Pokój niemowlaka – jaki wybrać kolor ścian

18.03.2012

Pokój niemowlaka przede wszystkim powinien być jasny na ścianach i suficie. Bardziej intensywne barwy wykorzystajmy w odniesieniu do dodatków takich jak: łóżeczko, przewijak, dywanik, zasłony czy szafa.

Pokój niemowlaka

Pokój niemowlaka fot. Sklep Dino

Już małe niemowlęta rozpoznają kolory. Urządzając więc kącik dla swojego malucha zadbaj o to, aby był on pełen przyjaznych barw. Szykując się do powitania na świecie upragnionego maluszka przyszli rodzice starają się, aby wszystko było dokładnie dopracowane. Narodziny dziecka poprzedzone są wieloma miesiącami przygotowań i nie zawsze chodzi tylko o wybór śpioszków i wózka. Nasz niemowlak szybko wyrośnie z pierwszych ubranek, natomiast specjalnie dla niego przygotowany pokoik będzie służył przez wiele lat. Warto zatem zadbać o odpowiednią kreację kącika malucha. Przy projektowaniu kolorystyki pomieszczenia warto pamiętać o tym, w jaki sposób poszczególne barwy działają na nasze samopoczucie. Jasne i ciepłe kolory wprawiają w pozytywny nastrój. Kolory błękitne, fioletowe i zielone – odprężają. Natomiast kolor czerwony, różowy i pomarańczowy intensywnie pobudzają organizm.

Pokój niemowlaka – jaki zatem kolor wybrać?

Tydzień po narodzinach dziecko potrafi rozróżnić nie tylko szarość i biel, ale powoli zaczyna widzieć kolor czerwony, potem niebieski. W czwartym miesiącu życia niemowlę widzi barwy tak jak dorosły człowiek.

Pokój niemowlaka

Pokój niemowlaka fot. Sklep Dino

Pokój niemowlaka

Pokój niemowlaka fot. Sklep Dino

Poza tradycyjną bielą w dziecięcych pokoikach niezmiennie królują pastele, sporadycznie „ożywione” bardziej intensywnymi odcieniami. Rzeczywiście zbyt jaskrawa kolorystyka ścian mogłaby na niemowlę oddziaływać negatywnie – utrudniać zasypianie i wzmagać niepokój. W pokoju dziecięcym często o kolorze decyduje płeć. Obecnie, tak jak w odniesieniu do mody, dziewczynkom przypisuje się blade róże i fiolety, a chłopcom błękity i wszelkie odcienie niebieskiego.

Warto jednak sięgnąć po inne barwy. W dziecięcym pokoiku doskonale sprawdzi się uniwersalna zieleń, która działa uspokajająco i relaksująco.

Pastelowa żółć lub pomarańcz dobrze wpłyną na stymulację wzroku i mózgu malucha, choć część naukowców twierdzi, że dzieci częściej płaczą częściej w pokojach właśnie w barwie jasnej żółci. Inni twierdzą, że żółty ma interesujący wpływ na te maluchy, które mają problemy z oddychaniem – poprzez wspomniany płacz, którego źródłem może być ściana w barwie słońca – ćwiczą drogi oddechowe.

Pokój niemowlaka przede wszystkim powinien być jasny na ścianach i suficie. Bardziej intensywne barwy wykorzystajmy w odniesieniu do dodatków takich jak: łóżeczko, przewijak, dywanik, zasłony czy szafa. Generalnie w pokoiku malucha ma być kolorowo, ale niezbyt intensywnie. Stymulować może też światło. Jeśli mamy możliwość warto pomyśleć o zrobieniu pokoju dziecka w pomieszczeniu z dużym oknem. Jeśli nie, postarajmy się o odpowiednie zaprojektowanie oświetlenia.

Więcej w kategorii: Pokój dziecięcy

Dodaj komentarz