Pokój dziecięcy zależny od wieku

10.01.2016

Jak bardzo pokój dziecięcy zależny od wieku, zmienia się na przestrzeni wszystkich etapów dorastania, oraz zależy od kwestii rodziców na ten temat i chęci podjęcia własnej inicjatywy ze strony dziecka.   

 Każdy rodzic dziś już dorosłych dzieci, ma w pamięci etapy dorastania swego potomka, od małego berbecia do poważnego dorosłego, który teraz sam o sobie decyduje i realizuje się w życiu. Jednak za wzrostem dziecka idzie zmiana jego otoczenia. Wiek dziecka to najistotniejszy czynnik, dla którego jego pokój przechodzi zmiany. Od kołyski, szafeczki i półeczek, poprzez łóżeczko dziecięce, pluszaki, pierwsze biurko aż do prób samodzielnej kreacji najbliższego otoczenia i przeprowadzki do własnego M.

pokój dziecięcy

pokój dziecięcy fot. www.ministeris.com

Jak bardzo pokój dziecięcy zależny od wieku, zmienia się na przestrzeni wszystkich etapów dorastania, oraz zależy od kwestii rodziców na ten temat i chęci podjęcia własnej inicjatywy ze strony dziecka. Pierwszym etapem jest oczywiście moment, gdy dziecko jest niemowlakiem. Otacza go cała masa dbających o jego bezpieczeństwo i komfort osób.  Wyposażenie pokoju stanowi najczęściej kołyska bądź łóżeczko, jeśli rodzice są bardziej przyszłościowi. Oprócz tego, mała szafka, kącik gdzie dziecko jest przebierane, oraz multum różnego rodzaju zasypek i leków stojących na polce. Kolejny moment zmiany pokoju, nadchodzi, gdy nasze dziecko osiąga już wiek oseska, stara się raczkować, mówić pierwsze słowa, chwyta przedmioty i siada. Wyposażenie, a także sam pokój dziecięcy, zależny od wieku będzie więc pomagał w rozwoju i stwarzał warunki do zabawy.

Do kompletu mebli dodajemy różnego typu zabawki, najlepiej stymulują mózg, stawiamy nocnik, czasem chodzik i staramy się nie zaginać w panującym bałaganie. Jeżeli zaprząta nas nieposprzątany pokój, sprawdza się różnego typu pudelka, w które można łatwo powrzucać zabawki, i które po prostu kładziemy na szafie, nie tracąc przy tym ani metra kwadratowego miejsca na podłodze.

pokój tematyczny

pokój tematyczny fot. www.ministeris.com

Gdy nadchodzi ten moment, rodzice często nie mogą uwierzyć, że ich dziecko tak szybko wyrosło. Rozpoczęcie nauki w przedszkolu lub szkole wywiera na rodzicach przymus zakupienia biurka, wyposażanie go w lampkę, tak, aby młody, prężny umysł mógł w dogodnych warunkach pochłaniać potrzebna mu wiedzę. Na tym etapie widzimy jak bardzo pokój dziecięcy zależny od wieku, wpływa na swoje wyposażenie. Kiedy dziecko osiąga wiek, w którym kończy się podstawówkę zazwyczaj są to początki prób zmiany otoczenia według swoich pomysłów? Pojawiają się pierwsze plakaty, obrazy, głosy za tym żeby zmienić kolor ścian.  Jeżeli potrzebujesz dłuższej chwili, aby przypomnieć sobie, kiedy ostatni raz odświeżaliście wnętrze pokoju dziecka, warto iść za jego namowa i pokusić się o nowa aranżację, która będzie stanowiła kompromis pomiędzy twoimi wyborami, a smakiem twojej pociechy.

pokój młodzieżowy

pokój młodzieżowy fot. www.ministeris.com

Pierwsze poważne doświadczenie w dziedzinie nauki, jakim jest zakończenie gimnazjum zostało osiągnięte przez twoją pociechę. Pozostało już niewiele czasu do momentu, w którym opuści ono rodzinny dom, aby poznać uroki życia na własną rękę. Warto uczcić to ważne wydarzenie, jakim jest rozpoczęcie uczęszczania do szkoły ponadgimnazjalnej na przykład remontując pokój dziecka. Wszystko powinno być dopasowane pod jego gust, oczywiście bez przesady.  Musimy mieć na względzie to, ze po przeprowadzce, pokój i tak będzie dalej używany.

Zapewnijmy mu komfortowy pokój dziecięcy, zależny od wieku i upodobań.  Jednak zezwólmy na zmiany, które nie będą nam w wyraźny sposób przeszkadzały i dajmy zaznać odrobiny wolności nastolatkowi. Niech udekoruje swój pokój, elementami, które będą łatwo zmywalne albo odczepiane. Skupmy się na stworzeniu dogodnego miejsca do nauki, zapewnieniu dostępu do komputera z Internetem.

I oto prawie koniec. Jeżeli twoje dziecko zdało maturę, rozpoczęło studia i dalej mieszka u ciebie, z różnych względów, same będzie potrafiło zająć się wyposażeniem swojego pokoju. W zasadzie nie jest to już pokój dziecięcy zależny od wieku, ale normalna sypialnia.

Każda twoja integracja, o którą nie zostałeś poproszony, będzie odbierana, co najmniej nieufnie. W najgorszym wypadku, jako naruszenie prywatnej przestrzeni. Jak wiadomo, aranżacja pokoju naszej pociechy zależy od wielu czynników takich jak metraż czy fundusze. Jednak ogólna prawda mówi, że najważniejszym kryterium jest wiek. Trzymajmy się, więc dewizy, według której pokój dziecięcy zależny od wieku.

Więcej w kategorii: Pokój dziecięcy

Dodaj komentarz