Farby w postaci spraya w domu?

19.06.2012

Dla wielu osób może się to wydawać niemożliwe, żeby korzystać z farby w formie spraya w domu. Uważamy go za pomoc w zakamuflowaniu odprysku na rurze czy rowerze, ale nie wyobrażamy sobie, jak można używać spray w domu? 

Trudno też jednoznacznie zdefiniować, jak bardzo ekstrawaganckim narzędziem może być spray w naszych rękach. Możemy choćby zaprosić do malowania dzieci, chociaż na pierwszy rzut oka może się to dla nas wiązać raczej z destrukcją, niż tworzeniem czegoś nowego. Takie przekonanie może jednak często prowadzić do złych wniosków. Trochę destrukcji może się wkraść, jednak efekt, który uzyskamy może okazać się zadziwiający. A gdy jeszcze możemy trochę poprzebywać ze swoją pociechą, dochodzimy do wniosku, że nie taki spray straszny, jak go malują.

malowanie sprayem

malowanie sprayem fot. sxc.hu

Spróbujmy sobie wyobrazić choćby taką sytuację. Jeśli chłodny zimowy wieczór (skąd my to znamy?) i ciężko znaleźć dziecku zajęcie. Przy okazji chcielibyśmy też zmienić coś w aranżacji domu. Dodać mu trochę polotu, koloru, rozjaśnienia w te ciemne zimowe dni. Nie mamy jednak w domu specjalnych materiałów, nie mamy też ochoty na pracochłonne prace, mamy jednak różnokolorowe farby w sprayu, które aż proszą się o wykorzystanie. Pytamy dziecka, czy nie chciałoby nam pomóc.

Sytuacja ta ma w sobie coś z idylli. Praca z dzieckiem dla wspólnego dobra i radości – to jest naprawdę wyjątkowo rzadko w dzisiejszych czasach spotykana rzecz. Czym jednak moglibyśmy się zająć na początku? Oczywiście przygotowywaniem szablonów.

Klasyczny szablon można wykonać w bardzo prosty sposób ze zwykłego papieru, w którym wycinamy wymyślone przez nas i dziecko kształty. A te mogą być ograniczone tylko możliwością naszej wyobraźni. Gwiazdki, serduszka, figury geometryczne i co tylko chcielibyśmy sobie wymarzyć. Najlepiej oczywiście najpierw kształty odrysować ołówkiem na papierze, by łatwiej je było wycinać. Tego rodzaju kształty będą widoczne na naszej płaszczyźnie. Zamalowane zostaną tylko wycięte fragmenty. Co jednak gdy chcielibyśmy troszkę zmienić projekt i nieco go urozmaicić? Wtedy możemy wykorzystać poprzednio wycięte elementy i tym razem otrzymujemy szablon, który zamalujemy dookoła pozostawiając wzór niezamalowany. Sytuacja dokładnie odwrotna od pierwszego sposobu.

malowanie farbami w sprayu

malowanie farbami w sprayu fot. sxc.hu

Niezależnie na jaką formę szablonu postawimy możemy jeszcze bardziej poeksperymentować. Bliżej przylegające szablony pozostawią bardziej wyraźne kontury, natomiast te oddalone – bardziej rozmyte. I mamy już kolejne możliwości.

Chociaż możliwości jest naprawdę dużo, warto zastanowić się, co moglibyśmy w ten sposób pomalować. Na pierwszy rzut mogą iść na przykład stare meble z pokoju dziecięcego. A tych prawdopodobnie nie brakuje. Wnętrze pokoju będzie przez to bardziej żywe i kolorowe, a jeśli poprosimy dziecko o pomoc, będzie miało świadomość, że to ono jest autorem aranżacji swego małego królestwa. Nie trzeba chyba dodawać, że będzie bardzo dumne ze swego dzieła. Byle tylko nie chciało malować sypialni rodziców…

Stare meble należy przed malowaniem odtłuścić. Najlepszy do tego celu jest rozpuszczalnik, ewentualnie można to zrobić ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Następnie przy pomocy szablonu nanosimy

na powierzchnię odpowiednio dobrane przez nas kolorowe farby. Już po kilku minutach widać, że efekt jest oszałamiający. Pamiętajmy jednak, by zabezpieczyć resztę mieszkania przed kolorowym pyłem (gazety, otwarte okna) lub robić to na przykład w piwnicy lub garażu.

Ciekawie zaaranżować można również tkaniny. Stworzenie obrusu ze starej poszewki lub prześcieradła, a nawet takie ekstrawagancje jak malowanie zasłon, wymagają tylko dobrego pomysłu i chwili czasu. Afekt w pokoju dziecięcym może być jednak rewelacyjny.

Fakt, że farby w sprayu trochę przerażają. Nie Można jednak się temu dziwić. Gdy jednak przełamiemy strach o czystość i poświęcimy trochę czasu na pracę z dzieckiem może się okazać, że stworzyliśmy coś naprawdę nowatorskiego.

Więcej w kategorii: Pokój dziecięcy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>