o tym, że poza nowoczesnością są jeszcze inne style aranżacji wnętrz. Stylowa łazienka,…

więcej

Niebieska łazienka

Błękitna nowoczesna łazienka z drewnianą podłogą

Marzy Ci się niebieska łazienka, której kolorystyka kojarzy Ci się nieodmiennie z wodą, tropikalnymi wyspami,…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

2 thoughts on “Niebieska łazienka

  1. Z baterią jest trudno, ale w przypadku ceramiki można zadbać o to, by sedes czy umywalka miały powłokę maxiclean. Wtedy i brud trudniej przywiera do takiej powierzchni natomiast czyści się lepiej, powłoka jest całkiem trwała, więc myślę, że warto podyktować zakup pod ten wynalazek.