Pokój dla dziecka – bezpieczne mieszkanie

03.11.2011

Pokój dla dziecka jak i urządzenie mieszkania jest wyzwaniem dla każdego z nas. Urządzenie domu, w którym mieszka małe dziecko to misja specjalna.

Farby do pokoju

Farby do pokoju

Jak zabezpieczyć wszystkie niebezpieczne miejsca, w tym pokój dla dziecka? Jak sprawić by schody były bezpieczne? Jak pomalować ściany tak, aby nie szkodziły one maluchowi, gdy na przykład nasza pociecha upodoba sobie jej lizanie?

Po pierwsze zajmujemy się ścianami. Gdy malujemy pokój dla dziecka  to oprócz koloru powinniśmy zwrócić uwagę na skład farby. Wybierając te ekologiczne, jak najmniej szkodliwe. Da się to wyczuć jak malując powierzchnią po prostu mniej śmierdzi. Jednakże prawdziwe wyzwanie dla rodziców przychodzi w momencie, gdy dziecko zaczyna raczkować a później chodzić. Wówczas nasz mały odkrywca zaczyna interesować się wszystkim.

Szuflady, szafy – to jest to, co kręci malucha. Musi on wszędzie zajrzeć i wszystko zbadać, okres życia w przedziale od 8 m-ca do 2 lat może stanowić dla rodziców prawdziwy koszmar. Tak nie trudno wówczas o przytrzaśnięcie palców drzwiami lub szufladą, poparzenie. Nasi milusińscy są naprawdę bardzo pomysłowi w tym zakresie. Wpadają na różne pomysły. Wkładają na przykład długopisy do kontaktów. Zatem co robić. Należy odpowiednio zabezpieczyć nam dom i pokój dla dziecka.

Zaślepka do gniazdka fot. IKEA

Zaślepka do gniazdka fot. IKEA

I tak. Wrogiem numer 1 są gniazdka elektryczne. Musimy, zatem zakupić przysłony prądowe lub inaczej mówiąc zaślepki. Uniemożliwi to wkładanie maluchowi w kontakt przedmiotów niedozwolonych i porażenia prądem. Innym rodzajem są osłonki kontaktowe. Ostatnio nawet widziałam podobnego typu na kluczyk. Takiej przeszkody maluch na pewno nie pokona. Wadą jest to ze za każdym razem chcąc skorzystać z gniazdka taką osłonkę musimy ściągnąć. No, ale zdrowie malucha jest najważniejsze.

Drugim problemem spędzającym nam sen z powiek są schody. Jest to nie mniej nie bezpieczne od gniazdek. Tutaj nie pozostaje nam nic innego jak zamontowanie odpowiedniej barierki. Dzięki niej dziecko na pewno nie spadnie ze schodów. Musimy jednak pamiętać o jej zamykaniu. Powinniśmy też wiedzieć, że gdy dziecko skończy dwa lata, barierkę należy zdemontować, gdyż sama w sobie może być niebezpieczna. Aż strach pomyśleć jak mogłoby się skończyć, gdyby nasze pomysłowe dziecko postanowiłoby urządzić sobie zawody w skokach przez plotek. Dbając o bezpieczeństwo dzieci warto zawsze zainwestować w zabezpieczenia, które utrudniają otwarcie szuflad, szafek czy drzwi. Na rynku mamy wiele rodzai do wyboru. Plastikowe, metalowe i inne.

Pokój dla dziecka zawiera okna, które są kolejnym niebezpieczeństwem dla dzieci. Można by nawet rzec, że jest to obiekt pożądania dzieci: bardzo często wyłażą na parapet i podpatrują świat na zewnątrz. Samo patrzenie nie jest niebezpieczne. Gorzej, gdy maluch zapragnie sobie je otworzyć i wychylić się by dostrzec, co jest na dole bądź jak wysoko się znajduje. Co za tym zrobić? Na rynku są w sprzedaży odpowiednie mocowania do futryny, które uniemożliwiają otworzenie okna. Są także specjalne blokady lub klamki na kluczyk.

Prawdziwym niebezpieczeństwem mogą okazać się także chodniki oraz dywany. Najlepiej kupować takie, które wyposażone są w odpowiednie antypoślizgową warstwy. Jeżeli posiadamy już dywan, to nie ma sensu tracić pieniędzy na nowy. Wówczas wystarczy kupić matę antypoślizgową i położyć ją pod taki dywan lub chodnik. Kolejnym niebezpieczeństwem czyhającym na malucha są wszystkie kanty i narożniki. Pokój dla dziecka powinien posiadać zabezpieczenia na kantach – specjalne nakładki ochronne o wyrównanych zaokrąglonych brzegach. Chronią one nasze dziecko przed stłuczeniami i rozbiciem głowy. Można je kupić w sklepach dziecięcych lub przez Internet. Dostępne są w różnych kształtach i rozmiarach, także można je dopasować na każdy kant czy róg.

Więcej w kategorii: Pokój dziecięcy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>