Styl skandynawski w mieszkaniu w bloku?

08.06.2012

Czy jest możliwe, by w małych mieszkaniach w blokach posłużyć się stylem skandynawskim? Może być to teoretycznie trudne, bo często brakuje nam dobrych inspiracji – z reguły pisma branżowe i strony internetowe skupiają się raczej na sztuczkach optycznych pozwalających powiększyć nieco wnętrze, ale nie wykazują zbytniej chęci, by wytłumaczyć, w jaki sposób należy zaadoptować styl skandynawski do niedużego mieszkania.

Styl skandynawski pochodzi, jak sama nazwa wskazuje ze Skandynawii – głównie ze Szwecji, chociaż w innych krajach rozwijał się przez wieki niemal równolegle. Jest to styl prostoty formy, czystości, bieli, ale i wszechstronności, porządku i naturalnych materiałów. Nie znajdziemy tu tandetnych plastikowych mebli, kolorowych, pstrokatych ścian, tapet, obrusów w paseczki i serduszka, czy innych nikomu niepotrzebnych rzeczy.

styl skandynawski

styl skandynawski fot. emmainspiration.blox.pl

Znajdziemy za to przede wszystkim biel i jej odcienie, znajdziemy naturalne drewno i wszechstronne wnętrza – nawet jeśli mają 50 metrów kwadratowych.  I nie mówimy tu o jednym pomieszczeniu, ale o całości.

Nieraz możemy złapać się na tym, że oglądając przypadkowe aranżacje mieszkań urządzonych w stylu skandynawskim myślimy, że właśnie oglądamy ogromne domy – pomieszczenia wydają nam się niewyobrażalnie wielkie, a my dysponujemy tylko skromnym salonem 25 metrów i jedną małą sypialnią. Urządzić duży, ustawny dom w jakimkolwiek stylu, to nie jest tak naprawdę żadne wyzwanie – wystarczy iść do sklepu. Ile razy tak sobie pomyśleliśmy? A gdybyśmy dowiedzieli się, że oglądane aranżacje dotyczą właśnie małych pomieszczeń? Na przykład dokładnie takich, jakie sami mamy do urządzenia? Mogłoby się zrobić ciekawie.

styl skandynawski

styl skandynawski fot. emmainspiration.blox.pl

Styl skandynawski jest stylem bieli. To biel dyktuje tutaj warunki i to biel jest początkiem i końcem – całą ramą naszej kompozycji. Biała powinna być podłoga, ściany, ale i meble. Niemniej jednak nie musi być wcale smutno. Znani architekci przelali już litry atramentu (na szczęście już,  tylko w przenośni), by uświadomić wszystkim, że biel nie oznacza w domu tylko sterylności i szpitalnej gracji. Biel jest w tym momencie barwą, która eksponuje wszystkie kolory. Nic w bieli nie ginie, wszystko wypływa na powierzchnię i jest bardziej widoczne. Poza tym mamy wrażenie większej powierzchni –wszystko przez jasne pomieszczenie i harmonię płynącą z naturalnych materiałów.

A tych powinno być jak najwięcej – i to nie wyłącznie w białym kolorze. Nie bójmy się łamać bieli mocnymi kontrastami – czarnym, odcieniami brązu, które to będą przyciągały uwagę i nieco ożywią charakter wnętrza. Poza tym przypomnijmy sobie jeszcze o tkaninach. Naturalne tkaniny doskonale nadają się do naprawdę wielu elementów – poczynając od zasłon, a na małych obrusach kończąc. Nie przesadzajmy jednak z dodatkami. Pamiętajmy, że styl skandynawski, to styl prostoty i harmonii.

Ten sposób aranżacji wydaje się być odzwierciedleniem ludzi zamieszkujących tę część Europy. Z pozoru bardzo zimni, zdystansowani, może trochę nieprzyjemni, trudni do rozgryzienia dla osób średnio otwartych na inne kultury (dla Polaków).  Ale gdy tylko raz chociaż nawiążemy z nimi bliższy kontakt – porozmawiamy, posiedzimy chwilę w saunie, rozluźnimy się i wprowadzimy przyjacielską, a potem nawet rodzinną atmosferę, wtedy na pewno się do nich przekonamy i na pewno okażą się być najwspanialszymi ludźmi na świecie. Trzeba tylko uczynić ten pierwszy krok i nie bać się przełamać barier. Styl skandynawski, ale i sami mieszkańcy Skandynawii, na pewno zrobią na nas ogromne wrażenie. Polecamy!

Więcej w kategorii: Salon

Dodaj komentarz

One thought on “Funkcjonalizm, harmonia i naturalność we wnetrzach