Aranżacja pokoju dziecięcego

25.06.2012

Odpowiednia aranżacja pokoju dziecięcego to często zmora rodziców. Stojąc przed tym trudnym wyborem, wahają się oni w dokonaniu ostatecznej decyzji. Nie jest dziwne, gdyż czynników, od których uzależnione jest udane podjęcie decyzji jest mnóstwo. 

Ponadto pokój dziecięcy jest jednym z tych pomieszczeń, których wyposażenie musi być dokonane według dokładnie przemyślanych punktów. Co powinniśmy mieć na uwadze przy aranżacji pokoju dziecięcego? Bezpieczeństwo przede wszystkim. Jest to pryncypalna zasada, jaką powinni kierować się rodzice gdy dokonywana jest aranżacja pokoju dziecięcego. Jeżeli biurko posiada ostre kanty, łóżko wyposażone jest w podejrzanie skrzypiący materac, zakup takich mebli powinniśmy z miejsca odrzucić. Dobrze jest natomiast, zakupić np. odpowiednie bezpieczniki do gniazdek elektrycznych, które mogą zapobiec katastrofie. Komfort maluszka. Tanie łóżeczko wyposażone w byle jaki materac to nie najlepsza opcja przy wyborze miejsca spania szkraba. Najlepszym rozwiązaniem będzie wyposażyć się w dobrej jakości meble, które być może będą musiały przetrwać sporą ilość ataków, potrząsań i kopniaków.

pokój dziecięcy

pokój dziecięcy fot. www.home-designing.com

Funkcjonalność.

Pokój powinien zapewniać maluszkowi miejsce do nauki, zabawy i spania. Zapewnienie tych warunków nie jest jednak zawsze możliwe. Aranżacja pokoju dziecięcego nie jest trudna jeżeli stać nas na większy metraż i realizację własnych konceptów. Jeżeli dysponujemy małym metrażem, idealnym rozwiązaniem będą na przykład półki, na których możemy umieścić niektóre z zabawek, książki oraz rożnego typu figurki. Inną opcją są pudełka, do których możemy zapakować wiele rzeczy, a które nie wymagają dużo miejsca. Przy okazji korzystania z pudełek, uczymy dziecko dbania o porządek otoczenia, w którym przebywa. Wygląd. Wnętrze pokoju dla najmłodszych powinno być przyjazne, przestronne i ciekawe tak, aby nasze dziecko kojarzyło sobie aranżację pokoju dziecięcegomożliwie jak najlepiej. Dla najmłodszych najlepszy dobór koloru ścian to pastelowe barwy, możliwie jak najbardziej kojące, co będzie miało wpływ na sen dziecka jak i nerwy świeżo upieczonych rodziców.

aranzacja pokoju dzieciecego

aranzacja pokoju dzieciecego fot. www.home-designing.com

Dziecko dorastając w pewnym momencie staje się nastolatkiem, a jego pokój zazwyczaj zaczyna odzwierciedlać jego zainteresowania. Na porządku dziennym są wiec plakaty na ścianach, instrumenty, różnego rodzaju gry komputerowe, czasopisma nie zawsze poukładane w sposób, jaki zadowalałby rodziców. Płeć dziecka. Jak wiadomo, dzieci od najmłodszych lat dostają od swoich rodziców, a także innych członków rodziny zabawki jako prezenty. Zwyczajowo inne rzeczy kupowane są dziewczynkom, inne chłopcom. Aranżacja pokoju dziecięcego to również wybór jakiego musimy dokonać mając na uwadze płeć dziecka, inne kolory kojarzą nam się z dziewczynkami, a inne z chłopcami. Dlatego do pokoju dziecięcego dla dziewczynki polecane są kolory w odcieniach różu, fioletu i innych delikatnych barw ciepłych kolorów, natomiast dla chłopców wszystkie odcienie błękitu i zieleni.

Oświetlenie.

Oświetlenie odgrywa jedną z ważniejszych funkcji przy korzystaniu z pokoju. Odpowiednia aranżacja oświetlenia wpływa na wzrok dziecka oraz jego zacięcie do nauki. Odpowiednie warunki często przynoszą oczekiwane rezultaty, dlatego nie zapominajmy podstawowym oświetleniu przy suficie, paru lampkach na stolikach (bardzo przyda się lampka, która znajdzie się na stoliczku obok łóżka) oraz o naklejkach fluorescencyjnych, obowiązkowo powycinanych w różne, zabawne kształty. Kącik do zabawy. Kącik, w którym dziecko będzie spędzało najprzyjemniejsze chwile, powinien być jak najbardziej kolorowy i wygodny. Dozwolone są wszelkie chwyty: góry przytulanek, kolorowe nalepki, wygodny dywan. Oczywistym jest, że potrzeba zabawy będzie przybierała różne formy w zależności od wieku dziecka, jednak każdy posiada hobby albo zajęcia które lubi robić, i po pewnym czasie kącik zabaw zostanie zamieniony w mini pracownię malarską, księgozbiór albo wygodny fotel i PlayStation. Wszystkie wyżej wymienione porady nie mają się jednak nijak do najważniejszej. Jest nią pozwolenie dokonywania własnych wyborów starszym dzieciom. Aranżacja pokoju dziecięcego to nie kwestia, w której rodzice znają się zawsze najlepiej. Dlatego dajmy wolny wybór nastolatkom przy dekorowaniu wnętrza pokoju.

Więcej w kategorii: Pokój dziecięcy

Dodaj komentarz