Klasyczna i jednocześnie nowoczesna tapeta rauhfaser

19.12.2011

Szukając niekonwencjonalnych rozwiązań w aranżacji wnętrza coraz częściej sięgamy po inspiracje zaczerpnięte z natury.

Nasze ściany ubieramy w nietypowe faktury, struktury i stosujemy efekty specjalne. Świadczy o tym nasycenie rynku materiałów wykończeniowych różnorodnością tynków strukturalnych czy farb do efektów specjalnych. A przecież ten sam efekt nietypowej faktury ściany, można uzyskać za pomocą dobrze nam znanej i wielokrotnie sprawdzonej tapety rauhfaser.

Modne nierówności

Tapeta rauhfaser

Tapeta rauhfaser

Powoli do lamusa odchodzi moda na super gładkie ściany, które coraz częściej wydają się nam nieciekawe i nudne. Szukamy rozwiązań oryginalnych i nietypowych. Przestaliśmy wyposażać nasze wnętrza a zaczęliśmy kreować przestrzeń, która nas otacza. W pogoni za oryginalnością szukamy nietypowych struktur, faktur, odsłaniamy ceglane ściany czy wręcz umieszczamy na nich imitacje kamienia, drewna czy weneckiego stiuku. Modne jest wyeksponowanie przynajmniej jednej ściany, która staje się na tyle mocnym akcentem, że wokół niej organizuje się kompozycję reszty wnętrza. W tym celu stosuje się ciekawe akcenty kolorystyczne, oryginalne wzory tapet, farby strukturalne czy preparaty o ciekawej fakturze. Jednak są prostsze sposoby na osiągnięcie tego samego efektu, przy dużo mniejszych nakładach finansowych i bez potrzeby wynajmowania specjalistów. Efekt nietypowej faktury ściany, możemy osiągnąć przy pomocy zwykłej tapety, którą w dodatku możemy położyć sami.

W pełni ekologiczna

Dziś powiedzielibyśmy o niej, że jest produktem w pełni ekologicznym. Rauhfaser -bo niej właśnie mowa, jest bowiem produkowana z odpadów makulaturowych i drewnianych wiórków. Unikalną fakturę, rauhfaser uzyskuje właśnie dzięki zawartości tych wiórków, i im są one większe, tym faktura tapety jest bardziej gruboziarnista. Deseń tapety też może być rozmaity, bo wiórki mogą mieć różne kształty- podłużne lub okrągłe.

Papierowa legenda

Ta tapeta to prawdziwa legenda. Ponoć wynalazł ją w 1864 roku Hugo Erfurt. Początkowo nie stosowano jej do dekoracji ścian a do wykładania okien wystawowych. Jako tapeta zadebiutowała w latach 20-tych minionego stulecia.

Jedna nazwa wiele rodzajów

Na rynku dostępnych jest wiele wersji popularnej tapety rauhfaser, różniących się oczywiście nie tylko strukturą i fakturą, ale też grubością materiału. Te o drobnej strukturze są wykonane z dość cienkiego papieru, więc nadają się do wykładania jedynie bardzo gładkich ścian o równej powierzchni i nie można ich raczej malować. Jeśli stosujemy tapetę ze względów funkcjonalnych, tj. jeśli zależy nam na zamaskowaniu nierówności ściany, lepiej wybierzmy grubszą wersję rauhfaser’a, która z pewnością lepiej się do tego nadaje. Rauhfaser ma nie tylko walory estetyczne, ale i wiele cech bardzo praktycznych. Jest to tapeta całkowicie naturalna, więc pozwala ścianom oddychać, co zapobiega ich zawilgoceniu, dobrze wygłusza i ociepla pomieszczenie i jest w pełni ekologiczna co jest ostatnio bardzo modne. Można ją z powodzeniem malować, nawet wielokrotnie używając do tego celu zwykłej farby emulsyjnej. Ostatnio na rynku pojawiły się też barwione odmiany rauhfaser’a.

Więcej w kategorii: Salon

Dodaj komentarz

One thought on “Funkcjonalizm, harmonia i naturalność we wnetrzach