Aranżacja wnętrz – zasady i wskazówki

19.07.2011

Aranżacja wnętrz naszego mieszkania wymaga od nas pomysłu, gustu, pewnej koncepcji czy zamysłu. Przeważnie mamy już w głowie pewien plan, w jaki sposób chcemy zaaranżować dane wnętrze.

Aranżacja pokoju dziennego

Aranżacja pokoju dziennego fot. Dekoral

Niestety czasami to czego nam brakuje to brak pomysłu na wykończenie w detalach, dodatkach nadających charakteru całości aranżacji wnętrza. Zdecydowana większość ludzi po prostu kopiuje podpatrzone gdzieś wcześniej gotowe projekty, bądź to u znajomych, w telewizji, prasie czy w Internecie. I bardzo dobrze. Po to one są aby dawać inspirację i natchnienie. Ale nie kopiujmy całości, od deski do deski. Wpuśćmy do mieszkania cząstkę siebie, swojej wizji i kreatywności.

Przystępując do aranżacji własnego mieszkania, bardzo często zdarza nam się zapomnieć, że każde wnętrze jest wyjątkowe i tak różne od innych. Nie wszystko to co wygląda dobrze w mieszaniu na przykład kolegi, będzie tak samo dobrze wyglądać u nas.

Aranżacja wnętrz – jakie zatem błędy popełniamy najczęściej?

Wymienimy je tutaj, aby móc się przed nimi ustrzec w przyszłości. Bardzo częstym błędem, który popełniają właściciele mieszkania jest brak spojrzenia na nie jako całość. Co to oznacza? Nie patrzmy na poszczególne pomieszczenia w naszym domu jak odrębne lokale. Mieszkanie to całość. Wszystko tam musi ze sobą współgrać, a przechodzenie z jednego pomieszczenia do drugiego musi przebiegać gładko, a nie gwałtownie. Pomieszczenia te powinny mniej więcej „przemawiać do nas tym samym językiem”. Nie wystarczy zatem tylko pomalować ścian czy wybrać mebli.

Aranżacja sypialni

Aranżacja sypialni fot. Dekoral

Aranżacja wnętrz wymaga od nas czegoś więcej. Musimy zatem w całości określić styl naszego mieszkania. W przeciwnym razie uzyskamy jedynie chaos, przysłowiowy miszmasz, który nie wygląda najlepiej. W takim chaosie i my sami nie jesteśmy w stanie czuć się dobrze. Podpatrzone u kogoś aranżacje powinny być jedynie dla nas wzorem, pomysłem ale pod żadnym pozorem nie wolno nam kopiować takiego wnętrza.

Błędnym też jest stwierdzenie, że aranżacja wnętrza mieszkania tylko wtedy będzie dobrze wykonana, gdy zasięgniemy porady eksperta. To nieprawda. Musimy tylko pamiętać o podstawowych zasadach urządzania wnętrz. Każdy plan, który zrodzi nam się w głowie należy dokładnie przemyśleć i przeanalizować. Najlepiej jest rozrysować sobie dane pomieszczenie i na kartce papieru zaaranżować przestrzeń, by sprawdzić chociażby czy wszystkie zamierzone przedmioty a by na pewno nam się tam zmieszczą, nie zagracając go przy okazji.

Gdy rozpoczynamy urządzać mieszkanie, często bowiem już po fakcie widzimy, że nie do końca nasz plan działania został przez nas przemyślany. Odnosimy czasem wrażenie, że dane elementy wystroju, chociażby meble, ściany czy wszelkie dodatki zostały źle dobrane i sprawiają wrażenie przypadkowych. Często także niestety zaciera się granica pomiędzy nieprzemyślanym kopiowaniem, a inspiracją.

Musimy pamiętać, że każde wnętrze jest inne. I tak należy do niego podchodzić, w sposób szczególny i wyjątkowy. Wbrew pozorom, aranżacja wnętrz każdego mieszkania opiera się o najważniejszą zasadę – zasada prostoty. Nadmierne przekombinowanie różnych stylów, kolorów czy wzorów spowoduje, że mieszkanie staje się chaotycznie urządzone, bez gustu i dobrego smaku.

Zatem co należy zrobić aby nasza aranżacja wnętrz była jednolita? Wybierzmy jeden ze stylów i realizujmy go z konsekwencją. Nie może być mowy o żadnych odskoczniach czy drobnych elementach zapożyczonych z innych stylów. Nie mieszajmy! I na koniec jeszcze jedna ważna rzecz. Pamiętajmy o tym, że kuchnia, salon oraz łazienka powinny być w podobnej kolorystyce. Te trzy pomieszczenia zaaranżowane klasycznie lub nowocześnie, ale w podobnym brzmieniu będą ze sobą współgrać i nadadzą pomieszczeniu jednolitości.

Więcej w kategorii: Salon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>