Mały metraż pokoju dziecięcego

25.06.2012

Mały metraż pokoju dziecięcego może być poważnym problemem dla rodziców. Pełne energii dziecko potrzebuje przestrzeni do snu, nauki, a przede wszystkim zabawy. 

O ile mniejsze biurko pozwoli jako tako zagwarantować miejsce do uczenia się, o tyle zagracony pokój to kiepski pomysł na miejsce do zabawy. Jak uzyskać jak najwięcej przestrzeni w małym pokoju dziecięcym? Pomóc mogą niżej wymienione rady. Udane urządzanie pokoju o małej powierzchni to wykorzystanie każdego metra kwadratowego do maksimum, a przy tym zachowanie wrażenia przestrzenności pomieszczenia.

biurko dla dwojga dzieci

biurko dla dwojga dzieci fot. www.home-designing.com

Mały metraż pokoju dziecięcego nie powinien przeszkodzić w dokonaniu udanej aranżacji pomieszczenia. Ogólnymi zasadami kreowania wnętrza jest używanie jasnych, pastelowych kolorów do ścian, unikanie ostrych kantów mebli (co jest również jednym z podstawowych elementów przy zachowaniu bezpieczeństwa dziecka), oraz wybieranie mebli w ciemnych odcieniach. Dobre, przejrzyste oświetlenie również pomoże w optycznym powiększeniu objętości pokoju. Natomiast zbytnia ilość drobiazgów znajdujących się na widoku dziennym oraz ogólne wrażenie bałaganu, na pewno nie pomoże nam uzyskać złudzenia większego pokoju.

Przede wszystkim: łóżko piętrowe. Łóżko piętrowe może rozwiązać wiele problemów związanych z rozmiarem pomieszczenia czyli pozwoli zwiększyć mały metraż pokoju dziecięcego. Pod łóżkiem piętrowym możemy umieścić szafę, biurko lub inny mebel, który może przechowywać części garderoby, zabawki albo stanowić może stolik połączony z krzesłem, na którym obowiązkowo powinna znaleźć się lampka, która nie dopuści do popsucia się wzroku dziecka. Półki. Zmora rodziców, których pokój dziecięcy, a mały metraż nie pozwala na realizację większych zamierzeń, może zostać rozwiązana poprzez użycie półek. Dzięki instalacji deseczek na ścianach, możemy cieszyć się większą powierzchnią, którą przeznaczyć możemy na rozlokowanie przedmiotów takich jak książki, zabawki albo pamiątki. Pudełka na zabawki. Pudełka na zabawki pozwalają zaoszczędzić wiele przestrzeni, ze względu na łatwość przechowywania oraz możliwość tworzenia różnych konstrukcji. Dodatkowo są świetnym sposobem na utrzymywanie porządku.

składane łóżka

składane łóżka fot. www.home-designing.com

Składane meble.

Wiele składanych mebli cieszy się duża popularnością wśród rodziców, u których mały metraż pokoju dziecięcego jest jednym z największych problemów w czasie aranżacji wnętrza pokoju pociechy. Meble, z których wysuwane są niektóre elementy na przykład łóżka, robią wielką furorę wśród rodzin o małym metrażu, ze względu na swoją funkcjonalność. Łóżko w ścianie. Rozwiązanie nie dla każdego, a przy tym niezwykle awangardowe i mało powszechne, jednak rozwiązujące wiele frapujących problemów. Łóżko jest elementem wyposażenia pokoju, które zajmuje najwięcej miejsca. Zamontowanie łóżka w ścianie na pewno ucieszy pociechę, a przy tym do tej pory mały metraż pokoju dziecięcego, znacznie się powiększy w czasie korzystania z pokoju za dnia.

wielofunkcyjność mebli

wielofunkcyjność mebli fot. www.home-designing.com

Wielofunkcyjność mebli.

Zasada jest prosta. Aby zwiększyć mały metraż pokoju dziecięcego, każdy mebel powinien spełniać więcej niż jedną funkcję . Przykładem takiego wyposażenia może być używanie rozkładanej sofy jako miejsca wypoczynkowego oraz łóżka. W tej kwestii wszystkie chwyty są dozwolone, czyli na wszystko co rozkładane i zmieniające swoje formy patrzymy przychylnym okiem. Kąciki. Możemy wydzielić dziecku kąciki w pokoju.

Ich przeznaczenie będzie się różniło typem czynności wykonywanych w poszczególnym obszarze. Rozwiąże to po części kłopot nie tylko małego metrażu ale również pomoże w zachowaniu porządku w pokoju. Jak widać, skutecznych i ciekawych pomysłów na mały metraż pokoju dziecięcego jest wiele i każdy z nich kusi swym rozwiązaniem rodziców, borykających się z tym problemem.

Generalnie pamiętajmy o tym, aby nigdy nie przesadzać z ozdobami, które mogą tworzyć aluzję bałaganu, a przy doborze mebli kierujmy się przede wszystkim ich funkcjonalnością. Z każdym problemem można sobie, jak widać poradzić. Tam gdzie jest ciasno i niewiele miejsca, wymaga od nas większej wyobraźni, aniżeli od ludzi posiadających dużą przestrzeń w mieszkaniu.

Więcej w kategorii: Pokój dziecięcy

Dodaj komentarz