Pokój dziecka na poddaszu

14.05.2012

Poddasze często bywa przestrzenią trudną do zagospodarowania. Skośne ściany, poziome belki konstrukcji dachowej, małe ciasne powierzchnie. Tymczasem pokój dziecka musi spełniać bardzo wiele funkcji. Jak urządzić pokój na poddaszu dla naszej pociechy? Oto kilka wskazówek.

Bawialnia, biblioteka, pokój do pracy, sypialnia, miejsce spotkań towarzyskich, oto funkcje, które musi spełniać pokój dziecka. Wszystko to sprawia, że staramy się dobrze dobrać wielkość i kształt pomieszczenia dla dziecka. Dbamy również o jego prawidłowe oświetlenie. W domach jednorodzinnych standardem jest, że pokój dziecięcy powinien mieć co najmniej 11 m/kw powierzchni użytkowej, a więc liczonej od 1,5 m. w górę, co oznacza, że powierzchnia liczona po podłodze powinna być odpowiednio większa.

Pokój dziecka na poddaszu

Pokój dziecka na poddaszu fot. Fakro

Aranżując pokój dziecka na poddaszu możemy napotkać kilka trudności. Gdy, nasza pociecha jest jeszcze mała, przestrzeń na poddaszu może być dla niej atrakcyjna i wygodna. W zakamarkach można wymyślać wiele twórczych zabaw, a miejsce pod skosami zapewnia małemu dziecku większe poczucie bezpieczeństwa, niż w przypadku dużych otwartych przestrzeni. Poza tym maluchy nie potrzebują jeszcze zbyt wielu półek na kolekcje książek czy biurka do odrabiania lekcji, najczęściej bawią się na podłodze. Warto zatem dobrze zaplanować jej wykorzystanie, np.: przez ustawienie pod skosami niższych szafek czy skrzyni albo półek z zabawkami, do których dziecko będzie miało swobodny dostęp. Bez problemu powinny się też zmieścić niewysokie krzesełka i stoliczek do prac plastycznych. Większy problem pojawia się przy aranżacji na poddaszu pokoju dla nieco starszego dziecka. Wtedy rodzić musi uwzględnić prawidłowe zagospodarowanie kącika do nauki, a przede wszystkim wstawienie wysokich, pełnowymiarowych mebli. Warto zastosować w tym przypadku spory minimalizm i kupić jedynie najbardziej potrzebne sprzęty. Nie wstawiajmy do pokoju zbędnych elementów umeblowania, które jedynie zmniejszą jego przestrzeń i funkcjonalność.

Pokój dziecięcy na poddaszu

Pokój dziecięcy na poddaszu fot. Fakro

Bardzo ważnym elementem każdego pokoju dziecięcego jest odpowiednie oświetlenie. W pokoju dziecięcym, który urządzamy na poddaszu oświetlenie musi mieć charakter wielofunkcyjny. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiedni dostęp światła dziennego. W tym przypadku warto uzupełnić pokój o dodatkowe okno połaciowe, które lepiej go doświetli. Wybierając okna do pokoju na poddaszu dla dziecka pamiętajmy o bezpieczeństwie naszej pociechy. Zastosujmy okna wyposażone w bezpieczny pakiet szybowy, który powoduje, że w razie stłuczenia kawałki szkła nie spadną na podłogę oraz specjalne zabezpieczenia uniemożliwiające małym dzieciom samodzielne otworzenie okna.

Przede wszystkim aranżując pokój dziecka na poddaszu pamiętajmy, że jest to miejsce dla dziecka, a zatem powinno być wesołe i kolorowe. Aby go uatrakcyjnić możemy zatem wykorzystać miejsca w których sufit jest najwyżej. W tej przestrzeni zamontujmy kolorowe, obniżone lampy, albo „latające” zabawki. Na oknach połaciowych załóżmy rolety w ulubione, dziecięce wzory. Skosy wykorzystajmy na powieszenie ulubionych plakatów, zdjęć lub obrazków. Zadbajmy o to, by nasze dziecko dobrze czuło się w miejscu przeznaczonym specjalnie dla niego.

Więcej w kategorii: Pokój dziecięcy

Dodaj komentarz