Jak zaprojektować pokój dla przedszkolaka

04.06.2012

Wydaje się, że zaprojektować i urządzić pokój dla przedszkolaka to nic trudnego.  Na rynku istnieje tyle różnorodnych materiałów, tyle mebli, tyle kolorowych wzorów, które dla osób dorastających w „dawnych szarych czasach” były niewyobrażalne, że naprawdę nie powinno być z tym kłopotu.

pokój dziecięcy

pokój przedszkolaka fot. www.morguefile.com

Przede wszystkim bardzo ważne jest, by uświadomić sobie, że pokój dla przedszkolaka, czyli w wieku od lat trzech do momentu rozpoczęcia edukacji w szkole, nie może być zbyt mały. Dziecko w tym wieku przeżywa okres nie tylko wzmożonego rozwoju intelektualnego, ale również bardzo dużej aktywności. Dziecko w tym wieku jest przecież cały czas w ruchu, potrzebuje przestrzeni, miejsca do zabawy, ale także miejsca na zabawki, ale również miejsca, gdzie mógłby przyjąć swoich małych gości i dołączyć ich do zabawy. Nie jest więc kwestią przypadku to, że dziecko w wieku przedszkolnym powinno mieć do swojej dyspozycji jak największy możliwy pokój – często nawet za cenę sypialni rodziców, czy też pokoju starszego rodzeństwa.

Wiąże się to z nieproporcjonalnie większą ilością czasu, które dziecko spędza w pokoiku, a także uwarunkowaniami głównie natury fizycznej i psychicznej – dużą aktywnością w obu tych dziedzinach. Wystarczy teoretycznie tylko wejść do pierwszego lepszego sklepu mającego w asortymencie artykuły wyposażenia wnętrza, a już z każdej strony jesteśmy atakowani grą kolorów, pomysłowością rozwiązań i nowatorskim spojrzeniem na miejsce, gdzie nasza pociecha będzie spędzać czas. Problem jednak w tym, że nie zawsze podchodzimy do tematu we właściwy sposób.

Pokój dla przedszkolaka pełen kolorowych mebli  

pokój dziecięcy

pokój przedszkolaka fot. www.morguefile.com

Bardzo ważnym elementem wnętrza pokoju malutkiej pociechy są oczywiście meble. O ile rodzice wiedzą, że meble w ich „dużych” pomieszczeniach powinny być nie tylko ładne, ale i funkcjonalne, to często o tych dwóch zasadach zapominają w przypadku pokoiku dziecka. Najczęstsze błędy to przede wszystkim tworzenie świata nieprzystosowanego do potrzeb dziecka i jego warunków fizycznych. Dziecko jest małe, słabe, patrzy na świat zupełnie z innej perspektywy niż dorośli i jeśli ma się dobrze czuć w swoim pokoju (a co za tym idzie, dobrze będą się czuć też jego rodzice) to musi odnajdować w mebelkach to, co dorośli – wygląd i funkcję. Pokój dla przedszkolaka, musi być „uszyty” na jego miarę. Stolik i krzesełko muszą być małe, tak by mógł z nich korzystać  nieduży człowiek. Kolorowa półka ma być nie tylko barwna, ale także zawieszona na odpowiedniej wysokości, bo co stanie się, jeśli mama położy na niej ulubioną zabawkę, a dziecko nie będzie mogło jej dosięgnąć? Zacznie kombinować, co może się wiązać z niebezpieczeństwem. Wszystko więc powinno być ustawione tak, by maluch mógł z tego korzystać.

Wyposażenie pokoju rośnie wraz z dzieckiem


Nie każdego stać oczywiście na wymianę mebelków z dnia na dzień, bo dziecko przedszkolne rośnie błyskawicznie, ale dobór mebli powinien opierać się o wyobraźnię rodziców i ich umiejętność dopasowania mebli do wzrostu dziecka.Nie jest problemem zakup troszkę większego krzesełka, które starczy dziecku na

trzy lata, ale kupno krzesła dla dorosłych jest w tym wypadku wielkim błędem. W hierarchii błędów popełnianych często jest jednak nad nim coś powyżej – coś, co sprawia, że dziecko nawet w największym pokoju, z fantastycznymi kolorami ścian, fototapetą z bohaterami wszystkich możliwych bajek będzie się czuło źle. Jest to częsta skłonność rodziców do urządzania z dziecinnego pokoju miejsca składowania starych mebli. Niepotrzebne stare biurko może się jeszcze kiedyś przydać, więc przeniesiemy je do pokoju dziecięcego. Stary kredens z epoki średniego Gierka jeszcze kiedyś doczeka się renowacji – wstawiamy do pokoju przedszkolaka.

Mimo, że nastawienie wielu osób w tej kwestii zmienia się niemal z roku na rok (składowanie to jeszcze pozostałość z przeszłego systemu) to jeszcze jest w tej sprawie wiele do zrobienia. Nawet jeśli już dawno urządziliśmy dziecku pokój. Spójrzmy na niego jeszcze raz? Czy aby na pewno wszystkie rzeczy są mu potrzebne?

Więcej w kategorii: Pokój dziecięcy

Dodaj komentarz