Pokój dla ucznia, zmiana pokoju dla dziecka

23.03.2012

Pokój dla ucznia jest już innym pokojem niż pokój przedszkolaka. Dziecko wchodzące w etap dojrzewania potrzebuje już innej aranżacji oraz wyposażenia wnętrza niż w okresie przedszkolnym czy w początkowych latach nauki.

Pokój dla ucznia

Pokój dla ucznia fot. Globinit Development

Zabawki nie są tak już ważne – zostało już kilka czy kilkanaście zupełnie ulubionych mających jeszcze „twardą”, nienaruszalną pozycję w prywatnych zbiorach. Przedmioty, które jeszcze kilka lat temu były najważniejsze zaczynają schodzić w coraz to ciemniejsze i głębsze otchłanie szuflad, szafek czy regałów i już coraz rzadziej wyciągane są na powierzchnię. Daje to wyraźny sygnał rodzicom, że można zmienić wystrój wnętrza pociechy i dostosować je do nowych pasji, możliwości i obowiązków dziecka.

Przede wszystkim coraz więcej miejsca dziecko będzie potrzebowało na książki i przybory szkolne. Niezależnie od zainteresowań będą to elementy, których dotąd nie było w pokoju pociechy, a które w tym momencie muszą leżeć w dostępnym miejscu. Najlepiej jeśli będą ustawione na regale, który ze względu na wzrost dziecka, może być coraz wyższy i pomieścić coraz więcej rzeczy. Koniecznie należy ustawiać pomoce naukowe i książki w zależności od stopnia ich używalności w dostępnych miejscach. Książki i przybory mniej ważne, rzadziej używane na wyższych stopniach, zeszyty i podręczniki w miejscach łatwo dostępnych. Najlepiej na wyciągnięcie ręki bez wstawania od biurka.

Pokój dla ucznia

Pokój dla ucznia fot. Globinit Development

Nowością dla rodziców jest już biurko. Dotąd dziecko nie potrzebowało miejsca do nauki, a zabawy w pisanie czy czytanie mogło zaczynać nawet przy jakimkolwiek stole w towarzystwie rodziców. Gdy jednak obowiązki wynikające z chodzenia do szkoły stają się dla dziecka, aż tak nieznośne, że trzeba zacząć odrabiać regularnie lekcje należy szczególną uwagę zwrócić właśnie na kącik naukowy ze wszystkimi jego niuansami i problemami.

Przede wszystkim pokój dla ucznia powinien posiadać biurko, którego funkcjonalność będzie pomagała, a nie utrudniała dziecku sięganie po przybory szkolne czy inne elementy niezbędne do pracy. Lepiej sprawdzają się w tym przypadku biurka, w których po jednej stronie dziecka mamy do dyspozycji szuflady, a po drugiej półki mogące pomieścić na przykład podręczniki czy zeszyty. Da to pewność, że nasze dziecko nie tylko będzie miało porządek, ale także będzie utrzymywało porządek. Jedna półka może być zajmowana przez zeszyty, druga podręczniki. Ważne jest, by angażować dziecko w urządzanie swojego miejsca pracy, możemy mu doradzać, ale musimy pamiętać, że ma już w niektórych kwestiach własne zdanie. Starajmy się to uszanować.

Pokój dla ucznia oczywiście powinien być dobrze oświetlony, więc nie zapominajmy o lampce biurkowej, których wybór na dzisiejszym rynku jest naprawdę pokaźny. Bez problemu każdy znajdzie odpowiadający mu design oraz możliwości oświetleniowe. Stawiając lampkę po lewej stronie (w przypadku dziecka praworęcznego) mamy pewność, że przy niewystarczającym świetle głównym będzie mógł doświetlić miejsce pracy.

Kolejnym bardzo ważnym elementem tej części pokoju ucznia jest krzesło, które powinno mieć regulowaną wysokość tak, by dziecko mogło wygodnie siedzieć przy biurku. Bardzo ważne jest również wyregulowanie siedziska w innej płaszczyźnie – oparciu, które musi dobrze podtrzymywać odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Najlepiej, gdy wspólnie z pociechą zajmiemy się regulacją krzesła – da to możliwość kontroli ustawienia oraz pewność, że unikniemy ryzyka pojawienia się wad postawy.

Mimo, że kącik naukowy jest bardzo ważnym miejscem, nie należy zapominać, że dziecko w tym wieku ma również inne zainteresowania. Częściej nawet ważniejsze dla niego niż sama nauka. Wiek szkolny jest czasem, gdzie dziecko zaczyna być już indywidualnością – zaczyna interesować się coraz to nowymi rzeczami, zbiera je, kolekcjonuje. Bardzo szybko możemy się przekonać, że szafki, które jeszcze do niedawna stały puste, dziś nie mogą pomieścić wszystkich różności naszego dziecka. Bardzo fajnym pomysłem w tej sytuacji jest korzystanie z kartonów różnych rozmiarów, gdzie nasza pociecha będzie mogła bez problemu kolekcjonować swoje skarby.

Dziecko w wieku szkolnym szybko się zmienia, nie zapominajmy o zmianach jego pokoju.

Więcej w kategorii: Pokój dziecięcy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>