Wąski pokój dla dwóch chłopców?

21.06.2012

Sytuacja, zdawałoby się, bez wyjścia. Wąski i długi pokój, nieustawny, niewielki, a do tego jeszcze musi mieć dwóch lokatorów – chłopców w wieku 11 lat, którzy są wulkanami energii. 

Potrzebna jest im więc przestrzeń i do przestrzeń naprawdę duża, poza tym miejsce do nauki (przydałoby się podwójne) oraz szafki na ubrania, przybory czy rzeczy osobiste, których każdy młody człowiek ma naprawdę dużo. Czy z tej sytuacji jest jakieś wyjście? Czy jeśli nie mamy wystarczająco dużego pomieszczenia jesteśmy automatycznie skazani na uciskanie naszych dzieci na dwóch metrach kwadratowych wolnej przestrzeni? Niekoniecznie.

Wszystko zależy od tego, jak bardzo staramy się przemyśleć sytuację, by znaleźć optymalne rozwiązania. Najczęściej pokój, jego wielkość czy  nieustawność, jest tylko naszą wymówką. „W tym pokoju nie da się nic zrobić, bo jest za mały”. „Gdyby był w kwadracie to można by ustawić tutaj łóżko, tutaj szafę, a tak w prostokącie nic nie zrobimy”. Takie nasze małe wymówki niestety nie świadczą o niczym innym, jak naszym lenistwie. Postarajmy się trochę, a dzieci na pewno będą szczęśliwe.

pokój dla chłopców

pokój dla dwóch chłopców fot. www.home-designing.com

W przypadku takich dużych wyzwań, jakim niewątpliwie jest mały pokój, należy myśleć segmentami i strefami użytkowania. Zacznijmy od miejsca do nauki – podstawą jest oczywiście biurko, na którym z reguły będzie również stał komputer. Obowiązki w szkole nie są jednak tym samym, co odpoczynek, a trzeba uczciwie stwierdzić, że dzieci komputer traktują, jako maszynę do gier. Nie można więc doprowadzić do sytuacji, gdy jedno dziecko chcąc odrobić lekcję, będzie czekało na brata, który gra. Trzeba więc pomyśleć nad większym biurkiem.

wąski pokój dla chłopców

wąski pokój dla chłopców fot. www.home-designing.com

Dobrym rozwiązaniem jest na przykład połączenie dwóch identycznych biurek z szufladami po lewej stronie. Postawienie ich obok siebie da nie tylko równy blat na całej powierzchni, ale również uczucie sprawiedliwego podziału pomiędzy braci. Każdy z nich może mieć książki i zeszyty w swoich szufladach, a nie dzielić wszystko z bratem. Oczywistym jest, że takie podwójne biurko musi znajdować się na krótkiej ścianie przy oknie, gdyż wtedy będzie dobrze oświetlone w sposób naturalny. Nie zapominajmy też o ustawieniu dwóch (nie jednej) lampek, które w razie potrzeby będzie można włączyć. W takim punkcie pokoju ważny jest dostęp do gniazdek elektrycznych. Jeśli nie posiadamy ich około 6, warto pomyśleć o długiej listwie przeciwprzepięciowej. Na pewno przyda się chłopcom, a także zabezpieczy komputer przed skokami napięcia.

pokój dla chłopców

pokój dla chłopców fot. www.shelterness.com

Problemem w tego typu pokojach jest zawsze łóżko. Wbrew temu, co sądzą niektórzy kupowanie tapczanu czy wersalki nie zawsze jest dobrym pomysłem. Zajmują one sporo miejsca, a dzieci i tak niechętnie na nich siadają, a jeszcze bardziej niechętnie je ścielą. Warto więc pomyśleć nad łóżkiem piętrowym. Nie tylko będzie zajmowało mało miejsca, ale jeszcze zapewni naszym chłopcom strefę intymności poprzez uniknięcie spania z bratem w jednym łóżku.

Warto pomyśleć również o szafie na ubrania. Musi być duża, jednak z rozmiarami nie ma co przesadzać. Dzieci bardziej potrzebują miejsca do zabawy i spędzania wolnego czasu, niż miejsca na ubrania. Wbrew pozorom dzieci nie mają tak dużo ubrań i wystarczy im przeważnie niezbyt szeroki zestaw zawierający szafę oraz kilka szuflad lub półek. Nie dajmy się ponieść emocjom i nie zapominajmy, że duże nie zawsze znaczy lepsze. Oprócz szafy na ubrania niezbędne są także półki na skarby i zabawki naszych pociech.

Czasami warto rozważyć powieszenie na ścianach kilku półek, które nie zabierają powierzchni podłogi. Takie rozwiązanie jest najbardziej popularne i najbardziej skuteczne.

Jakie kolory zastosować w takim pomieszczeniu? Krótsza ściana przy oknie powinna być ciemniejsza, co optycznie skróci pomieszczenie, natomiast ściany dłuższe powinny być jaśniejsze tak, żebyśmy mieli wrażenie przebywania w większym pokoju. Popularny jest kolor zielony w różnych odcieniach – jest lubiany przez dzieci w tym wieku. Kojarzy im się z łąką, wolnością, naturą i energią. Nie jest sztuką ustawić w meble w pokoju o dużym metrażu. Sztuką jest urządzić z głową wąski i nieustawny pokój i sprawić, by dwóch chłopców tam mieszkających było naprawdę szczęśliwych.

Więcej w kategorii: Pokój dziecięcy

Dodaj komentarz