Przedpokój w bloku

15.06.2012

Urządzić w sposób przemyślany przedpokój w bloku – tak żeby był nie tylko funkcjonalny, ale i ładny. Taka sztuka wymaga wielkich umiejętności aranżacji oraz niezwykłej wyobraźni. Często jest to jeden z niewielu elementów rozplanowania mieszkania, na które w ogóle nie mamy pomysłu. I właściwie nie można się temu dziwić. 

Projektowane w czasach komunistycznych jakby od niechcenia, wąskie, nieustawne, z zakamarkami miały spełniać przede wszystkim jedną funkcję – łącznika pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami mieszkania. Głównym założeniem architektów w tym czasie wydawało się być stworzenie czegoś, gdzie po wejściu do domu tylko rzucamy buty i marzymy, by pomieszczenie to opuścić. Przejść do salonu (a raczej stołowego), kuchni czy łazienki.

funkcjonalny przedpokój fot. loftsboston.com

Dzisiaj w dobie większego nacisku na wygląd i estetykę wnętrza, dobrze rozplanowany i zaaranżowany przedpokój to nie problem. Ewentualnie może poprzez wyburzenie ściany i sprowadzenie go do normalnych proporcji i wymiarów. Ale kto z nas poświęci niewielkie z reguły pomieszczenia w bloku, by rozbudować sobie przedpokój? A poza tym jeszcze w grę wchodzą ściany nośne budynku. Pomysł jest zupełnie niewykonalny i bezsensowny. Zostaje jednak prostsze wyjście – urządzić przedpokój korzystając z kilku sztuczek oraz dopasować jego poszczególne elementy idealnie do naszych potrzeb.

Przedpokój wbrew pozorom jest ważnym miejscem w naszym mieszkaniu. Nie tylko ze względu na walory użytkowe – tam przecież zostawiamy po wejściu buty, kurtki czy parasole, ale również ze względu na pierwsze wrażenie, które robi on na gościach wchodzących do mieszkania. Choćby mieszkanie było idealnie urządzone, z pomysłem i rozmachem, na nic się to przyda, jeśli osoba wchodząca do mieszkania zobaczy ciemny korytarzyk obłożony po sam sufit ciemną boazerią.

przedpokój

przedpokój fot.sxc.hu

A kwestia urządzenia przedpokoju nie jest wcale aż tak trudna, jakby się mogło wydawać. Jeśli mamy wąski ciemny korytarz (określając go mianem holu możemy trochę przesadzić) wystarczy go tylko rozjaśnić. Można to osiągnąć poprzez choćby zastosowanie jaśniejszej boazerii często używanej ze względu na obecność drewna (wieszaków, regałów) w przedpokoju. Korzystając z tego typu pokrycia ścian nie warto nastawiać się na klasyczny model od samego dołu do sufitu. W ten sposób osiągniemy ewentualnie efekt wejścia do szafy, a nie do miejsca, które poniekąd ma być wizytówką domu. Warto położyć boazerię tylko do pewnej wysokości, a resztę domalować jasną, choćby żółtą lub kremową farbą. W ten sposób wnętrze będzie miało walor praktyczny (drewno chroni ściany przed obdrapaniem itp.) oraz estetyczny (rozjaśnienie wnętrza powoduje jego powiększenie).

Drugim bardzo prostym sposobem na powiększenie wnętrza poprzez rozjaśnienie jest oczywiście montaż dobrze dobranego oświetlenia. Nieważne czy będą to kinkiety czy zwykłe lampy. Trzeba założyć tyle punktów, by pomagały nie tylko w chodzeniu, ale także w ubieraniu – na przykład przed lustrem, którego w przedpokoju również nie może zabraknąć. Włączniki światła powinny być po jednej i po drugiej stronie przedpokoju, chociaż jest to tzw. „oczywista oczywistość”. Nie dla wszystkich jest jednak jasne, że dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie włączników dwustopniowych. Jeden zakres pozwoli nam spokojnie przejść korytarzem nawet w nocy, drugi natomiast uruchomi większą ilość źródeł światła, które mogą być pomocne przy ubieraniu się przed lustrem. Jest to nie tylko wygodne, ale pozwoli w dalszej perspektywie zaoszczędzić trochę pieniędzy.

przedpokój

przedpokój fot. loftsboston.com

Kolejnym ważnym elementem jest podłoga. Nie jest przesadą stwierdzenie, że musi być trwała i łatwa do utrzymania w czystości. Najlepiej obie te cechy połączyć układając odporne na ścieranie płytki ceramiczne w ciemnym kolorze. Aby nieco urozmaicić wnętrze i nadać mu walor wyższego standardu można ułożyć nimi inny wzór lub pomieszać ze sobą różne kolory jednego modelu. Wszystko jednak jest kwestią naszych preferencji.

 

Faktem jest jednak, że przy odrobinie dobrej woli oraz po małych eksperymentach odbiegających czasami od określonych standardów uda nam się stworzyć coś, co mimo niewielkiego rozmiaru zaprze dech w piersiach nie tylko naszych, ale i naszych gości.

Więcej w kategorii: Przedpokój

Meble do przedpokoju

meble w przedpokoju

Przedpokój, to wizytówka mieszkania. Odpowiednio dobrane meble do przedpokoju świadczą o stanie reszty mieszkania i…

więcej

Ściany w przedpokoju

ściany w przedpokoju

Przedpokój, jest nie tylko wizytówką naszego domu, ale także łączy wszystkie przestrzenie. Ściany w przedpokoju…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

One thought on “Ściany w przedpokoju

  1. Bardzo ciekawym rozwiązaniem może być zastosowanie sklejki boazeryjnej. Te od eko-sklejka wyglądają naprawdę fajnie, a na dodatek można u nich zamówić bezpłatny próbnik przez ten formualrz http://www…..pl/pl/formularz.php