Styl japoński we wnętrzu

26.02.2011

Jednym z popularnych stylów dekoracji naszego wnętrza jest styl japoński. Pojawił się on w XIV wieku jak nie trudno się domyśleć w Japonii. Styl japoński to  przede wszystkim urok  małych pomieszczeń, prostota rzeczy, poczucie wieczności.

Wnętrza w stylu japońskim charakteryzują się dominacją materiałów jak papier, drewno, bambus oraz trawa morska. Styl japoński jest poniekąd stylem  minimalistycznym. Brak w jego wnętrzu rzeczy zbędnych, niepotrzebnych, nadmiernych dekoracji. Japończycy wierzą bowiem, że dom prosty jest domem chronionym przez naturę. Każdy dom powinien być dla nas oazą. Każde mieszkanie powinno zawierać w sobie harmonię i spokój. Najbardziej w stylu japońskim charakterystyczne jest podkreślanie związku z naturą.

styl japoński f

styl japoński fot.sxc.hu

Wnętrza takie podzielone jest na dwie strefy. Pierwsza strefa jest publiczną strefą. Przeważnie były to pomieszczenia znajdujące się od strony ulicy czy drogi, gdzie przyjmowano gości, załatwiano różne sprawy. Druga strefa wnętrza, prywatna, znajdowała się na tyłach domu i była tylko i wyłącznie dla domowników. Styl ten funkcjonuje po dzień dzisiejszy. Wybierają go ludzie ceniący spokój, prywatność. Dla których mieszkanie to oaza.

Charakterystyczne dla tego wnętrza jest również to, że jest ono proste, zdobione przez geometryczne meble, subtelne dekoracje. Kolorystyka jest tutaj stonowana i zrównoważona.  W takim wnętrzu można czuć się naprawdę komfortowo. Nie dekoncentruje ono i nie pobudza, a wręcz przeciwnie uspokaja i wycisza. Ważna w tej aranżacji jest minimalna liczby mebli. Tylko to co niezbędne. To podstawowa zasada. W mieszkaniu Japończyka bardzo ważną rolę odgrywa światło. Rzadko jest ono używane w pełni. Nie ma tutaj żyrandoli, czy lamp zawieszonych nad stołem. Bardziej dominuje tutaj oświetlenie boczne w postaci delikatnych lamp zawieszonych we wnękach lub po prostu na suficie. Dzienne światło wykorzystywane jest w sposób delikatny poprzez przenikanie przez okna, na których widnieją papierowe żaluzje.

nowoczesny styl japoński

styl japoński fot.sxc.hu

Wnętrza w stylu azjatyckim kojarzą nam się z dużą ilością lamp i lampionów. I słusznie. Bo to tworzy klimat takiego wnętrza. Wykonywane są one głównie  z papieru ryżowego. Kolorystyka wnętrza w stylu japońskim jest symboliczna. Każdy kolor ma bowiem swoje oznaczenie i niesie za sobą pewną historię. Ważne jest zatem umiejętne Jego dobranie. Kolorami, które często możemy tam spotkać to kolory naturalne, kolory ziemi.  Jest to zatem kolor czarny i czerwony, który symbolizuje życie, energię. Są to również kolory zieleni, oliwki, bieli. Te odcienie równoważą, uspokajają i napawają optymizmem. Kolorem najczęściej kojarzonym ze stylem japońskim jest kolor czerwony. Dla mnie osobiście jest to kolor niebezpieczny, wywołujący agresję. Zamiast dekoracji całościowej w tym odcieniu zastosowałabym raczej parę tylko akcentów dla kontrastu.

Ale omawiamy styl japoński, a on rządzi się swoimi prawami. Obok czerwieni bardzo często pojawia się w tych wnętrzach purpura i fiolet, które mają także właściwości pobudzające. Ponadto sprzyjają człowiekowi pod względem regeneracji sił i woli walki. Podsumowując, aranżacja japońskiego wnętrza, to specyficzny klimat orientu.  To miejsce z nietypowymi elementami dekoracyjnymi charakterystycznymi dla kultury japońskiej.  Urocze małe fontanny, drzewka bonsai, porcelanowe lalki czy malowidła naścienne. Styl japoński jest bardzo popularny przy urządzaniu gabinetów spa czy kosmetycznych, ponieważ swoją estetyką styl  ten kojarzony jest z czystością, odnową ducha i ciała. Współcześnie jednak aranżacja wnętrz nie przypomina już zupełnie aranżacji z przed paru tysięcy lat . Jest bardziej nowoczesna przeszła wiele metamorfoz.

Więcej w kategorii: Salon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>