Miejsce na kominek, jak je wybrać

18.10.2011

Zazwyczaj już na etapie ustalania aranżacji wnętrza projektujemy miejsce na kominek, w którym będzie on stał. Czasem jednak decydujemy się na jego postawienie w domach gotowych, już zamieszkanych, a wtedy możliwości wyboru lokalizacji kominka mamy znacznie mniej.

W przypadku nowo budowanych domów już w projekcie przewiduje się miejsce na kominek. Zazwyczaj stawia się go w salonie, w miejscu dobrze wyeksponowanym, biorąc również pod uwagę funkcjonalność samego pomieszczenia, a więc możliwość rozmieszczenia mebli i komunikację. Na tym etapie planowania rozważmy także wygląd wizualny kominka (do wyboru jest szereg możliwości: kominki z obudową z kamienia naturalnego, z kafli ceramicznych, itp.).

Kominek podwieszany

Kominek podwieszany fot. Focus - Koperfam

Kominek podwieszany

Kominek podwieszany fot. Focus - Koperfam

Jakie miejsce na kominek najczęściej wybieramy? Zazwyczaj stawia się go na prostej ścianie lub w narożniku pomieszczenia, a widok na palenisko planuje się z jednej, dwóch lub trzech stron. Bardzo interesujący efekt aranżacyjny daje kominek usytuowany na samym środku salonu. Takie umiejscowienie daje nam widok na palący się ogień jest z każdej strony pomieszczenia, może jednak utrudnić późniejsze rozmieszczenie mebli i ciągów komunikacyjnych.

Najczęstszym błędem przy wyborze miejsca pod kominek jest usytuowanie go w ciągu komunikacyjnym, na przykład w pobliżu korytarza. Takie umiejscowienie kominka spowoduje, że osoby przechodzące obok będą narażone na odczuwanie zbyt wysoką temperaturę, a przy okazji zasłaniać widok ognia pozostałym domownikom.

Oczywistą sprawą jest, iż kominek musi być wybudowany jak najbliżej komina, tak, aby zapewniony był łatwy dostęp do przewodu kominowego odpowiedniego do podłączenia kominka. Ważne jest także, aby na przewodzie dymowym kominka było jak najmniej zagięć.

Kominek fot. Focus - Koperfam

Kominek

Kominek fot. Focus - Koperfam

Wybierając miejsce na kominek należy także uwzględnić jego wagę. Standardowy kominek (wkład + obudowa) waży około 500 kg, ale są i takie, których ciężar przekracza tonę. W związku z tym podłoże, na którym będzie on zamontowany musi posiadać wystarczającą nośność. Uwaga! Ze względów bezpieczeństwa należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby ani na obudowie kominka, ani na ścianach i podłodze w jego pobliżu nie było ułożonych przewodów instalacji elektrycznej ani rur instalacji gazowej.

Montaż kominka powinien odbywać się po zakończeniu prac związanych z postawieniem stanu surowego zamkniętego oraz wykonaniu wylewek, ale przed ostatecznym wykończeniem podłóg. Do chwili ukończenia wszystkich prac wykończeniowych we wnętrzu, kominek powinien odpowiednio zabezpieczony.

Jeśli chodzi o instalację wadu kominkowego to najlepiej powierzyć fachowcom. Po pierwsze mamy wtedy pewność, że montaż przeprowadzony przez instalatora jest wykonany z pełną dokładnością i poparty doświadczeniem. Po drugie, dzięki temu nie stracimy gwarancji udzielanej przez producenta, a w niektórych przypadkach montaż z autoryzacją producenta lub importera wkładu daje możliwość przedłużenia gwarancji na urządzenie nawet do dziesięciu lat (standardowa obowiązuje zwykle dwa lata).

Więcej w kategorii: Salon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>