Kolor ścian w sypialni

15.05.2012

kolor ścian

Jaki wybrać kolor ścian do sypialni, która jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w naszym domu, a dla niektórych wręcz najważniejsze. Jest miejscem odpoczynku i relaksu, w którym spędzamy dosyć dużo czasu.

Wygodne łóżko to jednak tylko jeden element sypialni. Aby nasz sen był spokojny i byśmy po przebudzeniu od razu mieli dobry nastrój warto zadbać o odpowiedni dobór barwy ścian w naszej sypialni. O tym jak ważnym pomieszczeniem w naszym domu jest sypialnia świadczy fakt, jak wiele czasu poświęcamy na jej urządzenie. Kolor ścian w sypialni zależy od wielu różnych czynników. Do najważniejszych z nich należą: nasze osobiste preferencje i to w jakich barwach czujemy się dobrze oraz rodzaj oświetlenia w naszej sypialni. Zarówno sztuczne jak i naturalne oświetlenie wizualnie wpływają na odbiór barwy. Przykład? We wnętrzach oświetlonych od rana do południa barwy wydają się bardziej intensywne.

Czerwień w sypialni

Czerwień w sypialni fot. Tikkurila

W przypadku doboru jaki kolor ścian pasuje do sypialni nie ma tak naprawdę żadnych ścisłych zasad. Tak jak już wspomniano, przede wszystkim powinien to być kolor, w którym dobrze się czujemy. Dobierając zatem kolor ścian do sypialni powinniśmy kierować się głównie swoim poczuciem estetyki i tym, jaki mamy pomysł na wykończenie tego wnętrza. Trzeba brać pod uwagę meble, które będą znajdowały się w sypialni, gdyż ich kolorystyka powinna jak najbardziej współgrać z barwą ścian oraz fakt czy nasza sypialnia jest dobrze czy źle doświetlona światłem dziennym. Jeśli nasz pokój jest raczej ciemny i mało doświetlony naturalnym światłem to warto zastosować jasne, ciepłe kolory na ścianach. Teoretycznie warto w sypialni stosować kolory mające działanie kojące, ułatwiające relaks, a nie barwy pobudzające. Do osiągnięcia tego celu najbardziej nadają się kolory jasne i chłodne, takie jak: zieleń, błękit czy fiolet.

Złoto w sypialni

Złoto w sypialni fot. Tikkurila

Oczywiście są osoby, które wcale dobrze nie wypoczywają w takich tonacjach kolorystycznych. Nie postępujmy zatem wbrew własnym preferencjom. Jednym z najbardziej popularnych trendów w aranżacji sypialni jest malowanie wszystkich ścian, oprócz głównej, na jasne kolory. Ściana centralna pokrywana jest natomiast odmiennym odcieniem bądź innym, bardziej intensywnym kolorem. Innymi sposobami na jej uwydatnienie są tapety, freski, wzorki czy naklejki. Możemy stosować różne rozwiązania w zależności od tego czy chcemy, by była to sypialnia z klasą czy sypialnia romantyczna. Pomijając kolor ścian, weźmy pod uwagę, że po przebudzeniu najczęściej patrzymy najpierw na sufit, dlatego warto pomalować go na ulubiony kolor.

Nowoczesne wnętrza sypialni stawiają na różnorodność pod względem kolorystyki, choć może to być różnorodność często niedostrzegalna na pierwszy rzut oka. Najmodniejsze są obecnie monochromatyczne zestawienia kolorystyczne, bazujące na różnych odcieniach jednego koloru.

Za pomocą odpowiedniego doboru kolorów możemy również manipulować geometrią naszego wnętrza i sprawiać, że nasza sypialnia optycznie będzie wydawała się bardziej przestronna i większa niż jest w rzeczywistości, np.: w przypadku zastosowania jasnych barw zdecydowanie lepsze efekty można uzyskać, gdy ten sam kolor występuje na przeciwległych ścianach. Dzięki takiemu prostemu zabiegowi wnętrze sypialni zyska na atrakcyjności.

Więcej w kategorii: Sypialnia

Dodaj komentarz

One thought on “Zielona sypialnia

  1. Moim zdaniem świetnie zestawiliście tę pościel z żyrandolem. Kolorystyka pierwsza klasa. Moją uwagę zwrócił także biały dywan, po którym na pewno bardzo przyjemnie przechadza się na gołe stopy.