Aranżacja wnętrz – styl skandynawski

20.08.2011

Jednym ze stylów, jakie możemy zastosować w swoim wnętrzu jest styl skandynawski. Pokrótce można go opisać jako coś prostego, naturalnego, wręcz zimnego.

Styl skandynawski inspirowany jest zimnym klimatem panującym na północy globu. Oczywiście jak sama nazwa wskazuje zapoczątkowany został w Skandynawii. Królują w nim przede wszystkim jasne barwy i materiały pochodzenia naturalnego. Ważną rolę odgrywa tutaj światło. Im jest go więcej tym lepiej. Ponieważ kraje skandynawskie odczuwają można powiedzieć, niedosyt światła. Są to kraje ciemne, gdzie rządzi półmrok. Stąd to zamiłowanie do światła i poniekąd dużych okien.  Jest to kwintesencja stylu skandynawskiego.

pokój gościnny fot. sxc.uh

Styl skandynawski to przede wszystkim jasne i bardzo przestronne wnętrza. Charakteryzuje się on prostotą. Elementy w nim zawarte muszą posiadać użyteczność. Podobnie jak materiały zastosowane w aranżacji koniecznie muszą być naturalne, zero sztuczności. Obecnie jest to styl bardzo popularny. Jego zastosowanie staje się coraz bardziej powszechne. Nie trudno się temu dziwić, ponieważ jak dla mnie, jest to styl przepiękny. Prosty ale uroczy.

Taka aranżacja wnętrza jest bardzo naturalna i przyjazna dla osoby w niej zamieszkującej. Ponieważ kolorystyka jest stonowana, a forma oszczędna takie wnętrze nie przytłacza i sprawia wrażenie komfortowego. Styl skandynawski to przede wszystkim kolory bieli, szarości, delikatnego niebieskiego czy różowego. Kolory takie sprawiają, że pomieszczenie sprawia wrażenie świeżości i czystości. Dodatkowo odpowiednio dobrane meble z naturalnego drewna, kanapy obite naturalnymi tkaninami sprawiają wrażenie stylowości i powiewu. Nie każdy lubi taki styl i nie każdemu pasuje. Niektórzy uważają go za zbyt surowy i zimny. Nie utożsamiają się z nim.

kuchnia fot. sxc.uh

Jednakże styl skandynawski wcale nie musi być surowy. Jest to mylne przekonanie. Skandynawowie są ze swej natury bardzo oszczędni. Dlatego w ich wnętrzach nie ma zbyt wiele mebli. Za to, i to trzeba im przyznać, są one zazwyczaj bardzo dobrej jakości. Dlatego i my aranżując mieszkanie na styl skandynawski, wybierzmy meble dobre gatunkowo i znakomicie wykonane. Nawet gdyby to miałby być jeden mebel czy dwa. Ponieważ kolorystyka wnętrza nie jest za bogata to bardzo ważne są dodatki wykończeniowe, pewne drobne detale. Nie zapominajmy, że pomimo surowości stylu, jest on niezmiernie funkcjonalny.

Preferowany jest on zwłaszcza wśród ludzi młodych, lubiących uporządkowanie, przestrzeń, porządek. Zatem liczba wszelkich sprzętów, ustawionych na tak zwanym widoku, powinna być ograniczona do minimum. Styl skandynawski ma wiele odmian. Wyróżniamy styl szwedzki, fiński, duński. Są one bardzo podobne, a wszelkie różnice pomiędzy nimi są bardzo delikatne, subtelne. Biorąc chociażby kolorystykę to styl duński to przede wszystkim odcienie bieli, kojarzonej z delikatnością, czystością. Podczas gdy w wykonaniu fińskim będzie to kontrast bieli i czerni. Z kolei styl szwedzki jest spośród nich wszystkich najbardziej minimalistyczny. Kolorami, którymi Skandynawowie nie pogardzą są również blade beże takie jak ecrue czy wrzosy. Ściany w jasnych barwach połączone z minimalną ilością mebli tworzą efekt niezwykle dekoracyjny.

Pamiętajmy także o odpowiedniej fakturze. Ściany koniecznie muszą być gładkie i matowe. Wszelkie dekory, nierówności są nie wskazane. Podstawową zasadą stylu jest połączenie estetyki z praktycznością przestrzeni. Skandynawia to prostota, jasność i uporządkowanie. Jeżeli to co zostało powyżej napisane przemawia do nas to jest to styl dla nas. A więc śmiało. W takim wnętrzu na pewno nie zmarzniemy zimą. Wręcz przeciwnie. Odnajdziemy w nim spokój i ciepło domowego ogniska.

Więcej w kategorii: Salon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>