Aranżacja wnętrz – styl minimalistyczny

13.10.2011

Jednym z całej gamy stylów, jaki możemy zastosować we wnętrzu swojego mieszkania jest styl minimalistyczny. Aranżacja wnętrz w tym stylu korzenie swoje ma w kraju kwitnącej wiśni czyli Japonii.

Aranżacja wnętrz w stylu minimalistycznym ma za podstawę prostotę, spokój oraz perfekcję. Charakterystycznymi dla tego stylu są bardzo proste, nieskomplikowane formy, bez zbędnych ozdób i dodatków. Sprzęt w takim wnętrzu nie może być wyszukany, nowatorski czy artystyczny. Dominują w nim raczej geometryczne kształty i kąty proste. Jak to w stylu minimalistycznym sprawdza się powiedzenie: „Im mniej – tym lepiej”. Jak nie trudno się domyśleć w takim wnętrzu panuje duża przestronność.

styl minimalistyczny fot. www.morguefile.com

Jakie meble pasują do takiego stylu. Chcąc urządzić mieszkanie właśnie na taką nutę wybierzmy niskie meble o prostej budowie. Dodatkami wyróżniającymi mogą być dekoracyjne kanapy czy fotele. Wnętrze minimalistyczne cechuje uporządkowanie. Przedmioty drobne, takie codziennego użytku muszą koniecznie zostać pochowane. Nie możemy ustawić ich na szafkach czy półkach. To wprowadziło by do tego sterylnego wnętrza chaos, a tego nie chcemy.

Niezmiernie ważny jest również dobór odpowiednich kolorów. Do tego stylu najbardziej pasują jasne kolory, w odcieniach stonowanych takie jak szary, brąz, beż. W cieplejszych wariantach tego stylu możemy użyć chociażby koloru czerwonego ale w połączeniu z chłodnymi kolorami na przykład szarości.  Zasada jest taka, że z reguły stosujemy jednorodność kolorystyczną ścian. Czyli najlepiej jeden kolor, maksymalnie dwa. Według mnie jest to jeden z najbardziej urokliwych stylów w aranżacji wnętrz pomimo, że  jest on chłodny i zimny, ale ma swój urok. Obecnie cieszy się on dużą popularnością wśród dekoratorów wnętrz. Podobnie jak w stylu nowoczesnym, aranżacja wnętrz w tym stylu charakteryzuje się elementami szkła i metalu, które nadają wnętrzom delikatnego chłodu i elegancji zarazem. Poza tym znakomicie rozpraszają światło tworząc niezwykłe efekty wizualne.

minimalizm

minimalizm we wnętrzu fot. sxc.hu

Styl minimalistyczny w swej najbardziej surowej formie ma zastosowanie w pomieszczeniach typu loft.  Aranżacja wnętrz mieszkania w tym stylu to bardzo nowoczesne, z reguły odznaczające się wysokim standardem, urządzone w starych, nieużywanych pomieszczeniach przemysłowych, fabrykach czy magazynach. Taka moda od lat króluje już w Stanach Zjednoczonych. Do nas zbliża się już wielkimi krokami. Takie mieszkania kosztują fortunę.

Wracając do stylu minimalistycznego można jeszcze zasugerować użycie jego zwłaszcza w aranżacji salonu. W tym pomieszczeniu wygląda naprawdę dobrze. Jest przestrzeń, światło i porządek. W przypadku sypialni poszłabym w kierunku cieplejszego wnętrza niż ten wyżej omawiany. Ponieważ sypialnia kojarzona jest ze snem, sen z ciepłem. A więc pasuje tutaj cieplejszy charakter wnętrza. Można jednakże urządzić ją w stylu minimalistycznym i ocieplić poprzez dodanie różnych ozdób, które uczynią wnętrze bardziej przytulne i sprzyjające do dobrego snu.

Niektórzy, zwłaszcza przeciwnicy tego stylu, twierdzą, że aranżacja wnętrz w stylu minimalistycznym pachnie klimatem „szpitalnym”, który kojarzy nam się z białymi ścianami i sterylnością. Nic nie stoi  na przeszkodzie aby we wnętrzu minimalistycznym zastosować dodatków, które je ocieplą. Takimi elementami mogą być meble ze skóry czy drewna. Można również  położyć na podłogę wykładzinę w cieplejszym od ścian odcieniu, która będzie łagodziła nastrój wnętrza.

Ciekawym pomysłem jest położenie tapety chociażby na jedną ze ścian czy udekorowanie wnętrza roślinnością. Minimalizm to styl, w którym dominującą rolę odgrywa kolorystka. Aranżacja wnętrz w stylu minimalistycznym może zostać w  łatwy sposób zniszczona, nie przemyślawszy uprzednio swojej wizji. Aranżację lepiej powierzyć fachowcowi, który lepiej będzie wiedział na co może sobie pozwolić, aby efekt był taki jaki chcemy.

Więcej w kategorii: Salon

Dodaj komentarz

One thought on “Funkcjonalizm, harmonia i naturalność we wnetrzach