Duży stół czy mały stoliczek – co najbardziej sprawdzi się w salonie?

03.11.2011

Salon jest odzwierciedleniem naszej osobowości. Są w nim pewne elementy, które są obowiązkowe. Takim elementem jest chociażby stół.

Stół

Stół fot. truedigital.co.uk

Urządzając salon przede wszystkim skupiamy się na jego wyglądzie. Ważna dla nas staję się jakość i styl panujący w Jego wnętrzu oraz jakość kompletów wypoczynkowych, które kupujemy. Zwracamy uwagę na dobór dodatków takich jak obrazy czy kwiaty. Mało kto zastanawia się nad rodzajem stołu. Stół to stół. A jednak nie!

Stół, tak samo jak całe wnętrze, także powinien mieć swój charakter. Nie należy kupować stołu na oślep, na szybko. Nie może to być zakup nieprzemyślany. Stół jest element dekoracyjnym naszego salonu ale musi być ona również praktyczny. Jaki zatem najbardziej pasuje? I jak go wybrać? Sprawa nie jest zbyt trudna. Jeszcze nie tak dawno bardzo modne i popularne były ławy. Przeważnie w kształcie prostokąta, długie, wąskie. To fakt, że były bardzo funkcjonalne ale niezbyt atrakcyjne. Niskie, przeważnie drewniane, rozkładane wedle potrzeby użytkownika. Były one  takim swoistym połączeniem stolika kawowego i stołu jadalnego. Chociaż jeść na czymś takim było nieziemsko trudno. Trzeba się było pochylać i garbić by uczknąć coś z talerza.  A więc z ławy żaden pożytek. Na ławce to można sobie co najwyżej posiedzieć w parku. Ława w salonie tylko obciążała wnętrze i sprawiała, że zmniejszał się on optycznie.

Obecnie w salonie po prostu stawiamy stolik kawowy. Z reguły jest on mały, o kształcie dowolnym. Mają one lekką konstrukcję i doskonale sprawdzają się w swojej funkcji. Dodatkowo mogą być one niskie albo wysokie. Z reguły lepsze są niskie, gdyż nie obciążają one salonu i nie przykuwają uwagi. Stoliki te nie powinny bowiem stanowić centrum w salonie, a jedynie dodatek. Stoliki kawowe oferowane są w dowolnych rozmiarach, kształtach  i kolorach. Dopasujemy je zatem do każdego stylu wnętrza.

Gdy nasz salon spełnia dodatkowo funkcję jadalni musi się w nim znaleźć również stół jadalny. Wówczas takie pomieszczenie możemy podzielić na strefy. Strefa odpoczynkowo-wizytowa ze swoją kanapą, fotelami, małym stolikiem i telewizorem oraz strefa  konsumpcyjna.

Stół jadalny musi być wysoki. To konieczność! Jedzący bowiem przy stole nie mogą się zbytnio zginać sięgając po jedzenie. Takie stoły są z reguły ciężkie i masywne. Ale to dobrze. Muszą być one przecież stabilne. Nie pasują jednak do małych salonów. Ponieważ przytłaczają wnętrze.

Propozycją dla małych pomieszczeń są delikatne stoły, najlepiej w jasnych barwach. Pozostaje jeszcze problem naprawdę małego pomieszczenia, gdzie nie zmieści się nawet niewielki stół jadalny. Wówczas dobrym rozwiązaniem jest połączenie powierzchni. Przeważnie w mieszkaniach na pokój dzienny tudzież salon wybieramy pokój największy, przeważnie graniczący z kuchnią. Wówczas należy zburzyć  ściankę graniczącą. Połączone powierzchnie utworzą nam salono – kuchnię. Wówczas mamy trzy strefy. Pierwsza to salon ze stolikiem kawowym i innymi elementami. W miejscu centralnym, oddzielającym salon od kuchni, ustawiamy stół jadalny z krzesłami, należycie oświetlony. I wreszcie trzecia strefa – kuchenna. Takie rozwiązanie jest naprawdę dobre. Zyskujemy przestrzeń otwartą. A to z kolei sprawi, że nasze małe pomieszczenia nabiorą wyrazy i otwartości. W taki pomieszczeniu na pewno będziemy czuć się lepiej i swobodniej aniżeli małym saloniku i bez miejsca na spożycie posiłku. A wiadomo powszechnie, że dla rodziny bardzo ważne jest wspólne spożywanie, a do tego trzeba mieć należycie przygotowane miejsce.

Więcej w kategorii: Salon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>