Pokój dziecka – jakie kolory wybrać?

02.09.2011

Pokój dziecka, a raczej jego urządzenie to nie lada wyzwanie dla każdego rodzica. Oprócz kolorystyki trzeba wybrać meble i dodatki. Wszystko musi współgrać i być funkcjonalne.

Dzieci potrzebują przestrzeni i miejsca do zabawy. Pokój dziecka, zatem nie może zostać zagracony zbyt dużą liczbą mebli. Do tego dochodzą dywany, dywaniki, pościel i inne rzeczy… głowa mała. Narodziny dziecka to najpiękniejszy moment w życiu każdego człowieka, ale i prawdziwa rewolucja. Powitanie to poprzedzone jest z reguły wieloma przygotowaniami. Przyszli rodzice dwoją się i troją by przygotować wszystko na czas.

Pokój dziecka

Pokój dziecka fot. furnishism.com

Najgorzej mają tatusiowie, którzy bez gadania muszą wykonywać polecenia przyszłej mamy. Bo po pierwsze nie pozwolą przecież kobiecie w ciąży brać się za pomalowanie ścian, a po drugie spróbowaliby tylko odmówić wykonania czegokolwiek. Czyli podział obowiązków jest jasny. Za pomysły odpowiada przyszła mama, a za wykonanie nieborak tata. Wracając do tematu to w pokoju dziecka bardzo ważna jest kolorystyka. Ma być przede wszystkim kolorowo i przytulnie. Chociaż po narodzinach dzieci widzą niewyraźnie to z dnia na dzień ich wzrok poprawia się aż w końcu dostrzegają świat takim, jakim jest. Po miesiącu już rozpoznają kolory takie jak żółty, pomarańczowy, niebieski, zielony, fioletowy. Dziecko, które ukończyło 4 miesiąc widzi kolory tak jak dorosły człowiek. Bardzo ważne jest zatem aby pokój dziecka miał prawidłowo dobraną kolorystykę.

Bardzo modne ostatnimi czasy jest urządzanie pokoju dziecka w kolorach pastelowych. Kolory stonowane są bezpieczne i uspokajające. Zbyt jaskrawe kolory mogą mieć negatywny wpływ poprzez niemożność zasypiania czy powodowania niepokoju. Bardzo często pokoje dla dziewczynek malowane są na kolor różowy, a dla chłopców niebieski. Można i tak. To tylko jeden z pomysłów aranżacyjnych na pokój dziecka. Odpowiednio dobrany kolor uspokaja, wycisza, relaksuje. Kolor sprawia, że czujemy się we wnętrzu dobrze lub źle. Jest on, bowiem jednym z bodźców, który za pośrednictwem oka oddziałuje na mózg i wywołuje reakcje. Wpływa ona, zatem na nasze myśli i odczucia, a nawet zachowanie. Gdy dziecko jest małe, sami decydujemy o kolorystyce. Gdy jest większe zazwyczaj wybiera samo. Upodobania kolorystyczne są różne w różnych okresach życia. Malując pokój dziecka różnymi kolorami warto wiedzieć jak one na nas oddziałują. Pamiętajmy o kolorach, które pobudzają i o tych, które uspokajają.

Jednym z kolorów pobudzających jest czerwony. Z tym kolorem należy obchodzić się ostrożnie. Wpływa on znacznie na system nerwowy. Pod jego wpływem potrafi nawet rosnąć ciśnienie krwi. Polecany jest ona dla dzieci apatycznych. Na pewno nie może być polecany do pokoju dziecka ruchliwego czy zestresowanego. Poza tym czerwone powierzchnie działają przytłaczająco i negatywnie. Czerwień polecana jest także dla niejadków, gdyż pobudza apetyt. Kolejnym kolorem pobudzającym jest żółty. Jednakże nie tylko. Ponadto jest to kolor optymistyczny oraz powoduje, że dziecko łatwiej zapamiętuje, koncentruje się. Dodaje także pewności siebie. Nie należy go stosować na zbyt dużych powierzchniach, ponieważ działa depresyjnie. Dobrym kolorem do pokoju dziecka jest pomarańczowy. Łączy on, bowiem zalety żółtego i czerwonego, poprzez pozytywne nastawienie  i chęć do jedzenia. Kolejnym kolorem polecanym jest niebieski. Ten kolor uspokaja. W takim pokoju łatwo zasypia się oraz relaksuje. Ponadto sprzyja nauce, zapamiętywaniu i logicznemu myśleniu. Jednakże zbyt ciemny niebieski może przygnębiać i oddziaływać negatywnie. Zanim pomalujemy pokój dziecka rozważmy wszystkie za i przeciw lub wybierzmy neutralne pastelowe odcienie.

Więcej w kategorii: Pokój dziecięcy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>