Pokój nastolatka – aranżacja wnętrz

19.07.2011

Pokój dla nastolatka jest dużym wyzwaniem dla każdego rodzica, którego pociecha jest największym szczęściem w życiu. Patrzymy jak nasze dzieci bardzo szybko rosną. Najpierw są noworodkami, potem niemowlakami, przekształcają się w przedszkolaka i nastolatka.

Bardzo ważną sprawą jest pokój dla naszych pociech, miejsce gdzie nasze dzieci będą miały swój własny kąt, w którym będą czuły się wyjątkowo. Pokój naszych pociech przechodzi niejednokrotnie metamorfozę. Inaczej będzie wyglądał, kiedy nasze dziecko jest noworodkiem czy niemowlakiem a inaczej, kiedy dorasta i przechodzi w wiek nastolatka.

pokój młodzieżowy

pokój młodzieżowy fot.sxc.uh

Urządzić pokój dla naszej dorastającej pociechy to nie lada wyzwanie. Nasze dzieci coraz bardziej czują potrzebę wyrażania siebie poprzez świat i rzeczy, które je otaczają. Nasz nastolatek będzie miał bardzo dużo do powiedzenia w tej sprawie i warto przedyskutować z nim pewne sprawy dotyczące jego pokoju żeby poczuł, że ma wpływ na wizerunek swojego pokoju. O ile zakup mebli i innych niezbędnych rzeczy do pomieszczenia podejmują rodzice to możemy na przykład dać naszemu dziecku prawo wyboru kolorów ścian czy ustawienia mebli. Jest to ważne gdyż tylko nasza pociecha wie, w jakiej aranżacji kolorów czy ustawieniu mebli będzie się dobrze czuła.

Pamiętajmy o tym, że aranżując pokój dla naszej dorastającej pociechy powinien on spełniać jednocześnie kilka funkcji. Chodzi o to, żeby był funkcjonalny i w dobrym stylu. Najlepiej jak jest zaprojektowany tak, że jest przestrzenny. Dorastający nastolatek  nie tylko w swoim pokoju będzie spać czy się uczyć, ale musi mieć możliwości rozwijania swoich hobby, spokojnego wypoczynku czy spędzania wolnego czasu ze znajomymi. Pokój małego dziecka wyróżnia się przede wszystkim dużą gamą kolorów. Jest on bardzo kolorowy i przytulny. Natomiast pomieszczenie dla nastolatka ma inny charakter.

pokój nastolatka

pokój nastolatka fot.sxc.uh

Musi zawierać różne aspekty wystroju pokoju dziecięcego jak i również elementy pokoju na przykład dziennego czy sypialni. W takim pokoju niezbędne są pewne elementy jak szafki, biurko, łóżko czy regał. Każdy element takiego pokoju powinien być przed zakupieniem dokładnie przemyślany, ponieważ estetyka naszego pokoju jest ważna, ale nie mniej ważna jest funkcjonalność. W takich szafkach powinno być bardzo dużo miejsca, aby można było przechowywać różne rzeczy na przykład książki czy jakiś sprzęt sportowy. Chodzi o to, by nasze szafki po prostu były tak zaprojektowane, żeby były funkcjonalne. Możliwości jest wiele. W takich szafkach mogą być na przykład dodatkowe szuflady czy kosze.

Ważna jest także szafa na garderobę czy bieliznę. Tutaj możemy pomyśleć o szafie zabudowanej, o ile powierzchnia pokoju nam na to pozwala. Możemy stworzyć z jednego pomieszczenia dwa osobne, na przykład oddzielając część pokoju sypialnego, gdzie powinniśmy mieć wygodne łóżko, od miejsca gdzie przebywamy, na co dzień, części dziennej. Funkcjonalne i wygodne biurko oraz wygodne krzesło to bardzo istotny element takiego pokoju.

Również powinniśmy zadbać o dobre oświetlenie pomieszczenia tak, aby osoba w nim przebywająca czuła komfort światła, a nie zmęczenie nim. Wpływa to na samopoczucie. Oprócz górnego światła powinniśmy mieć dodatkowe w postaci lampki stojącej na biurku, gdyż nie zawsze oświetlenie górne pozwala nam na dobry komfort czytania, pracowania.  Jest to o tyle ważne, że przy wykonywaniu wielu czynności, dodatkowe oświetlenie sprawia, że zarówno my jak i nasze oczy nie meczą się. Tak naprawdę każdy nastolatek ma swój pomysł na urządzenie swojego pokoju. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, by czuć się w nim komfortowo, aby nasze pomieszczenie nas nie męczyło. Przebywanie w nim powinno sprawiać przyjemność, bezpieczeństwo i spokój.

Więcej w kategorii: Pokój dziecięcy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>