Przedpokój – aranżacja i jego funkcje

27.07.2012

Wbrew powszechnej opinii przedpokój jest bardzo ważnym i potrzebnym pomieszczeniem, jest on nie tylko wizytówką domu, ale również miejscem gdzie przechowujemy wierzchnie okrycia. 

Buty, czapki, szaliki, parasole i inne akcesoria,  przy większej liczbie mieszkańców zostawienie ich w przedpokoju, wiąże się ze zgromadzeniem mnóstwa przedmiotów. Dlatego by uniknąć permanentnego, totalnego nieładu, musimy zastanowić się jak dobrze zaaranżować nasz przedpokój.

W przypadku domu jednorodzinnego dobrze jest wydzielić niego osobne pomieszczenie zwane przedsionkiem, gdzie możemy np. przyjąć nieoczekiwanego gościa, którego niekoniecznie chcemy wpuścić do środka. W przedsionku możemy również zamontować odpowiednia szafę i półki na ubrania i buty. Ułatwi nam to utrzymanie czystości we wnętrzu domu, oraz zamkniecie strefy mieszkalnej i zewnętrznej, co ma swoje niewymierne korzyści. Jeśli jednak z jakiś powodów nie chcemy lub nie możemy wydzielić takiego przedsionka pozostaje nam aranżacja całego przedpokoju. Podobnie jest w przypadku małych mieszkań gdzie wydzielenie przedsionka jest po prostu niemożliwe.

szafki w przedpokoju

szafki w przedpokoju fot. www.allhomeimprovement.org

Przystępując do aranżacji przedpokoju rozpoczynamy od wyboru odpowiedniej podłogi. Powinna być to podłoga łatwa w utrzymaniu i odporna na zarysowania. Wydaje się, że w tym przypadku najlepszym wyborem będą płytki, gres lub marmur. Gdy mamy już wybraną podłogę zabieramy się za wykończenie ścian. Po nałożeniu gładzi, która ma na celu wyrównanie powierzchni, musimy zadecydować czy pokrywamy ściany przedpokoju farbą czy tez nakładamy tapetę. Następnie dobieramy odpowiednią kolorystykę. W przypadku małych i ciasnych mieszkań najlepszym rozwiązaniem będą kolory w jasnych, lub pastelowych odcieniach.

zabudowa w przedpokoju

zabudowa w przedpokoju fot. ateczkoweinspiracje.blox.pl

Jeśli chodzi zaś o przedpokoje w domach jednorodzinnych możemy pozwolić sobie na większą swobodę lub nonszalancję dobierając np. dwa kontrastowe kolory. Ważne jest tylko, aby końcowy efekt współgrał z pozostałymi wnętrzami. Kolejnym krokiem będzie odpowiedni dobór mebli. Tutaj mam na myśli szafę ubraniową, szafę na buty oraz wieszak. Najbardziej uniwersalna będzie szafa wykonana na wymiar z przesuwanymi drzwiami, w której środku znajduje się odpowiedni wieszak oraz duża ilość schowków, półek i przegródek. Bardzo często w tego rodzaju szafach, a właściwie w ich drzwiach, zamontowane są duże lustra. Po wyborze odpowiedniej szafy przychodzi pora na wieszak. Zewnętrzny, gdzie zawieszamy aktualnie używane przez nas odzienia wierzchnie. Ten wybieramy oczywiście wg indywidualnych upodobań.

przedpokój

przedpokój fot. www.allhomeimprovement.org

Najmniej miejsca zajmują wieszaki zawieszone na ścianie, które zazwyczaj dodatkowo są wyposażone w półkę na drobiazgi. Mamy więc gdzie schować ubrania. Przedpokój to miejsce przechowywania obuwia. Czas więc na buty. Szafki na buty są ogromnie ważnym elementem wyposażenia. Niezbyt estetycznie wyglądają buty porozrzucane bez żadnego ładu. Szafki na buty powinny mieć szerokie półki.

Najlepiej jest gdy dodatkowo pochylone są one pod kątem 45 stopni, wówczas obuwie nie przesuwa się i nie niszczy. Przedpokój nie może obyć się również bez lustra. Jeśli nasza szafa ubraniowa nie posiada lustra pozostaje nam jego wybór. I tu także możliwości jest wiele. Lustra występują w różnorodnych kształtach i wielkościach i wybór jego to kwestia indywidualnego gustu.

Ciekawym może wydać się jednak fakt,  iż jeżeli nasz przedpokój jest zbyt ciemny wystarczy umieścić lustro na wprost okna w pokoju, dzięki czemu obijające się światło słoneczne rozświetli nam pomieszczenie i przedpokój będzie wydawał się większy. Na koniec pozostaje nam kwestia wyboru oświetlenia i innych elementów dekoracyjnych. Jeśli chodzi o oświetlenie to najlepiej sprawdzają się punktowe lampki halogenowe. Dobrze jest, gdy w przedpokoju znajduje się niewielkie krzesełko lub chociażby stołeczek, umożliwiający wygodne zdjęcie obuwia. Dekoracją może być także niewielki doniczkowy kwiat lub kolorowy obrazek w prostej pasujące do lustra ramie. W przypadku przedpokoju dekoracje ograniczmy do minimum. To taka mała rada aranżacyjna.

 

 

 

Więcej w kategorii: Przedpokój

Meble do przedpokoju

meble w przedpokoju

Przedpokój, to wizytówka mieszkania. Odpowiednio dobrane meble do przedpokoju świadczą o stanie reszty mieszkania i…

więcej

Ściany w przedpokoju

ściany w przedpokoju

Przedpokój, jest nie tylko wizytówką naszego domu, ale także łączy wszystkie przestrzenie. Ściany w przedpokoju…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

One thought on “Ściany w przedpokoju

  1. Bardzo ciekawym rozwiązaniem może być zastosowanie sklejki boazeryjnej. Te od eko-sklejka wyglądają naprawdę fajnie, a na dodatek można u nich zamówić bezpłatny próbnik przez ten formualrz http://www…..pl/pl/formularz.php